Kubismus neztratil šťávu ani po více než sto letech

Proč neosvěžit váš domov nějakým neokoukaným retro stylem? Uvidíte, že třeba kubistický interiér rozzáří obývací i další prostory, přitom někdy stačí jen několik vychytaných detailů nebo zajímavých kousků nábytku.

Pražský dům U Černé Matky Boží je architektonickou perlou s krásnými kubistickými interiéry a muzeem
Pražský dům U Černé Matky Boží je architektonickou perlou s krásnými kubistickými interiéry a muzeem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kubistický nemusí být jen interiér

Inspirace minulostí je v bytové architektuře stále „in“, takže kubistický interiér na tento trend ve všech směrech navazuje. Vznikl sice už před více než 120 lety, kdy ho proslavil hlavně Pablo Picasso i další významní umělci, ale jeho prvky mají co říci i v současnosti.

Ve svém počátku se projevoval hlavně v malování a sochařství, ale brzy si našel cestu i do architektury a designu. U nás v Čechách se mu velmi dařilo, můžeme se pyšnit mnoha krásnými kubistickými budovami i historickými interiéry, jako je třeba proslulý dům U Černé Matky Boží v Praze, kde je i muzeum českého kubismu. Ale pěkně příklady českého kubismu najdete i mimo hlavní město, jednou z nejlepších ukázek „venkovského“ kubismu je Bauerova vila v Libodřicích u Kolína.

Pravý úhel i tvary krystalu

Kubismus jako čistý styl se v interiéru vyznačuje typickým rozkládáním na jednoduché geometrické tvary, ostatně název tohoto uměleckého směru je odvozen od latinského slova cubus, tedy krychle. Čistě kubistický interiér vypadá jako umělecké dílo, protože zaujme na první pohled svou dokonalou promyšleností, ale bydlet byste v něm dlouho nejspíš nechtěli. Jsou pro něj charakteristické přísně pravoúhlé tvary, doplněné tvary připomínajícími strukturu krystalu a barevné kombinace jsou postaveny na prolínání temnějších odstínů se světlými chladnými, někdy doplněnými zlatými prvky.

Jednoduché linie a umírněné barvy, to je moderní interiér inspirovaný kubismem
Jednoduché linie a umírněné barvy, to je moderní interiér inspirovaný kubismem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Snad pro svou chladnou dokonalost kubismus časem vystřídal další krásný historický styl art deco, který se nechal kubismem inspirovat, ale bytové architektuře vtiskl „obyvatelnější“ podobu a vrátil se k symetrii, která je lidským smyslům příjemnější.

Z kubistických interiérů si styl art deco vypůjčil kontrastní barvy, lesklé povrchy a geometrické dekory, které se objevují nejen na polštářích, přehozech a závěsech, ale také jako obrazy na zdech nebo jako dekory na porcelánu.

Hodit se budou i geometrické tvary

Ovšem kubistický interiér je pro současnost stále inspirující a ocení ho každý, kdo má rád minimalistický design postavený na jednom či dvou výrazných prvcích a na čistých tvarech. Výhodou je i to, že inspirovat kubismem se můžete při zařizování vily stejně jako malého bytu.

Květinám to sluší i v kubistickém hávu
Květinám to sluší i v kubistickém hávu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Už jenom tím, že zvolíte převahu chladnějších barevných odstínů v kombinaci s přísnějšími prolamovanými liniemi, se přihlásíte ke kubistické tradici. Stejně tak tomu je v případě koberců s geometrickými vzory nebo obrazem na stěně, která jinak zůstane bílá a bez dalších dekorací.

I detail dělá kubistický interiér

V menších místnostech může být kubistický interiér zastoupen poličkami nápaditě rozmístěnými po stěnách nebo jednoduchými knihovnami. Velmi pěkně také vypadají kubismem inspirované tapety, které nemusí být použity v celém prostoru, ale například jen na jedné stěně.

Někdy stačí jen detail – třeba kubistická polička
Někdy stačí jen detail – třeba kubistická polička (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ve velkých halách, zvláště v moderních vilách pak vynikne nějaký pěkný solitér – třeba velká kubistická váza, obraz nebo socha. A není vůbec nutné shánět pravý kubistický originál, který bývá i cenově poměrně náročný. Mnozí současní umělci a designéři z kubismu stále vycházejí a najdete u nich přesně to pravé, co rozzáří váš domov v kubistickém duchu.

Kubismus se objevuje i na moderním užitném porcelánu
Kubismus se objevuje i na moderním užitném porcelánu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ale „kubistickou“ radost si můžete udělat i drobnostmi v podobě bílého užitého porcelánu, který z kubismu vychází.

Zdroj informací: www.bydlimestylove.cz, www.postershop.cz, www.homemag.cz

Publikováno: před 2 měsíci, Autor: Romana Slaninová

Mohlo by vás dále zajímat

ČTĚTE DÁLE

Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu
Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu

Interiér

Psychologie barev vás může mnoho naučit. Každá barva totiž ovlivňuje náladu člověka, produktivitu i chování. Poradíme, jak ji využít v interiérovém designu.

Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle
Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle

Interiér

Variabilní bydlení reflektuje dynamicky měnící se svět a nabízí způsob, jak co nejvíce trávit čas společně, přitom si nijak nepřekážet.

Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost
Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost

Interiér

Gotický styl v interiéru je jedinečnou kombinací luxusu a mystiky, která rozhodně osloví všechny příznivce originality a kreativity. Zkuste si jej zamilovat.

Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době
Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době

Interiér

Vyrobte si věnec na dveře pro každé roční období. Hlavními komponenty budou sušené rostliny, které, pokud se vám neomrzí, vydrží dlouho pěkné.

Tapety s interiérem dokážou hotové divy
Tapety s interiérem dokážou hotové divy

Interiér

Interiér s tapetami vypadá mnohem atraktivněji než prostá výmalba. Nevěříte? Podívejte se, co všechno dokáží tapety a proč byste si je měli pořídit.

Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky
Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky

Interiér

Sous-vide vaření pochází z Francie a nabízí netradiční a luxusní způsob přípravy pokrmů, které neztratí vynikající chuť, jsou šťavnaté a hlavně zdravé.

Jak se uplatní juta v interiérovém designu?
Jak se uplatní juta v interiérovém designu?

Interiér

Objevte široké použití juty jako textilie v interiéru i dekorace, floristického zboží nebo materiálu pro další tvoření v přírodním stylu v každém ročním období.

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.

Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu
Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu

Interiér

Obložená koupelna keramickými dlaždicemi od podlahy až ke stropu je působivá. Chcete ji taky? Váháte? Podle čeho se rozhodovat? Poradíme vám.

Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka
Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka

Interiér

Přístroj na výrobu těstovin je skvělý pomocník do domácností, které milují italskou kuchyni. Těstoviny nejrůznějších druhů i chutí zpříjemní náš život.

Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé
Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé

Interiér

Výběr židlí k jídelnímu stolu stojí za plánování, protože nezáleží jen na tom, jak židle vypadají, ale také na tom, zda se do jídelny hodí a jsou ergonomické.

Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak
Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak

Interiér

Vnitřní alergeny dokáží alergikovi pěkně zavařit. Víte ale, že i s tím je možné něco udělat? Poradíme vám, jak alergikovi zpříjemnit pobyt doma.