Pořizujete si koťátko? Co by mu udělalo kravské mléko?

Uvažujete-li o koťátku, je nejlepší čas se po nějakém poohlédnout, na jaře se jich rodí nejvíce. Aby z chlupatého klubíčka vyrostl zdravý a silný jedinec, je nutné mu na startu života dopřát to nejlepší. Důležité ho také nebrat od matky předčasně, jak je s velmi často děje.

(Zdroj: shutterstock.com)

Od matky až po třech měsících

Na internetu najdete nabídky k odběru roztomilých koťátek, která často nemají ani dva měsíce. Tím, že si vezmete příliš malé kotě, mu můžete ublížit a sobě přidělat hodně starostí.

Každého asi napadne, že předčasným odstavením může dojít k oslabení imunity. Málokdo si ale uvědomuje, že pobyt u matky a mezi sourozenci ho vychovává a dává mu sociální návyky. Hraní s ostatními koťaty se učí nejen lovit, ale třeba rozeznat hranou agresi od skutečné.

Proti si na vybrané koťátko počkejte a domluvte se s chovatelem na odebrání až po 12. týdnu.

Přikrmování kotěte

Kočka roste dokonce až 15x rychleji než dítě, během prvního týdne získají skoro dvojnásobnou váhu.

Začít s přikrmováním se doporučuje od třetího/čtvrtého týdne. Rozhodně se nedoporučuje „odtrhávat“ kotě od mateřského mléka dříve než po 12. týdnu. Mohou totiž tak u kočky vzniknout nehezké žaludeční potíže. Navíc mateřské mléko dodává koťatům sílu, vitaminy a buduje jejich dobrou imunitu. A ta je v životě (nejen) koček velmi důležitá.

Pokud z nějakého důvodu kotě nemá dostatečný příjem mateřského mléka, tak je důležité mít speciální náhražku mléka. Nikdy malé ani dospělé kočce nedávejte kravské mléko. Obsahuje laktózu, která pro ně není dobře stravitelná a způsobuje jim průjmy.

Imunitní okno u koček

U koťat (i psů) si musíme dávat pozor na dobu, kdy se u nich snižuje příjem mateřského mléka a začíná kombinace s ostatní stravou.

„V tomto období může nastat tzv. imunitní okno, kdy kotě snižuje příjem vhodných protilátek, které získává z mateřského mléka a samo si jeho organismus ještě vlastní neumí vytvořit. Proto je u mladé kočky v tomto období důležitý dostatečný přísun vitaminu C a E, které posilují formující se imunitní systém. Vhodná jsou také probiotika např. ve formě speciálního zvířecího probiotického jogurtu,“ říká odborník na výživu psů a koček Jiří Švihálek z Yoggies.cz.

Jak často krmit?

Kočka, a především pak koťata mají velmi malý žaludek a rychlý metabolismus. Krmte proto v několika dávkách během dne. Malé kočky můžete až 6x denně. Pamatujte, že kočka je šelma, takže krmivo kočky by na prvním místě mělo obsahovat především kvalitní živočišné bílkoviny. Těch potřebuje mladá kočka opravdu hodně.

Bílkoviny (proteiny) pomáhají při tvorbě svalů a tkání a jsou jejím hlavním zdrojem energie. Pozor dejte ale na vnitřnosti, především pak syrová játra. Jsou pro kočky vhodné, protože obsahují velké množství vitaminů, ale podávejte je kočce v malém množství, protože obsahují i hodně minerálů, které zase kočkám při pozření velkého množství zatěžují ledviny. Důležitou složkou v krmivu by měl být i taurin a polynenasycené mastné kyseliny.

Krmit můžete granulemi i konzervou určenými pro koťata. Dávat můžete i syrové maso, zejména kuřecí prsa. Maso je ale důležité přemrazit, tím se zabijí případní parazité.

Od čtvrtého/pátého měsíce by se u kočky četnost krmení měla snížit cca na tři dávky. Dopoledne, odpoledne a jedno jídlo pak později večer. „Naučte kočky na pravidelnost. Dávejte ji krmivo stále ve stejnou dobu, aby si na to zvykla a pak se nestalo například to, že se naučí o krmivo říkat třeba i velmi brzo ráno. Krmivo kotěti dávejte vždy na stejné místo,“ dodává odborník na výživu psů a koček Jiří Švihálek.

Publikováno: 26.05.2021, Autor: autor: Julie Veselá

Mohlo by vás dále zajímat

Proti kterým chorobám naočkovat koťata

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Koťata je potřeba v určitém věku naočkovat proti celé řadě chorob.

Jak pomoct zatoulanému zvířeti

Jak pomoct zatoulanému zvířeti

Péče o nalezenou kočku

Víte, jak se správně postarat o nalezenou kočičku?

Chov fretky

Chov fretky není nijak náročný a často velmi zábavný.

Kastrace koček

Kastrace koček

Raritní plemena koček

Raritní plemena koček

ČTĚTE DÁLE

Mainská mývalka: Kočka s hlasem holuba
Mainská mývalka: Kočka s hlasem holuba

Mazlíčci

Mainská mývalí kočka zaujímá dominantní místo ve skupině velkých plemen koček. Jsou to přátelské a klidné kočky, které trochu, ale zbytečně budí respekt.

Jak nejlépe zařídit obývací pokoj pro domácího mazlíčka
Jak nejlépe zařídit obývací pokoj pro domácího mazlíčka

Mazlíčci

Máte rádi zvířata a uvažujete o parťákovi do bytu? Je dobré, aby měl mazlíček v obývacím pokoji své útulné místo, aby se cítil u vás spokojeně.

Ashera je nejdražší kočka na světě
Ashera je nejdražší kočka na světě

Mazlíčci

Nejdražší kočka? Rozhodně Ashera. Je krásná, jedinečná, obrovská a drahá. Její cena je ale podmíněna originálním vzezřením a dokonalou stavbou těla.

Jak poznat něvskou maškarádu?
Jak poznat něvskou maškarádu?

Mazlíčci

Víte, kdo nebo co je to něvská maškaráda? Seznamte se s krásnou a ladnou micinkou, které slovo maškaráda vůbec neubírá na půvabu.

Cestování se psem
Cestování se psem

Mazlíčci

Cestování se psem patří k běžným činnostem dnešní moderní doby. Proto není nic neobvyklého, pokud chcete cestovat i s vaším čtyřnohým parťákem.

Chováme neobvyklá zvířata
Chováme neobvyklá zvířata

Mazlíčci

Chov zvláštních zvířat je vhodný pro ty z vás, kteří byste chtěli změnu. Což takhle si pořídit některého z neobvyklých nebo exotických zvířat?

Kočka nepozná sladké aneb Jejich chutě jsou nevyzpytatelné
Kočka nepozná sladké aneb Jejich chutě jsou nevyzpytatelné

Mazlíčci

Neříká se nadarmo, že kočka je mlsná. Chovatelé těchto malých šelem někdy propadají zoufalství, protože jim kočka nechce jíst, co jí s láskou připravili. Snad jim pomůže výčet kočičích stravovacích zvyků a instinktů, který jsme připravili.

Soužití psa a kočky pod jednou střechou? Dodržujte tato pravidla
Soužití psa a kočky pod jednou střechou? Dodržujte tato pravidla

Mazlíčci

Pes a kočka mohou být „přátelé“ a spokojeně žít pod jednou střechou. Máte-li doma pejska a chtěli byste kočičku či naopak, tak se toho nemusíte bát. Je ale nutné dodržovat určitá pravidla ve výchově, výživě a přístupu.

Jak vybrat pelíšek pro psa a pár užitečných rad navíc
Jak vybrat pelíšek pro psa a pár užitečných rad navíc

Mazlíčci

Nebudeme si nic nalhávat, váš pes si už svůj ideální pelíšek vybral – vaši postel. Ale málokdo má postel dostatečně velikou, aby pojala vás, manžela, všechny děti a dva německé ovčáky (o kočkách nemluvě). A kdo by měl čas a náladu denně převlékat postel? Ne ne, pes potřebuje pelíšek, ale ten nejlepší!

Nachlazení a chřipka se nevyhýbá ani psům. Jak je léčit?
Nachlazení a chřipka se nevyhýbá ani psům. Jak je léčit?

Mazlíčci

S klesající venkovní teplotou bychom měli věnovat zvýšenou pozornost nejenom sobě, ale také našim čtyřnohým mazlíčkům, kteří mohou nastydnout a bojovat s nachlazením nebo chřipkou úplně stejně jako jejich dvounohý páníček.

Lidské jídlo a psi. Co jim můžete bez problému dát a co vážně škodí?
Lidské jídlo a psi. Co jim můžete bez problému dát a co vážně škodí?

Mazlíčci

Opravdu váš pes nesmí čokoládu nebo drobné kosti? A jak je to s ovocem a zeleninou? Čas od času nejspíš i vy dopřejete něco vašemu mazlíčkovi, ale máte tušení, co psi mohou a co jim může vážně uškodit? Zjistili jsme od odborníka.

Před teplým letním počasím je třeba chránit i domácí mazlíčky. Jak na to?
Před teplým letním počasím je třeba chránit i domácí mazlíčky. Jak na to?

Mazlíčci

Úpal a úžeh není záležitostí čistě lidskou, ale může potkat i vaše čtyřnohé mazlíčky, proto je třeba v horkých letních dnech chránit i je. Vaše zvířátka během největšího vedra přes den nechejte raději doma. Není radno teplé letní počasí podceňovat. Co dalšího byste měli dělat?