Praktická kuchyň:funkční i stylová

Zařizujete kuchyň a pohráváte si s myšlenkou, že byste ji vybavili skutečně originálně? Netradiční tvary, zajímavé doplňky, barvy, materiály? Než se do toho pustíte, pořádně zvažte, jestli se vám na takovou kuchyni bude nejen dobře dívat, ale zda se v ní bude i dobře vařit!

127989-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Na první pohled to vypadá, jako byste měli jen dvě možnosti. Buďto zvolit designovou, ale nepraktickou kuchyň, nebo dát přednost kuchyni praktické, ale s nemoderním vzhledem. Přitom je velmi jednoduché oba zdánlivé protipóly spojit, a to hlavně proto, že se o žádné protipóly nejedná! Máme pro vás několik tipů!

Praktická kuchyň vyžaduje praktické osvětlení

Tajemné osvětlení sice může z kuchyně udělat romantické místo, zvláště pokud je kuchyň kuchyní obytnou. Ale při vaření guláše nebo ochucování salátu pak v intimním přítmí lehce neodhadnete množství koření.

Jasné světlo u stropu můžete v kuchyni klidně oželet, pozornost ale věnujte bodovkám, které náležitě osvítí pracovní desku, dřez i sporák. Osvětlení musí být dostatečně silné, abyste nemuseli při vaření večeře na jídlo mžourat. Právě bodové osvětlení ale dokáže vytvořit i tu pravou dramatickou atmosféru, a to pokud necháte svítit jen některá světla. Pamatujte, že praktická kuchyň je kuchyň s perfektně osvětlenou pracovní deskou.

TIP:
Bodovky dejte dospodu horních skříněk. Vypadá to dobře a dokonale osvítíte pracovní plochu.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

Zvažte počet otevřených poliček! Utírání prachu je otročina

Vystavit v otevřených skříňkách talíře i hrnečky z cest nebo naopak jednoduché nádobí v minimalistickém stylu může sice vypadat lákavě, nicméně časté utírání prachu vás brzy přesvědčí o opaku. Kromě toho vás možná přestane bavit skleničky skládat do souměrných řad a prostě je do poličky postavíte tak, jak se vám zachce.

Udržet pořádek v otevřených skříňkách vyžaduje mnohem více úsilí, než jej uchovat v těch zavřených. A přestože kuchyň s mnoha otevřenými policemi vypadá podstatně větší než ve skutečnosti, jedna nebo dvě otevřené police vám z hlediska praktičnosti musí postačit.

Praktická kuchyň nesmí být plná nepotřebných věcí

Pokud už jste investovali do designových spotřebičů, jako je toustovač, varná konvice, mixér nebo odšťavňovač, nenechávejte je všechny stát na lince. Můžou vypadat sebelépe, ale při práci vám budou překážet. Ty, co nepoužíváte denně, schovejte. Na lince může zůstat jen jeden.

A pamatujte na jednu podstatnou věc. Pokud vám někdo v kuchyňském studiu nabízí „designovou“ kuchyň a pak nad její nepraktičností krčí rameny, tak vězte, že se nejedná o „designovou“ kuchyň, ale o paskvil. Designová kuchyň by totiž měla být nejen pohledově atraktivní, ale i uživatelsky přátelská. Vždyť „design“ je „spojením krásy a účelnosti“.

Martina Tlachová
Foto: thekitchendesigner.org, trendir.com, minimalistdesign.com

3.6.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist