Dřevěný minidomek připomíná ptačí hnízdo. Budete překvapeni, k čemu slouží

Pojďte na prohlídku unikátního prototypu minidomku, který má před sebou velkou budoucnost. Při jeho stavbě bylo dbáno na ekologii, maximální využití místních zdrojů a je plně soběstačný.

the-voxel_iaac-valldaura-labs-_foto-adria-goula-19-1100x618.jpg Celá galerie 22 Zdroj: Foto: Adrià Goula

Přírodní park Collserola nedaleko Barcelony se stal domovem experimentálního domku, který vytvořil tým studentů z Institutu pokročilé architektury Katalánska (IAAC). Jedná se o soběstačný domek pro jednoho obyvatele, který v něm může být zcela izolován po dobu 14denní covidové karantény.

Voxel neboli objemový pixel je 12kubická stavba postavená z křížem lepených desek CLT z aleppské borovice (Pinus halepensis), která byla rozřezána, sušena a slisována v tesařství ve Valldaura Labs.

Zajímavé je, že veškeré dřevo v počtu asi 40 stromů, bylo vytěženo v okruhu ne větším než kilometr od staveniště. Projekt reaguje na zájem o podporu nové generace zelených budov využívajících konstrukční křížem lepené dřevo (CLT), které se může stát klíčovým materiálem v ekologickém stavitelství.

Dřevostavba každým coulem

Ke sestavení panelů nebyly použity kovové vruty, ale dřevěné hmoždinky. Konstrukce byla poté zabalena do vrstvy korkové izolace, před kterou ještě přišly protidešťové lamelové panely vyrobené z odřezků, které zbyly z výroby CLT panelů. Tyto lamely byly ještě před připevněním ošetřeny japonskou metodou Shou Sugi Ban, což je v podstatě opálení dřeva, které ho chrání proti škůdcům, plísním a houbám a výrazně mu prodlužuje životnost.

Plně soběstačný se zahradou na střeše

Chata je vybavena třemi solárními panely a nezávislým úložným prostorem baterie, speciálně navrženým pro napájení osvětlení a zařízení pro jednoho rezidenta. Vodní systém zahrnuje jak sběr dešťové vody, tak recyklaci šedé vody, jakož i čištění černé vody v rámci samostatného systému bioplynu, který vyrábí použitelné kuchyňské nebo topné palivo a sanitární hnojiva jako odpadní produkty. Na střeše je umístěno několik zeleninových záhonů, které dodají dostatek čerstvé stravy.

I když je budova primárně vyvinuta jako karanténní, má do budoucna potenciál stát se plnohodnotným a hlavně soběstačným domem se sympatickým cílem šetřit zdroje a využívat hlavně lokální možnosti.

Voxel byl postaven za účasti 17 studentů a 5 dobrovolníků z 15 zemí od dubna do srpna 2020 uprostřed pandemie koronaviru.

Foto: Adrià Goula

12.3.2021 10:30 | autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist