Kolik bude stát pořádné zabezpečení domu? Cena vás překvapí

Zloději vykradli sousední dům, z druhé stany ukradli ze zahradního domku sekačku na trávu a vy pořád věříte, že vám se to stát nemůže? Pokud si dobře zabezpečíte všechny možné vstupy do domu, pak ne. Kolik vás to bude stát?

shutterstock_1500443474-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Mnoho domácností spíše než na kvalitní zabezpečení domu spoléhá na štěstí, že je lupiči obejdou. Statistiky jsou však neúprosné: Jen v loňském roce napáchali zloději vloupáním škody za více než 206 milionů korun. Varovný prst se ale zdvihá především při pohledu na velmi nízkou míru objasněnosti – průměrně se podaří vypátrat viníka jen u každého pátého případu. Ani to navíc neznamená, že se jeden z pěti okradených majitelů dočká zcizených věcí, které většinou rychle mizí v zastavárnách.

Největší slabiny domů a bytů

Opotřebované zámky bez certifikace, nedoléhající okna, špatně zajištěné zadní vchody, garážová vrata s vetchou petlicí, jsou smutnou realitou českých domácností. Přitom kvalitní zabezpečení vás nebude stát statisíce.

„Obecně bychom měli vložit do zabezpečení částku, která odpovídá přibližně 5 % hodnoty majetku, jež chceme ochránit. V praxi se ale v ČR stále pohybujeme spíše okolo 1–2 %,“ upozorňuje Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz. „Reálná hodnota majetku v domácnosti se přitom bez problému vyšplhá na částku přes půl milionu korun.“

Kde všude potřebujete zámek?

Důležitý je pořádný zámek

Nabídka zámků, závor a bezpečnostních mechanismů je opravdu široká a zdaleka ne vždy kvalitní. Nejlepší je v tomto případě spolehnout se na tzv. bezpečnostní třídy, které označují, jak je zámek schopný odolávat různě vedeným pokusům o překonání. Obecně platí, že čím vyšší třída, tím více času a námahy musí zloděj vyvinout, když se chce dostat dovnitř.

Do domu či bytu bychom měli volit produkty minimálně z 3. bezpečnostní třídy, samozřejmostí je nutná platná certifikace dle norem.

„Při nákupu zámku se vyhýbáme bezejmenným výrobkům z tržnic i podezřele výhodným nabídkám ze zahraničních e-shopů. Několik ušetřených stokorun totiž velmi rychle proděláme, až se zámek po pár týdnech zasekne a bude nutné ho vyměnit,“ doplňuje Neuvirt. „Dobrým průvodcem pro laiky může být nezávislý katalog doporučených výrobků ‚Bezpečná země‘, který vznikl ve spolupráci Policie ČR, Ministerstva vnitra a Cechu mechanických zámkových systémů a přináší i tipy a rady, jak majetek ochránit.“

Kolik stojí průměrné zabezpečení

ProduktPoužitíOrientační cena
Cylindrická vložka IV. třída odolnostihlavní vchodové dveře 1 500 Kč
Cylindrická vložka III. třída odolnostizadní vchod + dveře do garáže 2 000 Kč
Visací zámek III. třída odolnosti kůlna 1 000 Kč
X Safety Box III s lankem vnitřní vybavení 3 000 Kč
Bezpečnostní závora II. třída odolnosti garážová vrata + zahradní domek, brána 3 000 Kč
Bezpečnostní fólie sklepní okna 3 500 Kč
Pohybové čidlo vchodové dveře 500 Kč
Časový spínač interiér 500 Kč
Celkem 15 000 Kč

Zloději používají alternativní vstupy

Pořídili jste si bezpečnostní dveře s nejlepším zámkem, ale vstup garáže chrání jen visáč z tržnice? Lupiči jsou zde asi vítáni, protože velmi rádi vyhledávají alternativní cesty, jako jsou právě garáže, zadní vchody nebo vstupy přes terasu. Mnozí nenechavci rovnou místo do domu zamíří vykrást třeba zahradní domek plný drahého nářadí a zahradní techniky.

K zabezpečení jedno i dvoukřídlých vrat či stahovacích dveří se proto hodí bezpečnostní petlice, které ve spojení s kvalitním visacím zámkem vytvoří jen těžko překonatelnou překážku. Kvalitní petlicí či závorou, které odolají i výkyvům počasí, vybavíme i kůlnu a další objekty na zahradě a nezapomeneme zajistit také vchodová vrata a branku.

„Cestu do objektu chceme zloději co nejvíce ztížit a především prodloužit. Čím déle musí překonávat zámek, tím větší je šance, že svůj pokus vzdá. Pravidlo pěti minut dokonce hovoří o tom, že pokud se do této doby nedostane zloděj dovnitř, vloupání si pravděpodobně rozmyslí,“ uvádí Neuvirt.

Co ještě ohlídat?

Ve chvíli, kdy máme všechny vchody a dveře „pod zámkem“, můžeme obrátit pozornost i k dalším možnostem zabezpečení. Na malá sklepní okénka, která by mohla sloužit zloději k obhlédnutí objektu i cestě dovnitř, instalujeme bezpečnostní neprůhlednou fólii.

Ochránit můžeme také cennosti uvnitř objektu – ať už jde o nářadí, sportovní výbavu, drahou elektroniku, nebo sběratelské kousky, o které nechceme přijít. Použít lze některý z uzamykatelných bezpečnostních systémů, které se uchytí k podlaze, stěně či stropu a běžný zloděj je nepřekoná.

Na úschovu drobností v domě poslouží i trezor nebo speciální bezpečnostní bedna. Mechanické zabezpečení dobře doplní také elektronické vychytávky – ať už jde o pohybová čidla, kamery, nebo světelný spínač, který pomůže simulovat naši přítomnost.

 

30.7.2021 10:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist