Odjíždíte na dovolenou? Nezapomeňte zabezpečit svůj byt či dům před zloději

Podle pojišťoven se každý rok opakuje stejný scénář. Lidé v létě opouštějí své domovy, aby nabrali síly v přímořských letoviscích nebo někde na horách, a zloději mají žně. Proto je lepší svou nemovitost předem zajistit proti vloupání. Jaké máte možnosti?

ochrana-domu-3-1100x618.png Celá galerie 20 Zdroj: shutterstock.com

Zabezpečte dveře a okna

Bohužel stále platí, že zloději nejčastěji vnikají do bytů a domů dveřmi, případně okny či balkony. V bytových domech pachatelé velmi často využijí nepozornosti sousedů a do domu se dostanou přes nezajištěné dveře, které jsou často nedovřené nebo jen zabouchnuté. A dostat se pak do bytu už pro ně není žádný problém. Zvlášť když na patře jsou skoro všechny byty prázdné, protože jejich majitelé vyrazili na prázdniny. Proto věřte, že se vám investice do bezpečnostních dveří opatřených kvalitním zámkem rozhodně vyplatí. Bezpečnostní dveře lze doplnit o digitální kukátko se záznamem pohybu, které po zazvonění na zvonek zaznamenává obraz na paměťovou kartu, takže i v případě vaší nepřítomnosti zpětně vidíte, kdo se u vašeho bytu pohyboval.

Bydlíte-li v rodinném domě nebo v dolních patrech obytných domů, jsou rizikovým faktorem také okna a balkonové dveře. Pro zloděje většinou představují snadnou cestu, jak se dostat dovnitř. Na druhou stranu je často odradí jakákoli překážka, protože potřebují jednat rychle, aby si jich nevšiml soused nebo kolemjdoucí. Proto obvykle při prvních neočekávaných problémech své úsilí raději vzdají.

Ideální jsou venkovní rolety se závěsy zabraňující nadzvednutí. Pomohou ale také třeba bezpečnostní fólie, které se lepí na okenní tabuli. A vypáčení okna zabrání bezpečnostní kliky. Pořídit si můžete také některý z detektorů, který reaguje zvukovým signálem na otevření oken, případně na jejich rozbití.

Čtěte také:

Dejte si ven nebo dovnitř kameru

Stále častěji však lidé investují do zabezpečení svého majetku pomocí kamerového systému. Nikde není psáno, že se musí jednat o investici nad vaše finanční možnosti. Nabídka na trhu je velmi široká, a proto si můžete vybrat takový typ kamery, který vám bude vyhovovat a bude pro vás finančně dostupný. Nemusíte si pořizovat složitý a drahý systém s několika kamerami na sledování dění v okolí domu, možná vám postačí jen autonomní kamerový systém s vloženou SD kartou pro ukládání nahraných videí. Autonomní kamery se navíc vyznačují snadnou instalací a samozřejmostí bývá možnost vzdáleného sledování snímaného obrazu on-line přes mobilní telefon.

Pokud chcete mít perfektní přehled o tom, co se děje i uvnitř vašeho domu, pořiďte si inteligentní interiérovou kameru. Budete mít svůj domov pod neustálou kontrolou, ať budete kdekoliv a okamžitě dostane zprávu na telefon, jakmile dojde v daném prostoru k neobvyklé aktivitě.

Fotky patří do alba, ne na sociální sítě

Technika však není všechno. Zvažte, koho o svém odjezdu budete informovat. Rozhodně se nechlubte svým odjezdem veřejně na sociálních sítích. Raději si však na tu dobu, co nebudete doma, neobjednávejte ani žádné zásilky. Budou u vás opakovaně zvonit pošťáci či kurýři a zloděj, který si pozorně obhlíží své budoucí „působiště“, si toho může všimnout. A pokud máte sousedy, kteří vám jsou ochotní vám průběžně vybírat domovní schránku, bez váhání je o to požádejte.

Snažte se prostě udělat maximu pro to, aby vás po návratu z dovolené nečekalo nepříjemné překvapení v podobě vykradeného bytu.

Prima tipy na zabezpečení domu a bytu najdete také v naší galerii:

Text: Ivana Kukalová, foto: shutterstock.com

30.6.2022 7:00 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist