Jak ochránit chatu či chalupu před vloupáním?

Nechceme strašit, léto je přece jen teprve ve své polovině, ale to uteče jako voda a brzy nastane čas rozloučení s chatami a chalupami. A potom bude třeba je důkladně zabezpečit a zazimovat. Právě teď je nejlepší čas se připravit. Jak na to?

(Zdroj: shutterstock.com)

Chalupaření a chataření je český fenomén, nějaký rekreační objekt vlastní třetina obyvatel České republiky. Nicméně většina z těchto objektů není celoročně obyvatelná, a tak s prvními mrazíky nezbude jejím majitelům, než je důkladně zazimovat a zabezpečit a těšit se zase na jaro. Největší škody na rekreačních objektech nezpůsobí přírodní živly, ale nezvaní návštěvníci. Přes polovinu škod, které pojišťovny evidují u rekreačních objektů, způsobí zloději nebo vandalové. Průměrná škoda se pohybuje kolem 15 000 Kč. Nejčastěji dochází ke krádežím zahradní techniky, poničení oken a dveří, krádeži vybavení chaty.

Manuál Policie ČR pro zabezpečení chalupy:

  • Zabezpečte si rekreační objekt certifikovanými mechanickými zábrannými prostředky (dokonalý bezpečnostní zámkový systém, odolné dveře, mříže, uzamykatelné okenice).
  • Věnujte pozornost zejména stavebním otvorům (vstupní dveře, okna, verandy).
  • Pro vyšší standard ochrany využije elektronickou ochranu, případně připojení objektu na pult centralizované ochrany.
  • Objekt mějte správně pojištěný nejen proti krádeži, ale i proti požáru.
  • Nechlubte se před neznámými lidmi majetkem uloženým v objektu. Nezveřejňujte jeho fotky na sociálních sítích.
  • Pro případ vloupání si pořiďte fotodokumentaci cenných věcí. Poznamenejte si výrobní čísla elektrických přístrojů.
  • Cennější věci rozhodně nenechávejte přes zimu v objektu.
  • Při pobytu na chatě si všímejte pohybu neznámých osob a aut. I případné svědectví je důležitým vodítkem pro práci policie.
  • Nebuďte neteční – dnes navštívil zloděj souseda, zítra se to může stát vám.
  • Rekreační objekt nepravidelně navštěvujte i v zimě. Uklizený sníh budí zdání neustálé kontroly a přítomnosti majitele.
  • Při podezření z vykradení zásadně nevstupujte do objektu, neuklízejte po zlodějích a věc oznamte neprodleně policii.
  • Vše důležité pro vypátrání odcizených věcí a dopadení pachatele oznamte do policejního protokolu.
  • Policie neprovádí pouze represi, ale pomocí preventivních návštěv rekreačních oblastí, rozhovorů a navazování neformálních vztahů s chalupáři předchází možné majetkové kriminalitě.
Jak ochránit chatu či chalupu před vloupáním?
Jak ochránit chatu či chalupu před vloupáním? (Zdroj: shutterstock.com)

Pojištění není vždycky jednoduché

Pojištění je dobrou investicí, která vám umožní klidný spánek. Není to ale tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Ne každá pojišťovna je ochotna pojistit objekt, který není celoročně obýván. Další záludnosti mohou přinést podmínky smlouvy. V základním pojištění bývají jen některá živelní rizika. Pro pojištění proti odcizení i vandalismu je obvykle nutné sjednat připojištění.

Rozdíly mezi pojišťovnami spočívají například v tom, zda jsou pojištěny peníze, ceniny a věci zvláštní hodnoty, případně do jakého limitu. Stejně tak, pokud máte na chalupě dražší sportovní vybavení nebo zahradní techniku, je potřeba si dát pozor na limity pojišťovny. U některých produktů pojištění chat a chalup jsou uplatňovány limity nejen na vybrané věci, ale také na některá pojistná nebezpečí, například riziko povodně nebo odcizení. Některé pojišťovny tvrdí, že pojišťují vandalismus a ve skutečnosti vás odškodní jen v případě zjištění pachatele. Jiné pojišťovny plní i při nezjištění pachatele.

Nezapomeňte si zjistit, zda jde o pojištění na novou cenu – tedy že pojišťovna vyplatí částku za novou věc – či časovou cenu, kdy pojišťovna sníží plnění o opotřebení. Prioritou by mělo být pojištění na novou cenu. Uchovejte veškeré doklady od vybavení chalupy, pokud je nemáte, pořiďte si fotodokumentaci. Bude se vám to hodit, pokud budete po pojišťovně nárokovat uhrazení škody.

Čtěte také:

Zabezpečení – past na majitele?

Máte-li pojištěný rekreační objekt i proti krádeži nebo si toto riziko kryjete dokonce připojištěním, dejte pozor, abyste splnili požadovanou úroveň zabezpečení. Ta samozřejmě roste s výší pojistné částky. Pokud si svou chatu ceníte třeba na 500 000 Kč, musíte ji u některých pojišťoven (pokud je v rekreační oblasti) zabezpečit například elektronickou zabezpečovací signalizací, pultem centrální ochrany s kontrolou spojení a bezpečnostním uzamykacím systémem. Pokud tedy neučiníte z vaší chaty nedobytný hrad, vyšplhá se rázem podle pojistných podmínek při hodnotě 500 000 Kč spoluúčast při vloupání na 100 % a vy tak prakticky za odcizený majetek nedostanete žádné plnění.

Cena pojištění záleží na tom, co vše budete chtít pojistit a jakou hodnotu chalupa a její vybavení mají. Cena pojištění průměrné chaty či chalupy se pohybuje zhruba ve výši tisíc korun ročně.

Kontrola, která nic nestojí

Nepodceňujte dobré sousedské vztahy. Pokud si sousedé dokážou během nepravidelných návštěv rekreační oblasti v zimních měsících vzájemně vypomoci např. odklizením sněhu nebo upozorněním na neznámé osoby zdržující se v okolí nemovitostí, je z poloviny vyhráno.

Text z dostupných zdrojů zpracovala redakce, Foto: shuterstock.com

Publikováno: 07.03.2023, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Poradna s ČPP 4. díl

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Listárna se specialistou pojišťovny

Odpovědi na vaše nejčastější dotazy ohledně pojištění majetku

Jak je to s pojištěním nemovitostí? A liší se pojistka na rekreační bydlení a byt? Podívejte se na celou reportáž.

Na stavbu dorazila Markéta z Modré pyramidy, která Karlovi poradila, proč a jak Karlovu nemovitost pojistit

Karel provedl Markétu po stavbě a ukázal jí, jak stavba rychle postupuje vpřed. Zmínil se také o tom, že by rád barák nechal pojistit. Markéta mu řekla, co všechno je k pojištění domu potřeba.

Pojištění chaty

V následující reportáži si povíme něco o pojištění. Naším hostem je pan Michal Káninský.

Jak si poradit při pojištění vozidel?

Víte, jak si pojistit auto když například vyjíždíte do zahraničí, nebo jak je pojištěný náklad, či řidič?

ČTĚTE DÁLE

Umíte správně položit příbory na prostřený stůl?
Umíte správně položit příbory na prostřený stůl?

Tipy a triky

Pokud jdeme do honosné restaurace, měli bychom si osvojit správné používání příboru. Jen tak se nám nestane společenské faux pas.

Víte, proč je pro většinu českých domácností zvlhčovač nutností?
Víte, proč je pro většinu českých domácností zvlhčovač nutností?

Tipy a triky

Zvlhčovač místnosti je tím nejlepším řešením pro zvlhčení suchého vzduchu. Má blahodárné účinky na váš organismus. Víte, jak si ho vybrat?

Přilákejte štěstí do svého domova s vhodnými pokojovými rostlinami
Přilákejte štěstí do svého domova s vhodnými pokojovými rostlinami

Tipy a triky

Vhodné pokojové rostliny můžete vybrat i podle proslulého asijského učení feng šuej. Zjistíte tak, které jsou pozitivní a které negativní.

Jak zatočit s vodním kamenem
Jak zatočit s vodním kamenem

Tipy a triky

Problémy s vodním kamenem řeší domácnosti v celé republice. Příčinou je tvrdá voda, která za sebou zanechává nejen nevzhledné stopy, ale ničí i spotřebiče.

Rádi byste si to v kuchyni ulehčili? Víme, jak si vše zjednodušit
Rádi byste si to v kuchyni ulehčili? Víme, jak si vše zjednodušit

Tipy a triky

Inteligentní spotřebiče do kuchyně nejsou nepřátelé, ale pomocníci. Ulehčí vám život. Nevěříte? Seznamte se s těmi nejšikovnějšími, možná změníte názor.

Rozehrajte doma symfonii vůní
Rozehrajte doma symfonii vůní

Tipy a triky

Voňavý byt je snem většiny z nás. Někdy ovšem nestačí jenom pravidelně větrat, ale naše domácí prostředí potřebuje trochu pomoci – třeba katalytickou lampy.

Zbavte domov obtížného hmyzu. Pomůžou babské rady i moderní vychytávky
Zbavte domov obtížného hmyzu. Pomůžou babské rady i moderní vychytávky

Tipy a triky

Asi každý zažil, jak je nepříjemné, když ho uprostřed noci probudí bodnutí komára nebo otravné lechtání mouchy, která si za přistávací plochu vybrala vaši ruku. Zbavte se obtížného hmyzu jednou provždy, máme pro vás hned několik způsobů, jak na to.

Jak čistit šperky v domácích podmínkách?
Jak čistit šperky v domácích podmínkách?

Tipy a triky

I nejdražší šperk ztrácí časem svůj lesk, pokud o něho správně nepečujeme. Poradíme vám, jak na to, aby vás vždy podtrhovaly vaši osobnost a dělaly vám radost svou krásou i po letech.

Pravidelná péče o spacák se vám vyplatí
Pravidelná péče o spacák se vám vyplatí

Tipy a triky

Péče o spacák je důležitá činnost z mnoha hledisek. Především jde o jeho živostnost, kterou pravidelnou péčí ještě prodlužíte. Neméně důležité je i jeho čištění.

Na čištění skvrn od trávy povolejte zdatné pomocníky
Na čištění skvrn od trávy povolejte zdatné pomocníky

Tipy a triky

Čištění skvrn od trávy je noční můrou každé hospodyně. Jsou nevyzpytatelné a úporné, ale vyzkoušet na ně můžete několik osvědčených prostředků, které by je měly odstranit.

S čistou digestoří bude vaše kuchyně jako ze škatulky
S čistou digestoří bude vaše kuchyně jako ze škatulky

Tipy a triky

Čištění digestoře, a to venkovního pláště i tukového filtru, vyžaduje pravidelnost, nicméně pokud ho nezanedbáte, strávíte údržbou minimum času.

Děsí vás osminozí návštěvníci? Zkuste se jich zbavit šetrně
Děsí vás osminozí návštěvníci? Zkuste se jich zbavit šetrně

Tipy a triky

Pokud vám vadí pavouci v domě, zbavte se jich šetrnou a přírodní cestou, která na ně mnohdy výborně funguje, a je navíc ekologická i ekonomická.