Posviťte si na práci i čtení: Pořiďte si stolní lampu

Nenápadná samozřejmost, na kterou si vzpomeneme, až když ji postrádáme. To je stolní lampa. Jakou vybrat, aby byla praktická a krásná zároveň?

circu_1985599_dianatablelampgivesanextrabrighttoev-1100x618.jpg Celá galerie 25 Zdroj: Circu

Najděte jí místo

Stolní lampy by v domě rozhodně neměly chybět. A to nejen z designových důvodů, ale také z důvodů praktických, hlavně proto, že šetří oči. Ulevíte jim světlem lampy při práci, u televize i při čtení před spaním. Před nákupem je dobré myslet na to, kde ji budete používat. Jinou lampu byste si totiž měli vybrat na pracovní stůl, jinou na odkládací stolek v obýváku a jinou na noční stolek v ložnici.

Velikost stolní lampy

Říkáte si, že stolní lampy se od sebe velikostí příliš neliší? Nemáte tak docela pravdu. Mezi rozměry jednotlivých kousků mohou být docela velké rozdíly. Jak by tedy vlastně měla být velká?

To závisí především na okolním zařízení v místnosti. Měl by být zachovaný vhodný vzájemný velikostní poměr. Lampa by mezi ostatními věcmi neměla působit „jako zapadlý vlastenec“, ale na druhou stranu by ani neměla příliš vyčnívat. Prostě tak nějak akorát. Většinou na malý stolek stačí menší model (kolem 30 cm), na velkou komodu si můžete pořídit klidně i kousek vysoký 50 cm.

Jen ať ladí

Podobně jako při volbě velikosti i při výběru vzhledu byste měli brát v potaz styl v místnosti. Rustikální lampa bude působit nepatřičně v minimalisticky pojatém interiéru, a naopak reflektory moderního svítidla budou v historizujícím stylu působit přinejmenším zvláštně.

Toto hledisko však nemusí být jednoznačné. Výjimkou jsou případy, kdy hledáte působivý solitér a rozhodnete se tuto roli přisoudit právě stolní lampě. Pak můžete vkusně „čarovat“ a vsadit na barvu i tvar, které budou kontrastovat s okolím.

Jednu radu pro vás přece jen máme. Všechno žádá své, a když chcete, aby lampa dobře plnila úlohu solitéru, je potřeba, abyste na ni měli dost místa, resp. aby kolem ní bylo dostatek prázdného prostoru. Znamená to, že její podstavec nesmíte obklopit obrázky, miskami, dózami, vázičkami ani různými suvenýry. Pokud bojujete doma s každým centimetrem, nechte lampu splynout s prostředím a vyberte spíše jednodušší, nenápadnější model.

Praktičnost na prvním místě

Samozřejmě je důležité, kolik hodláte za lampu utratit. Když chcete kousek za pár korun z vietnamské tržnice, není skoro co řešit. Pravděpodobně bude nějakou dobu svítit, ale musíte počítat s tím, že dřív nebo později ji prostě vyhodíte do popelnice. Záruční dobou asi nemá smysl se vůbec zatěžovat.

Když se rozhodnete pro kvalitu, je jasné, že si trochu připlatíte. Ale s největší pravděpodobností se vám to vyplatí. Vydejte se do specializovaných obchodů. Sice i tam se určitě setkáte s finančními rozdíly, ale technické parametry by se příliš lišit neměly, protože budou splňovat příslušné české i evropské normy.

Navíc by každý typ měl vyhovovat určitým funkčním kritériím. To se týká zvláště lampy určené na pracovní stůl, která by měla mít otočné stínidlo, regulaci světelné intenzity a nastavitelné rameno. Navíc by měla mít zdroj světla zabudovaný do stínítka, aby vás světlo při práci neoslňovalo.

17.2.2022 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist