Výrazné barvy v interiéru – jak je používat?

Máte občas dojem, že vašemu interiéru k dokonalosti stále něco schází? Pokud již delší dobu uvažujete, zda tím chybějícím kouskem není nějaký abstraktní obraz nebo originální socha, ale stále se nemůžete pro nic z toho rozhodnout, možná vašemu interiéru chybí jen nějaká výraznější barva.

132272-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Jedna výraznější barva v interiéru postačí k tomu, aby v něm dokázala vytvořit pocit hotového a celistvého prostoru. Právě barva totiž umí prostor a jeho jednotlivé komponenty včetně nábytku, textilií i dekorací nevtíravě sjednotit.

Nejprve je nezbytné vybrat správnou barvu
Poměrně nesnadný může být hned první krok – samotná volba barvy. Nemáte-li v barvě hned jasno, můžete inspiraci načerpat například z oblíbeného nábytku, uměleckého díla, výrazného koberečku nebo polštářku. Barvu, podle níž se rozhodnete ladit celý zbytek interiéru, klidně zvolte na základě nějakého detailu. Zařizujete-li ovšem zcela prázdný byt a nemáte se od čeho odrazit, zvolte takovou barvu, která vás láká v prostoru setrvat a neruší vás.

Velká fotogalerie malování a barevných stěn

Výraz mají i jemné barvy
Jemnější odstíny barev se hodí především do místností, které jimi chcete propojit. Velmi výrazné barvy jsou naopak vhodnější do pokoje, který si přejete zdůraznit a jasně oddělit od zbytku interiéru. Pro představu – světlý obývací prostor, který je propojen s jídelnou, můžete zvýraznit tím, že v jídelní části vymalujete hlavní stěnu jednou výraznou barvou.

Neutrální barvy versus výrazné barvy?
Pojem výrazné barvy rozhodně nemusí zahrnovat pouze zářivé a nápadné barevné variace. Proto při správném použití můžete svému interiéru dodat výraz i za pomoci barev jako je bílá či černá. Zvolíte-li do interiéru jako výraznou barvu elegantní černou, pokuste se ji kombinovat s přírodními materiály jako je dřevo či kámen.

Barevné trendy pro rok 2011
Výrazné barvy
tento rok letí. Své místo si mezi nimi našly odstíny fialové barvy, modrá i zelená barva. Stále oblíbená a užívaná je také barva žlutá a to především její sytější varianta. Barevné sjednocení interiéru se ovšem může promítnout nejen ve výmalbě jedné či více stěn, ale také v dekoracích laděných do různých tónů jediné barvy nebo potahů a koberců.

Čtěte také

3 tipy na levné nástěnné dekorace

Japonský design do vašeho interiéru – inspirujte se

Stylové použití kýče v interiéru

Klára Beščecová
Foto: homeinteriores.net, yousharez.com, naturalinteriordesign1.blogspot.com, interiordesignphotos.co.uk, swastana.com, interiordesignstory.com

7.7.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist