Praktické tipy, jak doma přežít letní vedra

Počasí nás nenechává na pochybách: Čeká nás zřejmě pěkně horké léto. Není proto divu, že většina z nás řeší otázku, jak tomu vedru uniknout. Zvláště v městských bytech to však není vůbec jednoduché. Naštěstí se nabízí hned několik řešení od těch méně náročných, jako je použití okenních žaluzií nebo větráku, až po ty finančně nákladnější v podobě klimatizace. Ale právě ta může učinit vaše bydlení i v tomto období docela snesitelným. Pokud se však rozhodnete vybavit svůj byt klimatizací, je důležité si dobře rozmyslet její výběr. Na první pohled výhodná koupě se může totiž záhy proměnit ve žrouta energií.

Klimatizace změní naše léto
Klimatizace změní naše léto (Zdroj: Bohemia Energy)

Energetický štítek napoví

Při výběru klimatizace byste rozhodně měli vzít v potaz, jakou mají jednotlivé modely energetickou účinnost, která se stejně jako u ostatních spotřebičů pohybuje na škále A+++ až G. Vodítkem je tedy energetický štítek, kdy i u klimatizací platí, že ty s energetickým štítkem A++ jsou jedny nejúspornějších. V porovnání se spotřebou, kterou má za 600 hodin provozu produkt označený pouze A, můžete ušetřit minimálně 500 Kč.

Klimatizaci v horkých letních dnech využijte efektivně
Klimatizaci v horkých letních dnech využijte efektivně (Zdroj: Bohemia Energy)

Nebojte se nachlazení

Téma klimatizací je opředeno mnoha mýty. Mezi ty největší patří neblahý vliv klimatizace na zdraví. Pravděpodobně nejrozšířenější mylná informace okolo klimatizací je, že způsobují nemoci, jako je chřipka, protože přenášejí viry. Opak je pravdou. Nové a moderní klimatizace obsahují filtry, které přenosu virů zabraňují.

Nicméně klimatizace vám může při nesprávném používání (zbytečné přechlazování místností) skutečně způsobit nachlazení. Tomu se dá ale snadno zabránit dodržováním několika základních pravidel. Ze začátku byste neměli trávit mnoho času v těsné blízkosti klimatizace, aby na vás neproudil studený vzduch. Naštěstí dnes už existují inteligentní klimatizace s čidlem, které rozpozná, kde se člověk právě nachází, a proud studeného vzduchu odkloní jinam.

Nastavte si správnou teplotu

Klimatizaci byste v létě neměli zbytečně vypínat, protože nárazové ochlazování a výkyvy teplot je něco, co naše tělo nesnáší dobře, a bohužel právě v těchto případech reaguje nachlazením. Spíše se zaměřte na správné nastavení teploty. Je to samozřejmě individuální, ale obecně platí, že klimatizace by měla být nastavena na teplotu o 5 °C nižší, než je teplota venku.

Zvolte správný klimatizační systém
Zvolte správný klimatizační systém (Zdroj: Daikin)

Nechybí dálkové ovládání

Většina klimatizací se ovládá klasickým dálkovým ovládáním, na kterém najdete knoflík na vypnutí a zapnutí, ovládání teploty a programů. Poměrně novou vychytávkou je ovládání pomocí telefonu. Stačí si do svého chytrého telefonu stáhnout aplikaci a klimatizaci můžete ovládat třeba z druhého konce světa – vždy se tak budete vracet do krásně vychlazené místnosti.

Hlučnost a design

Nedá se říct, že by klimatizace byla zcela nehlučná. Každá jednotka vydává určitý počet decibelů. Platí, že čím kvalitnější klimatizace, tím méně zvuku vydává. Některé jednotky vydávají méně než 20 decibelů a jsou prakticky neslyšitelné. Zvláště do ložnice jsou proto levné, ale hlučné klimatizace velmi nevhodné. Kromě praktických vlastností dbají výrobci klimatizací také na vzhled. Na trhu jsou pěkné designové klimatizace, nejčastěji v bílé barvě, ale seženete i různobarevné.

Klimatizace je klíč k pohodě a relaxaci
Klimatizace je klíč k pohodě a relaxaci (Zdroj: Daikin)

Několik jednoduchých rad

Ať už se rozhodnete pro klimatizaci či větrák, rozhodně nezapomeňte na jednoduchá základní opatření. Jedním z nich je správné větrání, ideálně v noci, kdy venkovní chladnější vzduch místnost vychladí a připraví ji na nápor tepla přes den.

Rovněž se snažte zabránit pronikání přímých slunečních paprsků do místností. Vhodným řešením je zastínění oken pomocí žaluzií, rolet, screenů, markýz či alespoň závěsů. Další variantou jsou odrazové okenní fólie instalované na vnější stranu oken, které odráží sluneční záření.

Zdroj informací: Ivana Kukalová

Publikováno: před 2 týdny

Mohlo by vás dále zajímat

Klimatizace se hodí do každé domácnosti

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co obnáší montáž klimatizace? A v čem všem vám klimatizace může pomoci?

Výhody a nevýhody klimatizace

Umístění klimatice do objektů, mobilní klimatizace, splitové klimatizace. Výhody a nevýhody.

Jak nainstalovat klimatizaci v tiny house?

Jak si v tiny housu udržet ideální teplotu, ať vám není ani zima ani teplo a přitom dbát na váhu? Pepa ukáže, jak nainstalovat klimatizaci.

Domácí klimatizace

Dnes si ukážeme vychytanou domácí klimatizaci, kterou si můžete vyrobit sami doma.

Tepelné čerpadlo

Jak funguje tepelné čerpadlo, jeho využití a možnosti.

ČTĚTE DÁLE

Okouzlil vás severský styl? Vsadili jste na správnou kartu
Okouzlil vás severský styl? Vsadili jste na správnou kartu

Interiér

Severský styl interiéru je ideální volbou pro ty, kteří preferují čisté linie, funkčnost a přirozenou krásu. Je oblíben díky svému minimalistickému přístupu.

Tip na deštivé odpoledne: Pohrajte si textiliemi
Tip na deštivé odpoledne: Pohrajte si textiliemi

Interiér

Možná nepatříte mezi ty, kteří se vyžívají v neustálých proměnách vlastního domova, ale mírná změna občas nezaškodí, co říkáte? Obětujte třeba deštivou sobotu.

Napodobenina, nebo originál? Většinou to na první pohled ani nepoznáte
Napodobenina, nebo originál? Většinou to na první pohled ani nepoznáte

Interiér

Dnes se klade důraz na originalitu a jedinečnost. Jedním z nejlepších způsobů je využití originálních uměleckých děl a designových prvků.

Toužíte mít doma šatnu? Poradíme vám, jak ji vytvořit i jak ji uspořádat
Toužíte mít doma šatnu? Poradíme vám, jak ji vytvořit i jak ji uspořádat

Interiér

Šatna je důležitou součástí domova – nejen poskytuje prostor pro uložení oblečení, ale může sloužit i jako multifunkční místo pro organizaci a uskladnění věcí.

Jak si udělat levandulové dekorace
Jak si udělat levandulové dekorace

Interiér

Kromě toho, že je levandule oblíbenou rostlinou v zahradách, její stonky se používají v interiérových dekoracích a její nádherná vůně provoní každý prostor.

Ložnice jako na zámku
Ložnice jako na zámku

Interiér

Možná jste zatoužili po nádherně zařízené ložnici. I mnoho známých osobností si svá luxusní sídla vybavilo nábytkem v zámeckém stylu.

Upcyklujete? Možná to ani nevíte
Upcyklujete? Možná to ani nevíte

Interiér

Upcyklace je kreativní a ekologický způsob, jak dát starým věcem nový život. Místo aby končily na skládce, mohou být přeměněny na něco užitečného a krásného.

Praktické tipy, jak doma přežít letní vedra
Praktické tipy, jak doma přežít letní vedra

Interiér

Léto přináší slunce, teplo i horka, což může být pro mnohé výzvou, zejména pokud nemají možnosti ochlazení. V takových případech může být klimatizace záchranou.

Jak si udělat dekorace – ptačí budky
Jak si udělat dekorace – ptačí budky

Interiér

Jaro klepe na dveře a my se ho už nemůžeme dočkat. Zkoušíme ho tedy přivolat různými symboly jara – ranými cibulovinami, kočičkami ve váze nebo rozličnými dekoracemi. Zkuste si podle našeho návodu vyrobit něžné ptačí budky, které můžete zavěsit na okno.

Dekorujte ložnici pomocí povlečení. Víme, co teď frčí!
Dekorujte ložnici pomocí povlečení. Víme, co teď frčí!

Interiér

Napadlo vás někdy, že právě povlečení je tou nejproměnlivější a zároveň nejvýraznější dekorací v ložnici? Upoutává na sebe pozornost, protože zabírá poměrně velkou plochu, a přitom se dá snadno přizpůsobit náladě, ročnímu období i ostatnímu zařízení místnosti. A nabídka je opravdu široká. To se týká nejen barevných kombinací, ale i použitých materiálů.

Home office plný pohody a spokojenosti
Home office plný pohody a spokojenosti

Interiér

Pracovní zákoutí i velké pracovny, které si zařizujeme doma, si můžeme přizpůsobit svým potřebám a našemu vkusu, takže se v něm budeme cítit skvěle.

Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru
Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru

Interiér

Pauza na kávu čili fika je fenomén o tom, jak si Švédové užívají svou siestu. A jak se odráží v samotném interiéru? Pojďte se podívat a inspirovat.