Pořizujete si koťátko? Co by mu udělalo kravské mléko?

Uvažujete-li o koťátku, je nejlepší čas se po nějakém poohlédnout, na jaře se jich rodí nejvíce. Aby z chlupatého klubíčka vyrostl zdravý a silný jedinec, je nutné mu na startu života dopřát to nejlepší. Důležité ho také nebrat od matky předčasně, jak je s velmi často děje.

shutterstock_359131082-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Od matky až po třech měsících

Na internetu najdete nabídky k odběru roztomilých koťátek, která často nemají ani dva měsíce. Tím, že si vezmete příliš malé kotě, mu můžete ublížit a sobě přidělat hodně starostí.

Každého asi napadne, že předčasným odstavením může dojít k oslabení imunity. Málokdo si ale uvědomuje, že pobyt u matky a mezi sourozenci ho vychovává a dává mu sociální návyky. Hraní s ostatními koťaty se učí nejen lovit, ale třeba rozeznat hranou agresi od skutečné.

Proti si na vybrané koťátko počkejte a domluvte se s chovatelem na odebrání až po 12. týdnu.

Přikrmování kotěte

Kočka roste dokonce až 15x rychleji než dítě, během prvního týdne získají skoro dvojnásobnou váhu.

Začít s přikrmováním se doporučuje od třetího/čtvrtého týdne. Rozhodně se nedoporučuje „odtrhávat“ kotě od mateřského mléka dříve než po 12. týdnu. Mohou totiž tak u kočky vzniknout nehezké žaludeční potíže. Navíc mateřské mléko dodává koťatům sílu, vitaminy a buduje jejich dobrou imunitu. A ta je v životě (nejen) koček velmi důležitá.

Pokud z nějakého důvodu kotě nemá dostatečný příjem mateřského mléka, tak je důležité mít speciální náhražku mléka. Nikdy malé ani dospělé kočce nedávejte kravské mléko. Obsahuje laktózu, která pro ně není dobře stravitelná a způsobuje jim průjmy.

Imunitní okno u koček

U koťat (i psů) si musíme dávat pozor na dobu, kdy se u nich snižuje příjem mateřského mléka a začíná kombinace s ostatní stravou.

„V tomto období může nastat tzv. imunitní okno, kdy kotě snižuje příjem vhodných protilátek, které získává z mateřského mléka a samo si jeho organismus ještě vlastní neumí vytvořit. Proto je u mladé kočky v tomto období důležitý dostatečný přísun vitaminu C a E, které posilují formující se imunitní systém. Vhodná jsou také probiotika např. ve formě speciálního zvířecího probiotického jogurtu,“ říká odborník na výživu psů a koček Jiří Švihálek z Yoggies.cz.

Jak často krmit?

Kočka, a především pak koťata mají velmi malý žaludek a rychlý metabolismus. Krmte proto v několika dávkách během dne. Malé kočky můžete až 6x denně. Pamatujte, že kočka je šelma, takže krmivo kočky by na prvním místě mělo obsahovat především kvalitní živočišné bílkoviny. Těch potřebuje mladá kočka opravdu hodně.

Bílkoviny (proteiny) pomáhají při tvorbě svalů a tkání a jsou jejím hlavním zdrojem energie. Pozor dejte ale na vnitřnosti, především pak syrová játra. Jsou pro kočky vhodné, protože obsahují velké množství vitaminů, ale podávejte je kočce v malém množství, protože obsahují i hodně minerálů, které zase kočkám při pozření velkého množství zatěžují ledviny. Důležitou složkou v krmivu by měl být i taurin a polynenasycené mastné kyseliny.

Krmit můžete granulemi i konzervou určenými pro koťata. Dávat můžete i syrové maso, zejména kuřecí prsa. Maso je ale důležité přemrazit, tím se zabijí případní parazité.

Od čtvrtého/pátého měsíce by se u kočky četnost krmení měla snížit cca na tři dávky. Dopoledne, odpoledne a jedno jídlo pak později večer. „Naučte kočky na pravidelnost. Dávejte ji krmivo stále ve stejnou dobu, aby si na to zvykla a pak se nestalo například to, že se naučí o krmivo říkat třeba i velmi brzo ráno. Krmivo kotěti dávejte vždy na stejné místo,“ dodává odborník na výživu psů a koček Jiří Švihálek.

26.5.2021 12:03 | autor: Julie Veselá
Více o tématu: kočkakotěvýživa kotěte

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist