Mobilní minidomky – levné a dostupné bydlení nejen na dovolenou

Mobilní minidomky jsou stále oblíbenější. Dokážou nabídnout komfort městského bytu v těch nejodlehlejších koutech světa. Můžete v nich pracovat a zároveň cestovat, což nabízí dosud netušené možnosti.

02-1-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: Profimedia.cz

Žádné starosti

Starostí máme až dost, tak proč si přidělávat další třeba s tím, že na váš vysněný pozemek nedostanete stavební povolení. Mobilní domek ho nepotřebuje.

Nebo se nemůžete rozhodnout, jaký zvolit materiál, nemáte stavební dozor a podobně? Určitě se na roztomilé mobilní domečky podívejte. Doba, kdy byl k dostání pouze vybydlený mobilheim ze zahraničí, je naštěstí dávno pryč. Tím nechci mobilheimy nějak shazovat, ale pěkný dřevěný minidomek má podle mého názoru větší kouzlo…

Velké pohodlí

Mobilní minidomky jsou prostě a jednoduše útulné. Šikovným architektům nedělá problém naskládat vše potřebné do 20 m² a to je úžasné! Jsou dnes využívány už i na celoroční bydlení, zejména kvůli finanční dostupnosti a již zmíněné bezstarostnosti. Hojnější zastoupení mají však jako rekreační objekty či netradiční kanceláře.

K jejich propagaci určitě přispěje i olympiáda v roce 2018 v jihokorejském Pchjongčchangu. Právě tam se totiž rozhodli poučit z chyb již dříve pořádajících států, kdy mnohdy po hrách olympijské vesnice bez dalšího využití chátrají. Navíc je místo konání olympiády blízko národnímu parku a hotelový komplex by do tamní přírody zrovna dvakrát nezapadl. Chytře zvolené minidomky krajinný ráz nenarušují a můžete si je postavit téměř kdekoli.

Do detailu promyšlené

Díky malému prostoru, vhodné izolaci a promyšlenému vnitřnímu uspořádání minidomek téměř nic nestojí ani na provoz. Vnitřek si snadno vytopíte pomocí jedněch kamen, spotřebu elektřiny můžete eliminovat úspornými spotřebiči a tak dále. Na domek navíc nepotřebujete ani Průkaz energetické náročnosti.

Soběstačné

Na trhu se vyskytuje mnoho variant naprosto soběstačných domečků. Pořizovací cenu mají pochopitelně vyšší, ale nemusíte být přímo nadšený ekolog, aby vás i tato varianta zaujala. Využívá se sluneční energie, voda z vrtu, šedá voda, kořenová čistírna, kompostovací záchod a mnohé další vychytávky.

Nezatěžují prostředí

Minidomky je mnohem jednoduší vyrobit z udržitelných materiálů, materiálu není potřeba tolik a z logiky věci vyplývá, že nejsou nutné ani složité konstrukce jako v případě velkých staveb. Je využíváno dřevo, sláma, hlína, konopí, ovčí vlna…

Na co si dát pozor

Nebezpečí je asi silné slovo, ale mobilní minidomky mají také pár nevýhod. Určitě není dobré stavět je tam, kde hrozí živelné pohromy jako třeba povodně.

Mimo to, jak bylo uvedeno v úvodu, nejedná se o klasickou stavbu, která vyžaduje stavební povolení. Což má za následek, že v mobilním minidomku, tak jak je zde popsán, nelze mít trvalé bydliště a ani na něj nedostanete klasickou hypotéku.

3.7.2020 5:30 | autor: Gabriela Povýšilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist