TIP pro vaší kuchyň – atraktivní obklady

Obklady kuchyně by měly být v prvé řadě praktické. Musí odolávat vyšším a střídavým teplotám a stejně tak mechanickému namáhání, oděru, rázům atp. Zároveň by ale měly být schopné vytvořit společně s kuchyňským nábytkem příjemné pracovní prostředí, a to nejen z hlediska zmiňované praktičnosti, ale i v rámci estetické kvality. Máme pro vás jeden tip: skleněné obklady.

Sklo je v našem podvědomí zapsáno jako něco, co je křehké, tvrdé a ostré. Sklo se stalo synonymem těchto vlastností a pro celou řadu uživatelů je těžké si představit, že právě sklo by mohlo být materiálem nábytku a nebo třeba právě kuchyňských nebo jiných obkladů. Na druhou stranu, současným, a již letitým trendem, jsou třeba právě sklo-keramické varné desky a každý motorista se denně dostává do kontaktu s tvrzeným čelním sklem svého vozu, které musí vydržet poměrně extrémní zátěž, musí odolat nárazům, oděru, výkyvům teplot a nesmí tvořit velké střepy. Stejně tak je možné připomenout sklo jako materiál fasád moderních domů a nebo jako stěnu např. sprchových koutů, vanových zástěn, desek stolů atp. Jinými slovy: proč by nemohlo sklo být třeba právě obkladovým materiálem? A nebo rovnou pracovní kuchyňskou deskou?

Kamenné obklady: Velká inspirtivní  fotogalerie.

Bezpečnost, barvy a způsob zpracování

Pro běžného uživatele postačí garance vyplívající z nutnosti respektovat tuzemskou legislativu, která ošetřuje používání třeba právě skla jako materiálu např. zmiňovaných obkladů či kuchyňských pracovních desek. Zájemce získá potvrzení o shodě s příslušnými normami a může si být poměrně jistý, že nebude ohrožovat zdraví a bezpečnost svou ani svých případných spolubydlících.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

Sklo je možné použít jako materiál obkladů stěn a na takový obklad je možné zavěšovat např. drátěné programy. Jeden z výrobců garantuje nosnost do 160 kg. Barevná škála je velmi bohatá a představuje pestrou paletu barev (vzorník RAL). Tvarové možnosti nejsou neomezené, ale obliny, ostré i tupé úhly a asymetrické tvary jsou běžné. Problematické může být přetahování stran přes hranu a v podstatě vyložené nereálné jsou zvlněné povrchy nebo povrchy plynule – tedy ne terasovitě, čili skokem přecházející do více rovin. Maximální jednolitá plocha skla se v běžné nabídce prodejců a výrobců zaměřených na koncového zákazníka  pohybuje kolem třech metrů čtverečních (cca 3 x 1 m).

Ceny se pohybují zejména v závislosti na tloušťce a barvě cca od 3 – 10tisíc za metr čtvereční (od cca 5 – 20 mm), za metalické barvy se většinou platí příplatek cca 1 000Kč, nedražší příplatky bývají za matné povrchy (2 500Kč).

Další inspirace pro kuchyň
Red.
Foto: Barevná skla

10.9.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist