Kdy psovi ubližujeme špatným krmením?

To, že psovi musíme pořídit kvalitní krmení a ne „levný supermarketový odpad“, ví snad každý pejskař. Nicméně ani nejlepší granule správné výživě psa nepomohou, pokud nedodržujete základní výživová pravidla. Dodržujete je také?

ilustracni_foto-7-1100x618.jpg Zdroj: Yoggies.cz

Dodržujte čas krmení

Mnoho chovatelů dává svým pejskům krmivo v době, kdy se to hodí jim. Ale pes má rád pravidelnost. Dodává mu to pocit jistoty. Proto byste měli psa krmit vždy ve stejný čas.

Nejlepší je pejskovi dávat jíst po prvním venčení. Případně jídlo rozdělit na ráno a večer.

Vždy je ale důležité dodržovat pravidlo: Nechat pejska před jídlem a po jídle minimálně 30 minut odpočinout. Aktivní pohyb před nebo po krmení může být jedním z důvodů velmi nebezpečné torze žaludku. Především u větších plemen a starších zvířat.

Nekvalitní krmiva chutnají lépe

Asi to znáte všichni. Drahé granule obejde obloukem, ale vrhne se na návštěvě na hromadu barevných levných granulí. Na rozdíl od těch drahých jsou totiž plné aromat, cukrů a soli, aby pejskům chutnaly.

Pokud něco chutná pejskovi, tak to vždy neznamená, že je to pro něj ta nejlepší možnost. Ideální je jim dávat granule, které neobsahují žádnou sóju, dochucovadla apod. Vhodné jsou i granule lisované za studena.

Při výběru granulí vždy čtěte složení na zadní straně obalu, neměly by obsahovat sóju, pšenici, neidentifikovatelnou složku „vedlejší produkty živočišného či rostlinného původu“, cukry či větší množství soli.

Pro velké nežravce, můžete pro větší chutnost ke granulím přidat trochu konzervy nebo omáčky pro psy. V takovém případě ovšem pozor na dodržení velikosti krmné dávky.

Nezdravé je též pejska krmit „lidskou potravou“. Častým příkladem jsou například uzeniny. Takový páreček a salámek pejsek sice miluje, ale je plný soli a tuku (a často i konzervantů) a zvířecímu žaludku rozhodně neudělá dobře.

Vždy psům dávejte kvalitní pamlsky určené pouze pro ně. Ani pamlsky pro psy by neměly obsahovat cukr, lepek, masové separáty apod. Kupte mu raději sušené maso či vnitřnosti a to používejte jako odměny.

Když on tak smutně kouká…

Snad každý pejsek se umí při večeři prosebně koukat a doufat, že mu něco „spadne od stolu“. A často je těžké toužebným psím očím odolat a nehodit něco malinko na přilepšenou z našeho talíře. Rozhodně se ale vyplatí být v tomto „tvrdý“.“ Jednak jídlo, které jíme my, není pro pejska dobré z výživového hlediska, protože soli a dochucovadla mohou špatně působit na ledviny a žaludek. Jednak není vhodné i z výchovného hlediska. Pejsek bude mít pak tendence ještě více „žebrat“.

„Například i u cizích lidí, kteří zrovna jedí, bude mít pocit, že kdykoliv se smutně podívá nebo zakňučí, dostane „co chce“. Jsou i takové případy, že pejsek si tak zvykne dostávat od stolu, že když mu jednou někdo nedá, začne hystericky štěkat a výt,“ říká odborník na psí výživu Jiří Švihálek z Yoggies.cz.

Tip Living.cz: Dobrým tipem je také nedávat psovi jídlo ve stejnou dobu, kdy jíme my. Nechte psa vždy počkat, až dojíte vy – jako pánové smečky.

Skladování granulí

Jednou z chyb, které mohou vést u psa ke špatnému zažívání nebo dokonce i k závažným potížím, je i skladování krmiva. Mít doma dostatek krmiva na delší dobu je samozřejmě velmi praktické, velká balení jsou také ekonomičtější.

Ale stejně jako u jídla u lidí, tak i u psů má krmivo svoji expiraci a je důležité, jak ho skladujeme.

Pokud máte velký pytel s granulemi, tak ho rozhodně není dobré nechat jen tak otevřený a několik týdnů z něj napřímo krmit pejska. Krmivo může rychle vyčichnout, navlhnout a rychleji se zkazit (zatuchnutí, žluknutí, plesnivění).

Granule skladujte na suchém místě, bez přístupu slunečního světla a ukládejte je do k tomu určených, znovu uzavíratelných nádob, ideálně ještě v původním obalu granulí. Zabráníte tak nejen zkažení, ale i možné kontaminaci hmyzem. Především mravenci mají granule velmi rádi.

23.10.2020 5:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist