Pořizujete si zahradní bazén? Poradíme vám, jak na to

Léto je za dveřmi a s ním i předpověď, která slibuje vysoké teploty a vy ještě nemáte bazén? Tak to je nejvyšší čas si jej pořídit. Jaké máte možnosti, jaké typy jsou k dostání a jak dlouho vám jednotlivé druhy vydrží? Na všechny otázky známe odpověď.

bazeny-4-1100x618.png Celá galerie 12 Zdroj: shutterstock.com

Na trhu jsou k dostání různé typy bazénů – nadzemní, polozapuštěné nebo zapuštěné. Ty poslední působí v exteriéru velmi elegantně a minimalisticky. Jejich výhodou také je, že nijak nenarušují celkový vzhled zahrady. A nemusíte se v nich koupat jenom v létě, užívat si je můžete samozřejmě po celý rok. Ale i ostatní mají něco do sebe, takže který z nich si vlastně vybrat?

Nejlevnější jsou fóliové

Pořízení bazénu vyrobeného ze speciální polyetylénové fólie, která má hydroizolační vlastnosti, nejméně zatíží vaši peněženku. Vybírat můžete z různých tvarů, velikostí i barev. Aby tato fólie držela tvar, je potřeba si zároveň pořídit také konstrukci z pozinkovaných plechů nebo musíte vybetonovat stěny vyhloubené jámy.

Když už se ale rozhodnete pro tento typ materiálu, vyplatí se klást důraz na vyšší kvalitu. Jedině ta vám zaručí relativně dlouhou životnost bazénu. Fólie je samozřejmě odolná proti UV záření, nevytváří nežádoucí chemické reakce s přípravky na úpravu vody a dokonce by měla odpuzovat mikroorganismy. Pokud dojde během provozu k porušení fólie, její oprava je poměrně jednoduchá a nespornou výhodou navíc je, že kvůli tomu nemusíte vypouštět celý bazén.

Nejoblíbenější jsou laminátové

Velké popularitě se v posledních letech těší sklolaminátové bazény, které vám na zahradě vydrží ve skvělé formě i několik desítek let. Díky skleněné výztuži jsou totiž velmi odolné vůči kolísání teplot. Nepoškodíte je ani žádnou „bazénovou chemií“ a můžete si zvolit jakoukoli barvu.

Čtěte také:

Nevýhodou je, že musíte dbát na určitá omezení při výběru velikosti a tvaru. Vyrábějí se totiž odléváním do formy jako jeden kus. Díky tomu sice neobsahují žádné rizikové spoje, ale na druhou stranu se osazují jako jeden celek, který je nutné dopravit na místo instalace, takže ten nejširší kus může mít maximálně jen 4 metry.

Samonosné nevyžadují žádné další investice

Pokud upřednostňujete princip jednou a dost, tak si pořiďte bazén samonosný. Jedná se sice o poměrně vysokou investici, ale vyplatí se vám, protože bazén si pak můžete užívat bez starostí celé roky.

Tento typ je totiž vyrobený z homogenních polymerů. Pro laiky je to termín možná příliš odborný až tajemný. A není divu. Tento materiál patří mezi plasty, které jsou certifikované dokonce pro pitnou vodu a používají se při výstavbě vodních nádrží. Jsou tudíž velmi odolné proti povětrnostním vlivům, jejich životnost převyšuje bazény z ostatních materiálů a skvělé je, že ani během nepřetržitého provozu většinou nejsou nutné žádné opravy.

A kam s ním?

Ideální je místo, kam svítí po celý den sluníčko, a přitom nejsou blízko něj žádné stromy, z nichž by do vody padalo listí. A protože většina z nás si potrpí na soukromí, raději ho dejte někam, kam nedohlédnou zvědaví sousedé ani kolemjdoucí.

Při hledání vhodného prostoru je třeba myslet také na to, že nejde jen o bazén, ale někam musíte dát také nezbytné technologie, sloužící k jeho provozu. A k tomu se váže také nutný (a snadno dostupný) přívod elektrické energie.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ bazénu, jedno je jisté, letní horka už vás nezaskočí. A skvělou inspiraci, jak by takový bazén mohl u vás na zahradě vypadat, najdete v naší galerii.

30.5.2022 2:00 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist