Pořizujete si zahradní bazén? Poradíme vám, jak na to

Bazén za zahradě představuje mnoho výhod. Můžete se ochladit, kdykoliv se vám zamane, aniž byste se museli trmácet na koupaliště. A také ho máte jen pro sebe a nemusíte se s nikým dělit. Jenže druhů bazénů je hodně – fóliový, laminátový nebo samonosný – a vy nevíte, který zvolit. Usnadníme vám výběr.

13the-garden-furniture-centre_fiji-sun-seeker-1-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: The Garden Furniture Centre

Na trhu jsou k dostání různé typy bazénů, např. nadzemní, polozapuštěné nebo zapuštěné. Ty poslední působí v exteriéru velmi elegantně a minimalisticky. Jejich výhodou také je, že nijak nenarušují celkový vzhled zahrady. A nemusíte se v nich koupat jenom v létě, užívat si je můžete samozřejmě po celý rok. Tentokrát vám prozradíme, jaké mají jednotlivé typy výhody a který z nich si vlastně vybrat.

Nejlevnější jsou fóliové

Pořízení bazénu vyrobeného ze speciální polyetylénové fólie, která má hydroizolační vlastnosti, nejméně zatíží vaši peněženku. Vybírat můžete z různých tvarů, velikostí i barev. Aby tato fólie držela tvar, je potřeba si zároveň pořídit také konstrukci z pozinkovaných plechů nebo musíte vybetonovat stěny vyhloubené jámy.

Když už se ale rozhodnete pro tento typ materiálu, vyplatí se klást důraz na vyšší kvalitu. Jedině ta vám zaručí relativně dlouhou životnost bazénu. Ten je samozřejmě odolný proti UV záření, nevytváří nežádoucí chemické reakce s přípravky na úpravu vody a dokonce by měl odpuzovat mikroorganismy. Pokud dojde během provozu k porušení fólie, její oprava je poměrně jednoduchá a nespornou výhodou navíc je, že kvůli tomu nemusíte vypouštět celý bazén.

Nejoblíbenější jsou laminátové

Velké popularitě se v posledních letech těší sklolaminátové bazény, které vám na zahradě vydrží ve skvělé formě i několik desítek let. Je to zřejmě proto, že jsou díky skleněné výztuži velmi odolné vůči kolísání teplot. Nepoškodíte je ani žádnou „bazénovou chemií“ a můžete si zvolit jakoukoli barvu.

Nevýhodou je, že musíte dbát na určitá omezení při výběru velikosti a tvaru. Vyrábějí se totiž odléváním do formy jako jeden kus. Díky tomu sice neobsahují žádné rizikové spoje, ale na druhou stranu se osazují jako jeden celek, který je nutné dopravit na místo instalace, takže ten nejširší kus může mít maximálně jen 4 metry.

Samonosné nevyžadují žádné další investice

Pokud upřednostňujete princip jednou a dost, tak si pořiďte bazén samonosný. Osazuje se sice v celku a jedná se o poměrně vysokou investici, ale tu si pak po léta můžete užívat bez starostí.

Tento typ je totiž vyrobený z homogenních polymerů. Pro laiky je to termín možná příliš odborný až tajemný. A není divu. Tento materiál patří mezi plasty, které jsou certifikované dokonce pro pitnou vodu a používají se při výstavbě vodních nádrží. Jsou tudíž velmi odolné proti povětrnostním vlivům, jejich životnost převyšuje bazény z ostatních materiálů a skvělé je, že ani během nepřetržitého provozu většinou nejsou nutné žádné opravy.

A kam s ním?

Ideální je místo, kam svítí po celý den sluníčko a přitom nejsou blízko něj žádné stromy, z nichž by do vody padalo listí. A protože většina z nás si potrpí na soukromí, raději ho dejte někam, kam nedohlédnou zvědaví sousedé ani kolemjdoucí.

Při hledání vhodného prostoru je třeba myslet také na to, že nejde jen o bazén, ale někam musíte dát také nezbytné technologie, sloužící k jeho provozu. A k tomu se váže také nutný (a snadno dostupný) přívod elektrické energie.

27.5.2020 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist