Používat balkon v zimě? Proč ne!

Přemýšlíte, co provedete s balkonem v zimě? Je vám líto, že ho budete muset nechat po celou zimu zavřený a nebudete na něm trávit tolik času, jako v jiných ročních obdobích? Zkuste vhodně zkombinovat odrůdy jedhličnatých stromů! Budete se možná divit, jak pěkně může balkon v zimě vypadat.

Za dlouhých zimních a podzimních večerů se vydejte do prodejen s dřevinami a pořádně si prohlédněte, co nabízejí. Ptejte se po jehličnatých dřevinách, které nedorůstají velkých rozměrů. Zároveň si uvědomte, jestli je na vašem balkoně spíše slunce nebo stín a vybírejte dřeviny podle toho.

Když dojde na sázení, zvolte kvalitní subtrát, na spodek nádob nasypte drenážní vrstvu. Nebojte se dřeviny kombinovat s rostlinami, které rostou běžně v lese, a vsaďte na vřes nebo plané růže. Balkon v zimě se tak bude podobat zimnímu lesu.

Na balkon v zimě se hodí borovice i smrk

Výborná je kosodřevina, která nemá příliš velké nároky. Svědčí jí však sluníčko. Vypadá výborně jak zasazená samostatně, tak i v kombinaci s jinými rostlinami, záleží jen na vás a vašem vkusu. Vždy se ale ptejte už v prodejně, jak moc je rostlina náročná na zálivku či na světlo, ať vám zbytečně neuhyne.

Balkony – velká inspirativní fotogalerie

Smrky jsou oproti borovicím nenáročné jak na světlo, tak na kvalitu půdy. Naopak potřebují dostatek vlhkosti. Na Vánoce navíc můžete borovice i smrky ozdobit. Pokud je chcete ale přenést dovnitř bytu, buďte opatrní a začněte několik dní dopředu.

Balkon v zimě: Nesporná výhoda a živý vánoční stromeček

Nejdřív je přeneste na chodbu, jejíž teplota se od venkovní neliší tak drasticky jako teplota v bytě. Postupně je potom přesunujte do stále teplejších místností. Stejně postupujte i ve chvíli, kdy je budete přenášet z bytu zpět na balkon.

Kromě jehličnanů jsou vhodné i borůvky. Ty se hodí především na slunečné balkony. Výborné jsou odrůdy Nana nebo Blue Ice, které dokáží atmosféru chladných dní výborně zpříjemnit. Ptejte se i po vyšších odrůdách, některé dosahují i metru a půl a tvoří tak na balkoně dokonalé zákoutí.

Balkon v zimě dokáže přivítat mnoho rostlinných druhů

Přemýšlíte-li, které další rostliny i z těch, které už na balkoně máte, jsou v zimě schopné přečkat, jedná se především o skalničky, vřes, kapradiny, víceleté bylinky nebo azalky. Odolné jsou i listnaté keře či opuncie.

Pokud svému zahradnickému umu příliš nedůvěřujete a máte strach, že rostlinky zimu nepřečkají, obalte květináče starou látkou a zabalte je do alobalu. Půda nebude mít šanci promrznout a kořeny rostlin budou stále v teple. Nevěříte-li si, počkejte klidně do jara. Rostliny pak nechte venku přes léto i podzim a příští zimu se můžete těšit z lesa přímo za okny obývacího pokoje.

Další isnpirace pro bydlení ve článku Vyvarujte se chyb při zařizování kuchyně!

Martina Tlachová
Foto: flickr.com, statesymbolsusa.org, scottishchristmastrees.com, loghome.com

21.1.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist