Upcyklujete? Možná to ani nevíte

Vytvořili jste ze starých plechovek květináče na bylinky? Pustili jste se do výroby postele či zahradního nábytku z palet? Prolézáte sekáče a hadříky z nich přešíváte na stylové modely? Pak jste propadli upcyklaci – používání starých nepotřebných věcí na výrobu nových, originálních kousků!

Upcyklace dává nový život starým věcem
Upcyklace dává nový život starým věcem (Zdroj: Bonami)

Upcyklaci nezaměňujte s recyklací! Zatímco při recyklaci dochází ke znovuzpracování již použitých materiálů – například tak, že z PET lahví se vyrobí bundy nebo zatravňovací dlažba, při upcyklaci z PET lahví postavíte skleník nebo stvoříte držáky na zubní kartáčky. Recyklace je chvályhodná tím, že snižuje množství odpadů, ale ne vždy se jedná o levný nebo ekologický způsob. Při upcyklaci použijeme staré předměty na výrobu nových, užitečných nebo i zajímavých stylových kousků.

Upcyklace v komerčním světě

Na přehlídkových molech vídáme neuvěřitelné šaty a nejmódnější kabelky vyrobené z ústřižků látek a starších oděvů. Stella McCartney to dokonce posunula ještě o krok dál. Tato britská návrhářka použila v jedné ze svých posledních kolekcí plasty vylovené z moře. Značky jako H&M a adidas se také nadšeně pouštějí do upcyklace. Architekti a výtvarní umělci prozkoumávají možnosti vyplavenin, odpadu a věcí z druhé ruky, aby z nich vytvořili jedinečné návrhy a umělecká díla. Příležitosti jsou nekonečné – výsledky jsou unikátní a skvělé.

Upcyklaci se věnují i světoví tvůrci
Upcyklaci se věnují i světoví tvůrci (Zdroj: Quick-Step)

Zrodila se upcyklace

Současný svět často nazýváme konzumním. Nutí nás kupovat stále nové a nové věci, které často ani nepotřebujeme. Tento kolotoč povzbuzují výrobci tím, že dělají nekvalitní věci, a my tím, že chceme vše levné a nejlevnější, a tak se po krátké době pračka, skříňka či triko ničí, oprava se nevyplatí a my si jdeme šupito pro nové.

Reklama nám tvrdí, že ve vodovodu není tak kvalitní voda, jakou koupíme v plastových lahvích (a přitom tam teče jedna z nejkvalitnějších v Evropě), a tak domů taháme a následně vyhazujeme tuny PET lahví.

Není divu, že jsme zatoužili po něčem opravdovém, poctivém, po něčem, co bylo pro starší generace samozřejmostí – kvalitní věci ze dřeva a dalších z poctivých materiálů, vyrobené s fortelem a hrdostí na vlastní práci.

A i proto se objevil nový trend: Vybíráme si stále častěji udržitelnější materiály, vintage nábytek a fair trade potraviny i oblečení. Nebojíme se trochu si ušpinit ruce a vrháme se do vlastnoruční výroby keramiky, malování nádobí i jiných kutilských projektů v nejrozmanitějších podobách. Zabránit vzniku odpadu už neznamená rezignovat na styl nebo úroveň, právě naopak. Když vyrobíte vlastní věci z materiálů zachráněných před vyhozením, dodá to vašemu domovu atmosféru. Je to recept na vytvoření neopakovatelného interiéru.

Vyhrajte si se zbytky podlahy
Vyhrajte si se zbytky podlahy (Zdroj: Bonami)

Vyhrajte si se zbytky podlahy

Zbyla vám po položení nové podlahy nějaká prkna nebo podlahové díly? Byla by škoda je jen tak vyhodit – poslouží vám jako vynikající rozjezd tvořivého projektu. V okamžiku si můžete pořídit nový rámeček na fotky nebo věšák na kabáty. A co třeba originální prkénko na krájení? Květináč k pěstování bylinek na balkoně? Nikdy nebylo jednodušší vypěstovat si vlastní dobroty!

Jste nadšení cyklisti? Své hobby si můžete přinést i dovnitř, když staré kolo upcyklujete na super doplňky. Z kousků staré pneumatiky vyrobte náušnice, ze světlometu lampičku na stůl. Hromadu inspirace najdete třeba na Pinterestu!

DIY projekt: Cyklohlava na stěnu
DIY projekt: Cyklohlava na stěnu (Zdroj: Quick-Step)

Tip:

Ať už se rozhodnete dělat s vaší starou podlahou cokoliv, není dobrý nápad ošetřené dřevo spalovat.

DIY projekt: Cyklohlava na stěnu

Máte staré nebo rozbité kolo, které už jen zabírá místo? Odšroubujte řídítka a sedátko. Spojte řídítka se sedlem, nebo použijte jen samotná řídítka – budou představovat zvířecí rohy. Vytiskněte si šablonu Quick-Step, kterou si můžete stáhnout, a obkreslete ji na podlahové prkno. S pomocí ruční pilky vyřízněte ze dřeva nebo laminátu příslušný tvar.

Na tuto desku umístěte řídítka tak, aby připomínala zvířecí rohy. Na závěr můžete použít i sedlo. Bezpečně řídítka a sedlo připevněte pomocí kabelové pásky. Pověste dílo na zeď a připravte se, každý myslivec bude závidět!

Zdroj informací: Kateřina Šedivá

Publikováno: před 2 týdny

Mohlo by vás dále zajímat

Polička na knihy ze starého šuplíku a rámu od starého obrazu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Upcyklace starého šuplíku na poličku

Etažér na věci po ruce

Návod na výrobu etažéru

Etažér na věci po ruce

Návod na výrobu etažéru

Domácí traktor

Pan Řezníček popisuje, jak sestavil domácí traktor.

Vychytaný stojánek na fotečky z dovolené

Návod na výrobu stojánku na fotky

Vyrobte si ze staré skříňky stylovou komodu

Trocha barvy a moderní dekorace dají i nevzhledné skříni nebo stolu dát šmrnc a eleganci.

ČTĚTE DÁLE

Okouzlil vás severský styl? Vsadili jste na správnou kartu
Okouzlil vás severský styl? Vsadili jste na správnou kartu

Interiér

Severský styl interiéru je ideální volbou pro ty, kteří preferují čisté linie, funkčnost a přirozenou krásu. Je oblíben díky svému minimalistickému přístupu.

Tip na deštivé odpoledne: Pohrajte si textiliemi
Tip na deštivé odpoledne: Pohrajte si textiliemi

Interiér

Možná nepatříte mezi ty, kteří se vyžívají v neustálých proměnách vlastního domova, ale mírná změna občas nezaškodí, co říkáte? Obětujte třeba deštivou sobotu.

Napodobenina, nebo originál? Většinou to na první pohled ani nepoznáte
Napodobenina, nebo originál? Většinou to na první pohled ani nepoznáte

Interiér

Dnes se klade důraz na originalitu a jedinečnost. Jedním z nejlepších způsobů je využití originálních uměleckých děl a designových prvků.

Toužíte mít doma šatnu? Poradíme vám, jak ji vytvořit i jak ji uspořádat
Toužíte mít doma šatnu? Poradíme vám, jak ji vytvořit i jak ji uspořádat

Interiér

Šatna je důležitou součástí domova – nejen poskytuje prostor pro uložení oblečení, ale může sloužit i jako multifunkční místo pro organizaci a uskladnění věcí.

Jak si udělat levandulové dekorace
Jak si udělat levandulové dekorace

Interiér

Kromě toho, že je levandule oblíbenou rostlinou v zahradách, její stonky se používají v interiérových dekoracích a její nádherná vůně provoní každý prostor.

Ložnice jako na zámku
Ložnice jako na zámku

Interiér

Možná jste zatoužili po nádherně zařízené ložnici. I mnoho známých osobností si svá luxusní sídla vybavilo nábytkem v zámeckém stylu.

Upcyklujete? Možná to ani nevíte
Upcyklujete? Možná to ani nevíte

Interiér

Upcyklace je kreativní a ekologický způsob, jak dát starým věcem nový život. Místo aby končily na skládce, mohou být přeměněny na něco užitečného a krásného.

Praktické tipy, jak doma přežít letní vedra
Praktické tipy, jak doma přežít letní vedra

Interiér

Léto přináší slunce, teplo i horka, což může být pro mnohé výzvou, zejména pokud nemají možnosti ochlazení. V takových případech může být klimatizace záchranou.

Jak si udělat dekorace – ptačí budky
Jak si udělat dekorace – ptačí budky

Interiér

Jaro klepe na dveře a my se ho už nemůžeme dočkat. Zkoušíme ho tedy přivolat různými symboly jara – ranými cibulovinami, kočičkami ve váze nebo rozličnými dekoracemi. Zkuste si podle našeho návodu vyrobit něžné ptačí budky, které můžete zavěsit na okno.

Dekorujte ložnici pomocí povlečení. Víme, co teď frčí!
Dekorujte ložnici pomocí povlečení. Víme, co teď frčí!

Interiér

Napadlo vás někdy, že právě povlečení je tou nejproměnlivější a zároveň nejvýraznější dekorací v ložnici? Upoutává na sebe pozornost, protože zabírá poměrně velkou plochu, a přitom se dá snadno přizpůsobit náladě, ročnímu období i ostatnímu zařízení místnosti. A nabídka je opravdu široká. To se týká nejen barevných kombinací, ale i použitých materiálů.

Home office plný pohody a spokojenosti
Home office plný pohody a spokojenosti

Interiér

Pracovní zákoutí i velké pracovny, které si zařizujeme doma, si můžeme přizpůsobit svým potřebám a našemu vkusu, takže se v něm budeme cítit skvěle.

Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru
Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru

Interiér

Pauza na kávu čili fika je fenomén o tom, jak si Švédové užívají svou siestu. A jak se odráží v samotném interiéru? Pojďte se podívat a inspirovat.