Ochraňte dům proti požáru

Mnoho majitelů domů má často problém vhodně řešit zabezpečení domu, kdy si mnoho z nich myslí, že stačí ve dveřích bezpečnostní zámek. Není se tak čemu divit, že obdobně je to i s požární bezpečností. Požární zabezpečení domu by však mělo patřit mezi hlavní priority.

pozar-domu-je-velkou-tragedii-snazte-se-mu-predchazet-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: shutterstock.com

Mnoho psů, zajícova smrt

Jeden z hlavních problémů, proč lidé často neřeší požární bezpečnost domu, je ten, že jakmile se o ni začnou zajímat, vesměs sklouznou hluboko do zákonů a různých nařízení, ze kterých se dá těžko vyčíst, co je a co není zásadní.

Problém samotný je však velmi jednoduchý. U požáru to však funguje stejně jako u aut. Také zde existují prvky aktivní a pasivní. Mezi aktivní patří vše, co pomáhá zabraňovat či předcházet vzniku ohně. Naopak pasivní prvky jsou ty, které nám pomáhají při nebo proti požáru samotném.

Aktivní a pasivní prvky – co to je?

Začátek řešení je tak velmi jednoduchý. V každém domě je zejména vhodné předejít vzniku požáru. Prvky aktivní bezpečnosti tedy musí být nejen spolehlivé, ale taky správně nainstalované.

Mezi prvky aktivní bezpečnosti tak můžeme zařadit příkladně komínovou vložku a vhodně zvolené nehořlavé materiály kolem topeniště. Stejně tak patří mezi prvky aktivní bezpečnosti i náš vlastní rozum, kdy musíme dbát mnohým správným návykům jako nenechávat zapálené svíčky v místnosti, kde nejsme přítomni a podobně.

Mezi prvky pasivní bezpečnosti pak můžeme zařadit například požární dveře nebo i hasicí přístroje. Většinou nám tyto prvky pomohou k bezpečnému úniku z místa požáru nebo k jeho samotnému uhašení.

Může pomoci i odborník!

U novostaveb nebo rekonstrukcí, které podléhají stavebnímu povolení či ohlášení, se musí ze zákona požární bezpečnost řešit vždy. Zde se tedy certifikovanému odborníkovi nevyhnete. Pokud máte již postaveno, a i přesto chcete mít správně vyřešenou požární bezpečnost, odborníka si určitě pozvěte také. Je jasné, že mnohé návyky nebo zařízení zakoupíte sami a i vám prodejci či dodavatelé dobře poradí. V čem vám bohužel neporadí, je buď s jejich vhodným umístěním, nebo se současným řešením konstrukčních prvků nebo umístěním kotle či sporáku.

Mnoho odborníků má mnohé zkušenosti a určitě si všimnou více věcí než vy a poukážou tak na možná ohniska problému. Není cílem vše vyřešit, jsou věci, se kterými se toho moc dělat nedá. I tak je ovšem dobré o těchto místech vědět a být více ostražitý, alespoň co se týče vzniku ohně.

Požární hlásič

Požární hlásiče jsou taktéž u novostaveb a rekonstrukcí podléhající stavebnímu povolení či ohlášení nutnost. Bez nich povolení nedostanete a stavbu nezkolaudujete. Může to sice mrzet, ale věřte, že je to dobře a jedná se o věc, která vám dokáže zachránit život hlavně v době, kdy tvrdě spíte. Určitě se jedná o pasivní prvek, protože hlásič samotný nedovede ohni zabránit.

Ale jako pasivní prvek je velmi dobrý ochránce! Dokáže vás včas upozornit na kouř nebo na malý oheň, který zvládnete velmi rychle uhasit hasicím přístrojem. Autonomních požárních hlásičů existuje několik typů, které lze použít jak u krbů a kotlů, tak v kuchyni nebo v obývacím pokoji.

Optické

Uvnitř hlásiče je komora s paprskem, který má jiné rozptylové vlastnosti, když do komory vnikne kouř. Hlásiče tak nejsou vhodné do prašných prostor. Jinak se jedná o levný, ale spolehlivý systém.

Ionizační

  • Čidlo s velkou citlivostí. Funguje na základě ionizace vzduchu, kdy se při ohni mění jeho vlastnosti.

Tepelné

  • Tepelné senzory reagují na zvýšení teploty a jsou tak velmi vhodné do kotelny nebo ke krbům.

Hlásiče CO2

  • Tento typ hlásiče je vhodný do prostor, které jsou z velké části spíše uzavřené. V dnešních zateplených a zaizolovaných staveb je tak jeho použití více než vhodné.

Účinnost pasivních prvků

  • V případě pasivních prvků nás musí zajímat hlavně jejich účinnost. Existují tak příkladně nátěry, které vydrží odolávat ohni 15 minut, a nátěry, které vydrží i tři hodiny. Jaký typ použijeme, tak záleží jenom na našem či odborníkově zvážení vzhledem k místním podmínkám.

Hasicí přístroje jsou na tom velmi podobně, malý hasicí přístroj vydrží pár sekund, velký naopak třeba i třikrát déle. Ne vždy je to ale žádoucí. I v případě návrhu hasicích přístrojů je totiž brán v potaz fakt, že není dobré dlouho setrvávat v přítomnosti většího ohně. Mějte tak na paměti, že tyto přístroje jsou konstruované tak, aby vám pomohli uhasit oheň, který je možné uhasit, a naopak vám dali jasně najevo, kdy není ve vašich silách oheň uhasit a je dobré urychleně opustit prostory.

Text: Jan Vrbata

25.9.2019 5:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist