Přiznejte cihly v interiéru

Cihly nejsou jen stavebním materiálem budoucnosti, ale také mohou být velmi úspěšným dekorativním prvkem v interiéru. Mnoha lidem se velmi líbí vzhled odhalených cihel v interiéru. Tento trend se nejvíce rozšířil ve 20. století proto, že mnozí obyvatelé starých cihlových domů zjistili, že odhalení cihel je finančně výhodnou alternativou, která dodá jejich interiéru netradiční vzhled.

123391-1100x618.jpg Celá galerie 100 Zdroj: archiv redakce

Odhalené cihly dodají jakémukoli interiéru rustikální vzhled a v mnoha bytech dokážou vykouzlit v současné době tak moderní industriální styl. Zvlášť populární jsou odhalené cihlové zdi v moderních loftech a historických budovách, ale mnohdy najdete styl přiznaných cihel i v dalších obytných interiérech.

Přiznané cihly v interiéru jsou krásné, ať již se s nimi setkáme na stropě, zdech či podlahách. Musí však být pečlivě vyčištěné, případně vyspravené trochou malty. Je zapotřebí je zabezpečit proti dalšímu vydrolování a víření cihlového prachu v místnostech.

Velká fotogalerie moderních interiérů

Přiznané cihly se dají natřít na bílo, zaspárovat anebo celé řádně vyčistit a vyspravit, záleží na tom, jaký výsledek, co do konečného efektu, od cihelné zdi očekáváte. Nejčastěji je nutné bojovat proti vydrolování cihel, potlačit celkovou prašnost v interiéru a také zachovat barvu přiznaných cihel. Někdo používá voskovou impregnaci na bázi včelího vosku anebo napouštěcí penetraci na očištěné cihly. Vždy záleží na tom, zda chcete, aby výsledný vzhled cihel byl lesklý, suchý nebo matný případně, aby cihlová zeď vypadala jako mokrá. Vosková impregnace se řadí do skupiny těch dražších, ale určitě splní to, co od ní očekáváte. Z dalších prostředků na ochranu cihelného zdiva existuje například HG impregnace speciálně pro cihelné zdivo anebo jiný typ impregnace vhodné jak pro cihelné, tak i pro betonové zdivo.

Ještě předtím, než budete povrchově upravovat cihly, je nutné opravit případné praskliny ve spárách. Malé praskliny nebo i lehce deformovaná klenba v případě stropních cihel nemusí znamenat žádný velký problém. Pokud bydlíte ve starém cihlovém domě a chcete cihlovou zeď přiznat, citlivě odstraňte omítku – ručně a poté vyškrábněte spáry, obvykle je zapotřebí to udělat až do hloubky 4 cm.  Na zdění použijte kvalitní pytlovanou maltu, případně přípravek Multibat plus, který využijete i pro běžné zdění a nahazování. Směsi na téže bázi dobře slouží i pro spárování režného zdiva. K jeho výhodám lze jednoznačně zařadit vyšší poddajnost, prodlouženou dobu zpracovatelnosti a dobrou výslednou pevnost. Chcete-li spárovat režné zdivo, směs na spárování získáte jednoduše, a to smícháním s pískem frakce 0-3.

Nebojte se přiznat cihly“ je název našeho staršího článku, který se zabývá podobnou problematikou.

Avantgardní bydlení v duchu současných trendů vytvoříte nejen z cihel, ale také z betonu a všeho neobvyklého ve společném prostoru. Takže se nebojte experimentovat a s chutí do toho.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: digsdigs.com, chibamboo.com, designshuffle.com, stylehomes.net, designshuffle.com, axsoris.com, creativehomeidea.com, ariokano.com, 3dhousedownload.com, rodican.com, amazon.com, dekrisdesign.com, apcconcept.com, ghoofie.com, ariannainteriors.blogspot.com, findmefurniture.co.uk, apcconcept.com, uni-wall.com, sadieandstella.com, homeidea4u.com, arrowceramic.en.alibaba.com, thedecorista.com, creativehomeidea.com, cocomale.com, radiatinginteriors.co.uk, designindulgences.com, dandygray.deviantart.com, a-v-designs.com, yustdesign.com, blog.stylizimo.com, style-files.com, 4betterhome.com, lushome.com, interiorclip.com, highsi.com, trendir.com, houzz.com, homeanddecor.com.sg, realtourinc.com, atlantaloftrentals.com

4.6.2013 4:10

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist