Architekt radí: Jak osázet zahradu, aby byla krásná celý rok

Skladbu a seskupení rostlin na zahradě určuje zahradní projektant.Tento sortiment a seskupení rostlin je navržen v souladu s vybraným stylem zahrady ve kterém architekt zahradu projektuje, s přihlédnutím ke stanovištním podmínkám a zamýšlené kompozici zahrady.

Z hlediska výsadby by měla být zahrada koncipovaná tak, aby v každé roční době bylo něco zajímavého. Při výběru konkrétní rostliny je důležité vnímat nejen její celkový vzhled a velikost ale všímat si také detailů jako jsou tvary a barvy listů, barva květů, tvar a barva plodů.

Nejhodnotnější jsou ale ty vlastnosti dřeviny, které zůstávají po celý rok neměnné. Jedná se především o jehličnany, které jsou krásné i v zimě. Uspořádání dřevin ve výsadbě je patrovité. Základní kostru zahrady tvoří velké dominantní stromy nejčastěji ve skupinách. Tyto dominanty mají být výrazné a po celý rok stejně krásné.

Inspirativní zahrady a terasy – Velká fotogalerie


Množství a umístění kosterních dřevin záleží na tvaru a velikosti zahrady. Doplňkem jsou skupiny vyšších kvetoucích keřů. Dalším patrem jsou nižší kvetoucí keře předsazené před vysoké keřové skupiny. Nejnižší patro je osázeno půdopokryvnými dřevinami a trvalkami.Tato bohatá skladba může být ještě zpestřena o výsadbu sezóních rostlin jako jsou letničky a cibuloviny. V této vzájemné kombinaci lze uspořádat dobu kvetení tak, aby zahrada  střídavě kvetla po celou vegetaci. Zajímavost v zimním období nám zajistí stálezelené jehličnany, u kterých si všímáme především celkového habitu a hustoty zavětvení.

Celý článek „Architekt radí: Jak osázet zahradu, aby byla krásná celý rok“ si můžete přečíst na Magazínu Zahrada

20.8.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist