Dokonalý bazén na vaši zahradu. Jak ho vytvořit?

Bazén patří na každou zahradu. Možnost smočit se ve vedru, kdykoli nás napadne, aniž bychom se museli trmácet na plovárnu, je neocenitelná. Poradíme vám, jak udělat z bazénu dominantu zahrady. Pomoci vám v tom může dlažba, podsvícení nebo třeba přelivová hrana.

cerdisa-neostone-1100x618.jpg Celá galerie 17 Zdroj: MB keramika

Dlažba dělá vzhled

Výběru dlažby byste měli věnovat maximální pozornost, proto zásadně určuje vzhled samotného bazénu i jeho bezprostředního okolí. Podcenit však nesmíte ani funkčnost. Do vlhkých prostorů je nutné volit protiskluzový povrch, abyste se bezpečně dostali do bazénu i z něj.

„Vybrat vhodný stupeň protiskluzu dlažby je zcela zásadní a zdaleka ne jednoduchá záležitost. Neplatí totiž, že každá protiskluzová dlažba je vhodná k bazénu,“ popisuje jednatel firmy M.B.KERAMIKA Martin Bezděk. Pro účely výběru co nejbezpečnější dlažby okolo bazénu bychom tedy náš výběr měli zúžit na dlažbu typu B či C. Symbolem protiskluznosti je nákres bosé nohy.

Pro venkovní bazény v našich klimatických podmínkách se nedoporučuje obkládat zdi bazénu keramikou, protože mráz může obklady poškodit. Výjimkou mohou být bazény kryté a vytápěné. Nicméně pro řešení dlažby kolem venkovního bazénu existuje velké množství keramických dlažeb.

Nejpopulárnějším designovým řešením pro dlažbu kolem bazénu jsou imitace přírodních motivů, jako je například kámen, beton, a zejména dřevo. U betonu je předností jeho moderní nadčasový vzhled. Dlažba imitující dřevo boduje po designové i funkční stránce. Na první pohled je k nerozeznání od pravého dřeva, nemá ovšem pochopitelně žádné z jeho nevhodných vlastností a bude vám dělat jen radost.

Bez rostlin to nepůjde

Perfektním doplňkem okolí bazénu jsou drobné keře, stromky či jiné rostliny. Pokud se rozhodnete okolí bazénu osázet, dobře si naplánujte nejen umístění, ale druhy rostlin. Myslete na to, kudy se bude k bazénu chodit a jestli daný prostor nebudete v budoucnu potřebovat.

Z rostlin jsou vhodné ty, co snesou přímé paprsky slunce, nepotřebují často zalévat a nebudou vám stínit nebo znečišťovat vodu. Mohou to být třeba bylinky, jako je tymián, mateřídouška nebo levandule.

Rozhodně však do okolí bazénu nedávejte ovocné keře typu maliníku nebo rybízu, ty totiž nesnesou chlór.

K bazénu umístit juty nebo palmy v květináčích, které dodají místu středomořský vzhled. Rostliny však nejsou jedinou možností, jak bazén oživit. Skvělou službu udělají také vodní prvky. Stříkací doplňky a masážní trysky zabaví děti i dospělé.

Praktické zastřešení

Nízké zastřešení bazénu je ideálním řešením pro každého, kdo nechce narušit celkový dojem ze zahrady a zároveň požaduje funkční bazén, ve kterém si může zaplavat bez ohledu na počasí. Bazén můžete přes den odkrýt a o střeše nebudete ani vědět.

Zastřešení ušetří i hodně práce při čištění. Nehrozí, že voda pro plavání bude po bouřce plná listí a hmyzu. Navíc se nemusíte bát o nejmenší děti, když si budou hrát v okolí bazénu. Stačí stříšku zatáhnout a nikdo do bazénu nespadne. Je jen na vás, jestli zvolíte hranaté nebo oblé provedení.

Osvětlení pro noční koupání

Bazén máte na své zahradě ve dne i v noci. Proto by byla škoda toho nevyužít. Existuje mnoho typů podsvícení, takže si na své přijde opravdu každý. Pokud si potrpíte na romantiku, pak oceníte lehké podsvícení v červených tónech, které dodá večernímu koupání a sezení u bazénu tu správnou atmosféru. Děti si pak oblíbí fosforové led žárovky.

Při instalaci podvodního osvětlení se zaměřte především na bezpečnost. Světélka budou celou dobu v kontaktu s vodou, proto je důležité volit minimálně prachotěsné krytí, které je ochrání i vůči tryskající vodě (označení IP 65).

Přelivná hrana i odtokové kanálky

Bazén s přelivnou hranou není jen výsadou drahých wellness center, můžete ho mít i doma. Rozhodnete-li se pro přelivovou hranu, nemusí u bazénu působit jako pěst na oko. Bez problému se dá sehnat ve stejném provedení jako vybraná dlažba. Stejný vzhled mohou mít i odtokové kanálky. Stačí se rozhodnout, jestli vás lákají například imitace přírodních materiálů, jako je dřevo, beton či kámen, anebo jiné motivy.

„Pro vnitřní bazény jsou odtokové kanálky ve stejném designu jako dlažba kolem bazénu dokonalým řešením. Oproti plastovým kanálkům však odvádějí vodu méně dokonale. Samotný vnitřek bazénu v interiéru je možné obkládat keramikou v různých motivech. Ověřenou klasikou však zůstává bílý obklad bazénu. Ten zaručí, že bude voda po napuštění krásně průsvitně modrá,“ říká Martin Bezděk.

23.6.2021 5:30 | autor: Kateřina Šedivá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist