Střešní okna – máte je také?

Také chcete mít možnost vidět ze svého okna nebe, pozorovat plující mraky a nechat se hýčkat slunečními paprsky? Takže jste se s největší pravděpodobností rozhodli pro pořízení střešního okna.

121751-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: archiv redakce

Hlavním úkolem střešních oken je zajistit v místnostech dostatek čerstvého vzduchu, světla a také možnost dostatečného kontaktu s okolím. Zásadními faktory, které při pořizování střešních oken musíme zvážit je velikost místnosti, sklon střechy a výhled na určitou světovou stranu. Obecně platí, že plocha střešního prosklení by měla být stejná jako minimálně 10% plochy místnosti.

Orientace střechy na světovou stranu je velmi významný faktor. Například okna orientovaná na sever mohou dramaticky změnit klimatické podmínky v podkroví. Zvýší obvykle nároky na tepelně izolační vlastnosti prosklení. Okna orientovaná na jih zase budou vyžadovat pořízení folií či skel, která dokážou odrážet teplo.

Velmi důležité je také respektování poměru mezi sklonem střechy a velikostí plochy střešního okna. Běžně se sklon pohybuje v rozmezí 35° až 45°. Čím příkřejší je střecha, tím mají být střešní okna větší.

stresni-okna-1.jpg

Zdroj: archiv redakce

Střešní okna jsou velmi často a ve velké míře vystavena nejrůznějším povětrnostním vlivům. Proto je velmi důležité zvážit, jak konstrukčně vyřešit bezpečné a dávkované větrání. Některá okna se dají pro nárazové větrání odklopit nebo přetočit.

Jak bude podkrovní byt působit, závisí na tvaru a podobě střešních oken. Střešní okna mohou podkrovnímu bytu propůjčit opravdovou velkolepost.  Například okna doplněná půlobloukovým prvkem působí neobvyklým dojmem.

U střešních oken se nemusíte bát ani pravidelného čištění.  V současnosti je obsluha střešních oken již velmi snadnou záležitostí. Křídla se dají nastavit, nebo přetočit, a tak je každý jejich díl snadno přístupný. Vnější stranu tedy vyčistíte stejně snadno jako stranu vnitřní.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní fotogalerie oken.

Dětská pojistka nahoře za madlem okna zajistí, aby okno aretované v poloze cirkulačního větrání nemohly děti v nestřeženém okamžiku otevřít. Další vychytávkou střešních oken je možnost zatažení jejich rolet přímo z postele a to za pomocí dálkového ovládání. Vnější strany okenních křídel mohou mít namontované markýzy, jako ochranu před světelnými i tepelnými paprsky. A pokud sluníčko pálí na vaši střechu často a tím správným směrem, proč na ni do sousedství střešních oken neumístit rovnou i solární panely, které vám mohou ohřívat například vodu do vany.

stresni-okna-8.JPG

Zdroj: archiv redakce

Závěrem jedna rada: voda v bytě ze špatně oplechovaného či nesprávně odizolovaného střešního okna je velice nepříjemné překvapení, a tak raději konstrukcimontáž střešního okna přenechejte odborníkům.

Možná v domě bojujete s jiným problémem a tím je rosení oken. Detailně se mu věnujeme v článku Pocení a rosení oken v novostavbě nebo ve starším domě

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: eskylights.co.uk, a25-awnings.blogspot.com, tsrw.co.za, aroofwindows.com, primitiveenglishcottage.blogspot.com, econoloftltd.blogspot.com, roofrooms.co.uk, worldofsolarltd.co.uk, blueprintjoinery.co.uk, condell-ltd.com

16.8.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist