Jak správně čistit a udržovat lesklé povrchy na nábytku?

Lesk na nábytku je krásný, odráží světlo a zdobí, ale také velmi choulostivý a jeho údržba může být ošidná. Použitím nevhodného čistícího prostředku ho můžeme nenávratně poničit, nebo přijít o jeho nejcennější vlastnost. Poradíme vám, jak tyto povrchy udržovat, aby nám dlouho sloužily a zůstaly krásné.

grafosklo_model_forest_celosklenena_stena_foto_zdroj_j.a.p.-1100x618.jpg Celá galerie 16 Zdroj: J.A.P.

Foliová dvířka nemají rády ocet ani alkohol

Obliba foliových dvířek vychází z kombinace jejich nízké ceny, dlouhé životnosti a široké škále vzorů a barev na trhu. Při nákupu bývají opatřeny modrou nebo průhlednou fólií, která je má chránit před poškozením při přepravě, manipulaci a montáži. Z toho důvodu toto fólii nesundávejte před dokončení montáže celého kusu nábytku. Ne každý ví, že po její odstranění by se povrch neměl alespoň čtyři týdny vůbec čistit ani mýt.

Pro běžné čištění pak v žádném případě nepoužívejte prostředky, které obsahují aromatické uhlovodíky, estery, ketony, halogenované hydrokarbonáty nebo alkohol v koncentraci nad 25 %. Poškodit leklý povrch mohou také detergenty na bázi octu nebo abrazivních prostředků, které by mohly způsobit poškrábání lesklého povrchu.

Omývejte je teplou vodou a jemným hadříkem nebo speciální autoutěrkou napuštěnou roztokem, jako je například Sonax Clean nebo Drive.

Akryláty raději impregnujte

Akrylátové povrchy se pyšní elegantním designem a oslnivým leskem, ale také vysokou odolností a zdravotní nezávadností. Stejně jako foliovaná i akrylátová dvířka bývají při prodeji potažena ochrannou folií, která by se neměla sundávat před dokončení montáže.

Po sundání folie se doporučuje jejich povrch naimpregnovat pomocí bavlněného hadříku s antistatickým přípravkem Pronto a nechat 14 dní vytvrdnout. Akrylátové povrchy se totiž vyznačují přirozenou pórovitou strukturou a antistatický sprej se do těchto pórů dostane a kompletně je uzavře. Díky tomu je lesklý povrch po vytvrdnutí mnohem odolnější vůči mechanickému poškození.

Běžné čištění akrylátových povrchů se opět provádí antistatickým sprejem (Pronto) a měkkým bezešvým bavlněným hadříkem. V žádném případě se na ně nepoužívají abrazivní prostředky, nevhodné jsou i saponáty, čističe na bázi alkoholu nebo rozpouštědel, jako toluen, aceton či benzín.

Na rozdíl od většiny ostatních lesklých povrhů je lze při lehčím poškrábání dětmi či domácími mazlíčky opravit. Například T.acrylic má tloušťku 1,4 mm, která je plně probarvená, takže při běžném poškození nedojde k žádnému narušení spodní vrstvy či změně barevnosti. Výrobci často prodávají sady na opravu těchto povrchů v domácích podmínkách, s nimiž to sami lehce zvládnete.

Na stříkaný lak platí mýdlová voda

Lakovaná úprava nábytku se pro svoji odolnost vůči vlhku či vysokým teplotám často používá v koupelnách a kuchyních. K čištění lakovaného lesku se používá vlhká utěrka či houbička, pro větší účinnost může být napuštěná mýdlovou vodu nebo běžnými saponáty. Ani v jejich případě se nedoporučuje čištění pomocí abrazivních prostředků, jejichž použití může mít za následek vznik škrábanců, nebo agresivních chemických prostředků, jako jsou čističe s obsahem alkoholu, acetonu nebo benzínu, které mohou způsobit ztrátu lesku nebo dokonce nežádoucí barevné změny povrchu.

Při poškození či poškrábání laku je lze opravit rozleštěním, ale to nezvládnete v domácích podmínkách. Změny barevnosti a jiná poškození způsobená nevhodným použitím chemických prostředků bohužel opravit nelze.

Na sklo stačí voda

K čištění skla si vystačíte s horkou vodou a utěrkou z mikrovlákna, která zachytí špínu i bakterie. Do vody můžete přidat některý z přípravků na mytí skel, a potom lešticím přípravkem sklo pěkně nablýskat. Když bude leštěnka obsahovat alkohol, ulehčíte si práci a efekt bude stát za to. Máte-li v oblibě čištění skla saponátem, přidejte ocet, který zabrání vzniku šmouh.

Chromová úprava nemá ráda vodu

Kliky a kování často mívají povrchovou úpravu v lesklém chromu. Malé skvrnky na povrchu jsou způsobené vodou, proto je dobré je vždy utřít do sucha. V případě drobného ušpinění povrchu postačí obyčejná školní guma, s pomocí které lze skvrny jednoduše vygumovat. Pro dokonalé vyleštění je nejlepší volbou čisticí prostředek Sidol. Ten jednoduše nanesete na povrch kliky pomocí suchého hadříku, setřete a vaše klika bude vypadat jako nová.

Jak na mosaz?

Mosazné kování si zachová původní lesk při ošetření Sidolem. Mnoho lidí si však kování z leštěné mosazi vybírá právě proto, že tento materiál přirozeně stárne a dozrává, což se projevuje pozvolným zmatněním původního vyleštěného povrchu. Při běžném používání tak klika postupně získává působivou patinu a lesk ponechává pouze v místech pro dotyk ruky.

Ať už zdobí váš nábytek v podobě folie či laku, skla, kovu či akrylátu, nezapomeňte se při jeho používání a údržbě vždy řídit pokyny výrobce, které zaručí, že si zachová svůj krásný vzhled.

27.12.2018 5:39 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist