Ekologické bydlení je i ekonomické bydlení

Architektura, design, stejně jako jakákoliv jiná lidská činnost má své trendy a módní vlny a o bydlení to platí zrovna tak. Nejde přitom jen o novinky ve smyslu materiálů, barev, tvarů či uživatelského pohodlí. Do souboru všeho toho, co činí aktuální trendy skutečně aktuálními, se přidávají i další kritéria, přičemž jedním z dominantních je dnes ekologické hledisko. A být ekologický není přitom jen „módní“, ale je to také ekonomické, byť mnozí stále ještě vnímají ekologii a ekonomii jako dva protichůdné proudy. A jak vypadá „ekologické“ – ekonomické bydlení?

125890-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Energie a voda

V prvé řadě je jako ekologické možné považovat takové bydlení, které pro zajištění uživatelova pohodlí neplýtvá energiemi a platí to zejména o energii elektrické a potažmo o vytápění a bílé technice Úsporné elektrospotřebiče jsou pak pochopitelně nejen ekologické, ale přirozeně i ekonomické. Stačí se orientovat v tzv. třídách energetické účinnosti, kterých je sedm: A, B,C,D,E,F a G, přičemž písmeno „G“ označuje třídu nejvyšší spotřeby a písmeno „A“ třídu spotřeby nejnižší. U přístrojů s největší provozní spotřebou, např. u mrazniček a ledniček, se pak zavádí již uvedená nejekonomičtější třída „A ++“  představující cca 60 % úspory oproti konvenční spotřebě.

Těmito informacemi jsou dnes vybaveny veškeré elektrospotřebiče na trhu. Je dobré se zeptat.

Podobným způsobem je možné se ekologicky a současně ekonomicky chovat i v rámci vytápění, které představuje dominantní část provozních nákladů na bydlení. Tzv. pasivní domy dokáží uspořit až 90% provozních nákladů a jejich pořizovací cena je v průměru o 15 % vyšší, než u konvenční stavby. Celé tajemství přitom spočívá vlastně jen v dokonalé izolaci a rozumném větrání – výměně vzduchu. A ekologické hledisko? Je to prosté: kdo méně topí, minimalizuje výdaje a šetří tedy nejen peníze, ale i energii z neobnovitelných přírodních zdrojů a životní prostředí obecně.

A mezi přírodní zdroje patří přirozeně i voda, a i za ní člověk platí. Rozhodně se tedy vyplatí kupovat spořivé armatury či spořivé splachovací mechanizmy toalet.

Ekologický ve smyslu ohleduplný

Ekologickým rozměrem věci je možné v širším slova smyslu vnímat také její empatii a ohleduplnost ke svému okolí. Brutální budova uprostřed panenské přírody je v tomto smyslu neekologická, stejně jako sídliště ze stovek typizovaných novostaveb, které vpadnou do krajiny bez promyšleného a komplexnějšího urbanistického plánu pouze s cílem uspokojit předem vyvolanou poptávku.

Red.
foto archiv redakce

16.10.2008 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist