Shabby chic je styl pro romantiky tělem i duší

Znáte designový styl shabby chic? Kouzlo shabby chic vychází z nedokonalostí, romantiky, doteku ženské ruky a pastelových barev. Styl shabby chic, pocházející z anglických venkovských domů, má mnoho kvalit. Shabby chic doslova znamená obnošený a sofistikovaný.

Designový styl shabby chic je něžný a romantický
Designový styl shabby chic je něžný a romantický (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Designový styl s podivným názvem shabby chic

Designový styl shabby chic čerpá ze švédských ornamentálních maleb z 18. století, ze stylu prvních amerických přistěhovalců, toskánské, řecké a středomořské kultury a v neposlední řadě z některých motivů francouzského chateau. Možná se může na první pohled zdát, že je to chaos nesourodých stylů, ale opak je pravdou. Designový styl shabby chic je dokonalý ve všech svých nedokonalostech.

Charakteristické jsou pro tento zvláštní designový styl prvky, které odkazují na různé historické a romantické styly. Nábytek shabby chic má uměle vytvořený opotřebený vzhled, navozující dojem rustikálnosti. 

Shabby chic styl vsází na ležérnost a neokázalost
Shabby chic styl vsází na ležérnost a neokázalost (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

V tomto dekorativním stylu nesmí chybět klasický nábytek se zaoblenými a měkkými liniemi, ideálně s opotřebovaným povrchem nebo s nedokonalostmi typickými pro plynutí let, které vyvolávají nostalgii. Kromě solitérních kousků nábytku a četných dekorací především s květinovým motivem (například tapety či keramické obklady a dlažba) si designový styl shabby chic libuje v pastelových barvách, nejčastěji v odstínech růžové, tyrkysové, bledě modré, fialové a žluté. Převládající barvou je však bílá. 

Shabby chic doporučuje dekorace interiéru v jemných barvách, kde převládá bílá
Shabby chic doporučuje dekorace interiéru v jemných barvách, kde převládá bílá (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pastelové barvy se obvykle kombinují s jemnými šedými, béžovými nebo smetanovými tóny, které perfektně doplní lesklé materiály jako třeba polštáře s flitry, stříbrné vázy, křišťálový lustr a podobně. Někdy je pocit opotřebovaného, zestárlého a zaprášeného daný použitím křídových barev. Mezi hlavní znaky patří jednoduché, ale přesto elegantní linie, nedokonalosti a jakýsi neznatelný dotek ženské ruky, kombinací nových předmětů se starými.

Starý nábytek lze vykouzlit za použití křídových barev
Starý nábytek lze vykouzlit za použití křídových barev (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Design textilií ve stylu shabby chic

Styl shabby chic využívá textilie všude, kde to jen jde. Dekorační polštáře, závěsy, nebesa nad postelí, křesla s přehozy, přikrývky, plédy, koberečky nebo ubrusy opět v pastelových barvách se vzory, jako jsou ptáčci, puntíky nebo květiny. Vítaný je jemný patchwork.

Květiny, především živé květiny – to jsou aranžmá do velkých váz. Vhodné jsou růže, pivoňky, tulipány či levandule. Použití jemných pastelových barev (růžové, fialové, smetanově bílé nebo nažloutlé barvy) i v barvách květin dolaďuje romantický nádech a designový styl se stává dokonalým i v nejmenším detailu.

Jemné pastelové barvy bez výrazných tónů podtrhnou designový styl shabby chic
uschovaný (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co má shabby chic ještě rád?

Tento designový styl miluje sklo, křišťál a porcelán – jako lustry, vázy nebo skleničky, a také čajové porcelánové servisy s dekorativními vzory, vystavené ve vitrínách či broušené skleničky na nápoje všeho druhu. Pěkné jsou historické doplňky jako obrazy, starožitné hodiny nebo dekorační sošky s jemnými, romantickými motivy. Vyzdobení interiéru ve stylu shabby chic dodává každému koutu pocit příjemné přeplněnosti, která ale není kýčovitá. Je to jako domeček pro panenky z předminulého století s důrazem na dekorace, ornamenty a doplňky.

Shabby chic používá všechny přírodní materiály – hlavně dřevo, kámen a železo. Nic ale nesmí být ve své surové formě – dřevo i kámen s patinou a znatelnými znaky letitého užívání, kov uschovaný pod nánosem lehce oprýskaných barev, především bílé.

Důraz se klade na staré a oprýskané dekorace
Důraz se klade na staré a oprýskané dekorace (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Designový styl shabby chic je nostalgie starých časů, které jsme si uchovali do dnešních dnů. Ukazuje romantickou náladu, snění a návrat ke starým, ale funkčním věcem, které jsou poznamenané zubem času, ale neztratily nic ze své krásy.

Zdroj informací: bydlimmoderne.cz, obydleni.cz, shabbylab.it, elmueble.com

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Výroba bytových dekorací v oblíbeném vintage stylu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak si doma vytvořit vintage styl?

Bytový design? Co třeba Afrika?

Designový byt v africkém stylu představí designérka Zuzana Schubertová.

Moderní stylové bydlení a chalupaření

Jak se bydlí na vodě a na malém prostoru?

Kouzelná zahrada

Jak si vytvořit kouzelnou zahradu?

Toskánský dům na Slovensku

I na Slovensku lze postavit dům v toskánském stylu tak, aby byl opravdu reprezentativní.

Jak si vytvořit vlastní sgrafito

Jak si vytvořit vlastní sgrafito poradí výtvarnice Marie Mužíková

ČTĚTE DÁLE

Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu
Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu

Interiér

Psychologie barev vás může mnoho naučit. Každá barva totiž ovlivňuje náladu člověka, produktivitu i chování. Poradíme, jak ji využít v interiérovém designu.

Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle
Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle

Interiér

Variabilní bydlení reflektuje dynamicky měnící se svět a nabízí způsob, jak co nejvíce trávit čas společně, přitom si nijak nepřekážet.

Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost
Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost

Interiér

Gotický styl v interiéru je jedinečnou kombinací luxusu a mystiky, která rozhodně osloví všechny příznivce originality a kreativity. Zkuste si jej zamilovat.

Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době
Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době

Interiér

Vyrobte si věnec na dveře pro každé roční období. Hlavními komponenty budou sušené rostliny, které, pokud se vám neomrzí, vydrží dlouho pěkné.

Tapety s interiérem dokážou hotové divy
Tapety s interiérem dokážou hotové divy

Interiér

Interiér s tapetami vypadá mnohem atraktivněji než prostá výmalba. Nevěříte? Podívejte se, co všechno dokáží tapety a proč byste si je měli pořídit.

Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky
Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky

Interiér

Sous-vide vaření pochází z Francie a nabízí netradiční a luxusní způsob přípravy pokrmů, které neztratí vynikající chuť, jsou šťavnaté a hlavně zdravé.

Jak se uplatní juta v interiérovém designu?
Jak se uplatní juta v interiérovém designu?

Interiér

Objevte široké použití juty jako textilie v interiéru i dekorace, floristického zboží nebo materiálu pro další tvoření v přírodním stylu v každém ročním období.

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.

Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu
Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu

Interiér

Obložená koupelna keramickými dlaždicemi od podlahy až ke stropu je působivá. Chcete ji taky? Váháte? Podle čeho se rozhodovat? Poradíme vám.

Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka
Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka

Interiér

Přístroj na výrobu těstovin je skvělý pomocník do domácností, které milují italskou kuchyni. Těstoviny nejrůznějších druhů i chutí zpříjemní náš život.

Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé
Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé

Interiér

Výběr židlí k jídelnímu stolu stojí za plánování, protože nezáleží jen na tom, jak židle vypadají, ale také na tom, zda se do jídelny hodí a jsou ergonomické.

Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak
Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak

Interiér

Vnitřní alergeny dokáží alergikovi pěkně zavařit. Víte ale, že i s tím je možné něco udělat? Poradíme vám, jak alergikovi zpříjemnit pobyt doma.