Aby vydržela dlouho krásná aneb Jak pečovat o dřevěné podlahy

Dřevo je krásné, ale choulostivé – o podlahách to platí dvojnásob, protože jde o plochy namáhané a i několikrát v týdnu vytírané. Zvláštní péči si pak zaslouží olejované podlahy. Pokud chcete, aby vám vydržely dlouho krásné, čtěte dál. Dozvíte se třeba, jak důležitá je vzdušná vlhkost.

Dřevěné podlahy by měly být pravidelně ošetřovány vhodnými prostředky na bázi vosku nebo oleje
Dřevěné podlahy by měly být pravidelně ošetřovány vhodnými prostředky na bázi vosku nebo oleje (Zdroj: Kährs/KPP)

Dřevo reaguje na změny okolního prostředí – je jedno, zda se jedná o nábytek, podlahu nebo dřevěné stavebné prvky. Co mnoho lidí podceňuje, je vzdušná vlhkost v interiéru.

Krom toho, že má nízká vzdušná vlhkost negativní vliv na vaše zdraví, ovlivňuje i zdraví vaší podlahy. Zatímco vysoká vzdušná vlhkost vede k bobtnání dřeva, nízká způsobuje jeho smršťování. Riziko nízké vlhkosti vzduchu přitom nastává v obytných prostorech zejména během zimy, tj. v období topné sezóny.

Jen větrat nestačí

Na úvod si objasníme několik nudných, ale důležitých faktů. Obsah vázané vody v dřevěné podlaze, tj. vody, kterou nelze dalším sušením odstranit, je podle druhu dřeva zhruba 8 %. Nižší vlhkosti nelze technologicky dosáhnout, protože i dřevo vysušené na 6 % absorbuje při zpracování v běžných podmínkách vzdušnou vlhkost zpět. Při nízké relativní vlhkosti vzduchu (pod 30 %) však dochází k sesychání dřeva a tvorbě trhlin mezi jednotlivými lamelami.

Dřevěné podlahy jsou citlivé na změny teploty a vlhkosti
Dřevěné podlahy jsou citlivé na změny teploty a vlhkosti (Zdroj: Kährs/KPP)

Proto se doporučuje udržovat v prostorách s dřevěnou podlahou relativní vlhkost vzduchu celoročně mezi 40–60 %, ideálně při teplotě 15 až 25 °C. „To ale může být zvláště u novostaveb v zimě problém, protože centrální odsávací systémy zapříčiňují trvale nízké hodnoty vlhkosti vzduchu,“ říká Milan Mrkáček, ze společnosti Kratochvíl parket profi.

Dostatečnou vlhkost vzduchu nezajistíte častým větráním, zvlášť v mrazivém období. Studený vzduch totiž obsahuje méně vody než teplý, s výjimkou mlhy samozřejmě. S každým větráním tak do bytu či domu vniká suchý vzduch, který snižuje relativní vlhkost vzduchu vytápěné místnosti.

Pokud chcete udělat dobře svému dýchacímu ústrojí a uděláte dobře i podlaze, když během topné sezony budete zvlhčovat vzduch pomocí různých zvlhčovačů, odpařovačů či rostlin. Pokud se tak neděje, klesne vlhkost v místnosti na 30 až 20 %, což zapříčiní vysychání dřevěné podlahy a vznik prasklin na povrchu nášlapné vrstvy.

Pravidelné čištění je základem péče o dřevěné podlahy
Pravidelné čištění je základem péče o dřevěné podlahy (Zdroj: Kährs/KPP)

Pravidelná olejová kúra

Pečlivé a pravidelné ošetřování pro udržení bezvadného vzhledu a stavu dřevěných podlah je kromě dostatečné vzdušné vlhkosti zásadní. „Z výše uvedených důvodů je nezbytné, aby byly otevřené póry dřevěných olejovaných podlah ošetřeny olejem, čímž se zabrání jejich vysušování,“ vysvětluje Milan Mrkáček.

Toto ošetření musí proběhnout bezprostředně po pokládce podlahy a poté jednou až dvakrát ročně, ideálně před začátkem a po ukončení topné sezóny. V případě, že je podlaha položena na podlahové vytápění, je její olejování dvakrát za rok nezbytné.

Jste-li příznivcem olejovaných rustikálních dekorů s množstvím prasklin, spár či netmelených suků je pro vás ošetření alespoň 2× ročně vyloženou nutností. Takový povrch má totiž až 3× více otevřených pórů než běžné dřevěné podlahy a je náchylný na vysychání.

Používejte mírně vlhký mop a čisticí prostředek určený speciálně pro dřevěné podlahy
Používejte mírně vlhký mop a čisticí prostředek určený speciálně pro dřevěné podlahy (Zdroj: Kährs/KPP)

Mořené povrchy občas musíte znovu namořit

Po delší době užívání bývá u mořených olejovaných podlah zapotřebí, kromě popsané pravidelné péče, povrchovou úpravu navíc zrenovovat a napustit tónovacím olejem příslušného odstínu.

„Je však dobré mít na paměti, že dvě tenké vrstvy oleje mají lepší výsledky než jedna silná. Nanesení velkého množství oleje navíc způsobí, že bude povrch lepkavý,“ uzavírá Milan Mrkáček.

Jak na údržbu

Podlahu udržujeme čistou zametáním, vysáváním a k vytírání důkladně vyždímaným vlhkým hadrem či mopem se uchylujeme, jen pokud je podlaha opravdu špinavá. Do vody na mytí je vhodné použít čisticí přípravky určené na dřevěné podlahy, které obsahují příměsi olejů či vosku. Naopak se obloukem vyhneme saponátům, které zbavují povrch mastnoty.

Také před aplikací ošetřujícího oleje podlahu důkladně umyjeme přípravkem vhodným na daný typ podlahy. Přímý kontakt s vodou by jinak mohl způsobit nežádoucí dilataci a následné popraskání a trhání jednotlivých lamel. Po oschnutí se na podlahu nanese bavlněným hadříkem nebo suchým mopem olej, a to v tenké vrstvě po směru vláken. Po hodině se podlaha opět ve směru vláken vyleští pomocí nového hadříku.

Během zasychání se doporučuje po podlaze nechodit a její plné zatížení je možné přibližně po pěti hodinách, avšak s přihlédnutím ke konkrétním klimatickým podmínkám. Doba schnutí se může protáhnout v závislosti na teplotě v interiéru i na množství naneseného oleje.

Zdroj informací: Kährs/KPP, drevoastavby.cz

Publikováno: před 3 týdny

Mohlo by vás dále zajímat

Hydroizolace Knauf

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Hydroizolace Knauf je velice skvělý výrobek na izolování stěn koupelen.

Na stavbě v Tišících pokračuje nivelace podlah, přitopit a jde se na to

Před samotnou nivelací je potřeba všechny podlahy v celém domě, i včetně podlah ve sklepě a suterénu, důkladně vyčistit. Po vyčištění podlah řemeslníci po potřebném změření vlhkosti a napenetrování provedli přesnou nivelaci podlah.

Pokládka vinylové podlahy

Dělníci začali pokládat vinylové podlahy. Při samotné pokládce bylo potřeba dodržet řadu zásad, aby pokládka proběhla správně a v budoucnu nenastaly s podlahami problémy.

Rostliny jako čističky vzduchu

Veronika Nováková si povídá se svým hostem o čištění vzduchu v interiéru pomocí pokojových rostlin.

Chov pštrosů

Chov pštrosů může být zábava. Rozhodně však není nejsnazší.

Srovnání podlah

V Tišicích máme podlahy v celém baráku v různých výškách. Je to prostě starý dům, nic neobvyklého. A jelikož chce Karel úroveň podlah sjednotit, nastal čas i na tuhle práci. Takže nejdřív srovnat díry a nerovnosti, aby nebyly viditelné výškové rozdíly. No

ČTĚTE DÁLE

Aby vydržela dlouho krásná aneb Jak pečovat o dřevěné podlahy
Aby vydržela dlouho krásná aneb Jak pečovat o dřevěné podlahy

Podlahy

Dřevěné podlahy přinášejí do domova teplo, eleganci a krásu. Aby si však zachovaly svůj vzhled a funkčnost po dlouhá léta, vyžadují správnou péči a údržbu.

Imitace dřeva, které skutečně předčilo dřevo – tento materiál rozhodně ve svém interiéru chcete
Imitace dřeva, které skutečně předčilo dřevo – tento materiál rozhodně ve svém interiéru chcete

Podlahy

Imitace dřeva z keramiky předčilo svými vlastnostmi dřevo. Nevěříte? Přesvědčte se o tom. Máme pro vás zajímavé informace o moderním materiálu.

Podlahové lišty – nepostradatelná elegance vašeho interiéru
Podlahové lišty – nepostradatelná elegance vašeho interiéru

Podlahy

Každý, kdo se někdy pouštěl do rekonstrukce bytu či domu anebo dokonce zařizoval zcela nové bydlení jistě přisvědčí, že bez podlahových lišt to skutečně nejde. Je to právě pravý úhel mezi podlahou a stěnou, kde se často může stát, že dojde k nevzhlednému poškození, nebo jsou zde viditelné deformace, například od kabelového upevnění po dřívějších majitelích interiéru, nebo po vašem starém PC. Právě to je příležitost pro elegantní kamufláž.

Pokládka plovoucí podlahy svépomocí
Pokládka plovoucí podlahy svépomocí

Podlahy

Pokládku plovoucí podlahy zvládnete svépomocí. Budete potřebovat jen přímočarou pilu nebo maflík, pravítko a ostrou tužku. Hodit se bude i akuvrtačka.

Kusový koberec je skvělým doplňkem
Kusový koberec je skvělým doplňkem

Podlahy

Dodejte své podlaze „instantní proměnu“, která příliš nezatíží vaši peněženku, neobere vás o drahocenný čas a je rychle hotová a navíc moderní. Pořiďte si koberec!

Světlá, nebo tmavá dřevěná podlaha? Pomůžeme s výběrem.
Světlá, nebo tmavá dřevěná podlaha? Pomůžeme s výběrem.

Podlahy

V průběhu mnoha let se staly dřevěné podlahy těmi nejoblíbenějšími, a to i v současných moderních interiérech. Dřevěné podlahy jsou neustále vyhledávaným materiálem pro naše domovy. Jsou trvanlivé, mají svou přirozenou přírodní krásu a navíc sluší doslova každému interiéru.

Jak se snáší podlahové topení s různými druhy krytin?
Jak se snáší podlahové topení s různými druhy krytin?

Podlahy

Chystáte se položit podlahovou krytinu a máte podlahové topení? Pak vězte, že při jejím výběru jde o vzhled až ve druhé řadě. Mnohem důležitější jsou její parametry a vlastnosti. Nemusíte zoufat, když zvolená krytina nebude vyhovovat ve všech směrech. V nabídce je tolik možností a řešení, že vždy najdete to optimální.

Venkovská chalupa si zaslouží stylovou podlahu
Venkovská chalupa si zaslouží stylovou podlahu

Podlahy

Aby byl pobyt na venkově dokonalý, musí být i víkendový dům přírodě věrný a starosvětsky přívětivý. Ve vyznění interiéru hraje vekou roli podlaha. Poradíme vám, jaké krytiny se nejlépe hodí k rekonstrukci starého domu.

Životnost dřevěné podlahy
Životnost dřevěné podlahy

Podlahy

Jak je řeč o podlaze, vždy se mezi prvními dotazy objeví ty na její životnost. Podlaha totiž není tím, co bychom chtěli vyměňovat každých deset let. U dřevěných podlah máme ale jistotu, že vydrží a při dobré péči budou i skvěle vypadat po celé generace.

Tvrdé podlahy i koberce dokonale vyčistíte s parním mopem
Tvrdé podlahy i koberce dokonale vyčistíte s parním mopem

Podlahy

Hygienicky čisté podlahy jen za pomoci vody už není nedosažitelný sen. S pomocí nového parního mopu Vileda Steam XXL dosáhnete hygienické čistoty v celém bytě i bez pomoci profesionálních přístrojů.

Podlaha, která vám sedne
Podlaha, která vám sedne

Podlahy

Podlaha by rozhodně neměla být něčím samozřejmým. Vhodně vybraná podlaha totiž dotváří celkový vzhled našeho domu či bytu, hřeje nás, nebo v létě příjemně chladí, nabízí příjemný kročejový komfort, nebo nás také může rozčilovat svou nesnadnou údržbou. Jakou zvolíme, záleží na našem vkusu, finančních možnostech i na tom, zda máme či nemáme děti. Pojďte se dnes s námi podívat na některé typy a druhy podlah.

Vybíráte novou podlahu? Přečtěte si tipy bytové designérky
Vybíráte novou podlahu? Přečtěte si tipy bytové designérky

Podlahy

Nejčastější dispozicí malého bytu i rodinného domu je propojení kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. Jak tento otevřený bytový koncept vypadá, ví každý. Jak ale vyřešit výběr podlahové krytiny, trápí řadu těch, kteří rekonstruují nebo zařizují nové objekty.