Parkety nebo plovoucí, laminátová podlaha?

Linoleum, dlažba, plovoucí podlaha, klasické parkety, nebo koberec? Co převládá ve vašich domácnostech, čemu fandíte vy? Třeba moje sousedka má, tedy lépe řečeno měla, po celém bytě krásné parkety. Byly téměř nepoškozené, poněvadž celé roky přes ně měla natažené koberce. Pak se rozhodla koberce odstranit, že už nejsou moderní a vzápětí se rozhodla pro modernizaci celého bytu, včetně podlahy.

Ty máš ale krásné parkety,“ povídám jí. „To jen malinko přebrousíš a nalakuješ, viď?“ zeptala jsem se jí ještě před předělávkou jejího obydlí. 
„Blázníš?“ odpověděla. „Staré parkety, kdo by se s nima otravoval, na každém kroku to vrže, ty tady nechci.“
A zhruba do čtrnácti dnů po našem rozhovoru už měla přes ně nataženou plovoucí podlahu. Což o to, vypadá to krásně, ale mně bylo těch krásných, nepoškozených parket přece jen líto.
Pak přišla na návštěvu k nám.
„A proč ty si nedáš plovoučku? Máš to tady jak v muzeu.“
„Mně se parkety líbí,“
řekla jsem jí a dál jsme podlahu neřešily.

Stejně mi to „muzeum“ ale vrtalo hlavou. Tak jako moje sousedka nedá dopustit na plovoucí podlahu, tak já zase na parkety, ty kombinuji s malými kusovými koberci. Koberec přes celou místnost měly jen děti v dětském pokoji. Na chodbě, na záchodě a v koupelně máme dlažbu. 
A co je vlastně muzejní a co moderní?

Podlahy – velká inspirativní fotogalerie

 

Pojďme se raději podívat jaké mají výhody a nevýhody obě podlahové krytiny:

Dřevěná podlaha
Výhody: Z hlediska vlastností tohoto typu podlahy je vhodná do obývákůložnic. I když je její cena vyšší, vykompenzuje se to dlouhou životností. Vyžaduje však složitější ošetřování. Po určitém čase třeba parkety přebrousit a přelakovat. Pokud máte domácího mazlíčka, vyhněte se používání chemických přípravků a upřednostněte ekologické laky. Dřevěné podlahy vám vydrží napříč generacemi.

Nevýhody: Nevýhodou těchto podlah je že jsou méně odolné proti poškození a časem mění barvu. Také jsou náročnější na údržbu a mají vyšší pořizovací náklady. Pokud dřevěným podlahám dopřejete náležitou péči a nebudete je tolik zatěžovat, odmění se vám svým krásným vzhledem. To ale vyžaduje čas, kterého je v současné době stále méně. Proto si spousta lidí oblíbila laminátové podlahy.


Laminátová podlaha:
Výhody: Laminátové podlahy jsou velmi odolné, nemění barvu a navíc jsou i levné. Lehká údržba je samozřejmostí, podobně jako nízká cena. Minimálně 20 let vám budou bezpečně sloužit a vy s nimi budete maximálně spokojeni. Velmi dobře vedou teplo a jsou snadné na pokládku.

Nevýhody: Nevýhodou je, že pády ostrých předmětů na ní zanechávají stále následky. Oproti dřevu a dlažbě má nižší cenu, ale i kratší životnost. Nevyžaduje si však speciální úpravu. Stačí ji občas navoskovat a umýt s navlhčeným hadrem. Moderní design laminátových podlah nemusí vyhovovat všem. Imitace dřeva je zkrátka jen napodobeninou, která pravé dřevo nenahradí.

Čtěte také:

Dveře jako ozdoba bytu

Jak zarážíte knihy?

 

Připraveno ve spolupráci s zena-in.cz

Foto:hobrosolutions.com,plateforme-habitat.net, pavimenti-parquetamilano.it, atdg.com, einrichtungsforum.de

29.7.2011 12:39

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist