Dekorace na vánoční stůl

Jakmile vyjde první štědrovečerní hvězda, může se rodina dychtivě usadit k připravenému stolu. A není se co divit, po celodenním půstu, v touze zahlédnout zlaté prasátko jistě vyhládne. Aby byla vánoční atmosféra dokonalá, nesmí proto strádat ani výzdoba štědrovečerní, sváteční tabule.

Zdobení vánočního stolu je jedním ze způsobů, jak můžete udělat právě tyto Vánoce opravdu nezapomenutelnými pro svou rodinu a přátele. Dostatek místa na stole je vůbec první zásadou při stolování a manipulační prostor kolem je zásadou číslo dvě.  K tomu za každou židlí musíme počítat s rezervou nejméně 70 cm.

Nástěnné dekorace – velká inspirativní fotogalerie

 

nastenne-dekorace-fotogalerie-inspirace.jpg

Zdroj: archiv redakce

Výzdoba velkého stolu má tedy svá pravidla, která vám zajistí vždy pěkné aranžmá. Nikdy do toho však nezapomínejte vnést špetku svého osobitého vkusu.  Nespěchejte při výběru a kombinování skla, porcelánu, doplňků, stolních textilií i květů.

Květiny i na Vánoc

Rozhodně neprohloupíte, zvolíte-li pro květinovou výzdobu více nižších váz, nežli jednu obří. Na svátečním stole se bude vyjímat například ledová krása drobných frézií nebo elegantních lilií – jejich barvy zvolíme podle barvy ubrusu a nádobí; pokud si nejsme jisti, vybereme frézie a lilie sněhobílé. Růžemi sice nic nezkazíme, ale jsou většinou na slavnostní stůl příliš vysoké – proto je výhodnější vybrat drobnokvěté kultivary. Chryzantémy jsou velmi vděčné na aranžování, ale každému není při jídle příjemná jejich vůně. Obecně k jídlu vybíráme květy s méně výraznou vůní.

Zůstaneme-li chvilku ve světě rostlin, pak není nikdy na škodu, umístit na sváteční stůl například adventní věnec – když už jsou na něm už konečně rozžehnuty všechny čtyři svíce. Stejně tak je velice působivou dekorací i jednoduchá jehličnatá větvička, svázaná pentlí, ozdobená bobulemi šípku. Velmi příjemnou atmosféru dokážou navodit také svazečky listů a bobulek cesmíny, které jen položíte na bílý talíř.

Bez svíček to nejde
Vánoční výzdoba stolu by nebyla dokonalá, kdyby na něm chyběly svíčky. Nejefektnější je vždy několikanásobné opakování stejného tvaru svícnů. Na rustikálněji pojatý stůl se hodí jednoduše soustružený svícen dřevěný, stůl plný křišťálu a vzácného porcelánu doplní svícny kovové – mosazné i nákladné stříbrné. Přii výběru svíček sáhneme po čisté klasice a jednoduchých liniích i barvách. Dlouhé bílé svíce zatím zřejmě nic nepřekonalo. Velmi pěkně také působí, mají-li svíce odlišné rozměry, a to jak na výšku, tak na šířku.

Nepřehlédněte – Velká galerie vánočních dekorací

Bohatá štědrovečerní tabule
Celkově by měla výzdoba vánoční tabule vytvářet příjemný efekt tepla a pohody. Rozhodně by na stole neměly chybět ani ubrousky, nejlépe ty slavnostní – látkové. Už jen poskládání ubrousků dokáže výrazně změnit ráz výzdoby. Můžete je například sepnout kroužkem na ubrousky – ty jsou k dostání v bezpočtu designových variacích. Nabízí se také sepnutí ubrousku stužkou, či mašlí. Vždy byste měli dbát na to, aby byl servis správně rozmístěn, stejně tak, jako příbory a sklenice. Pak bude slavnostní efekt dokonalý!

Samolepky na zeď inspirativní fotogalerie

Nebojte se barev
Pokud rádi experimentujete s barvami vánoční výzdoby, pak směle do toho! Rozhodně se nemusíte bát například modré. Kouzelnou modrou štědrovečerní tabuli dozdobte stříbrnými příbory, tmavě modrými ubrousky a na bílý ubrus rozsypte stříbrné a modré třpytky. Do velkých číší nasypte perly, nebo imitace diamantů a zasaďte doprostřed číše modré, bílé, či stříbrné svíce (vždy po jedné do jedné číše).

Ani zlatá barva rozhodně není od věci, pokud se na vánočním stole objeví v podobě zlatých svíček, nebo na zlato přestříkaných větviček (zlaté dekorativní spreje jsou běžně k dostání v uměleckých potřebách). Pokud máte pěkný jídelní stůl z masivního dřeva, pak nebudete potřebovat ani ubrus. Dřevo jde se zlatou barvou krásně dohromady, a pakliže šikovně naaranžujete ubrousky, například máslové barvy, máte vyhráno

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie dekorací

Pokud se vám letos skutečně podařilo ozdobit  vánoční stromek tak, že odpovídá trendům a zároveň zůstal stále věrný zažitým tradicím vaší rodiny, „prodejte to“! Přizpůsobte aranžmá štědrovečerní tabule i ostatní dekorace na stůl právě vašemu stromku. Vše bude tak působit celistvě a rodina i hosté se u vás jistě budou cítit příjemně. A o tom  Vánoce přece jsou!

 

Text: Lucie Sýkorová
Foto:interiorresult.com, decoholic.org, homedesigninspirations.com, gemmbook.com, anyonecandecorate.blogspot.com, trendzona.com, besthomedecorators.com, mydesiredhome.com, freshome.com

21.12.2012 12:24

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist