Jak pomoci přírodě na vaší zahradě? Stačí jednoduchá opatření

Rozmanitost rostlinných a živočišných druhů neboli biodiverzita je důležitá pro přežití, protože tam, kde je hmyz, je i život. Nicméně jí kolem nás neustále ubývá. Dobrou zprávou je, že pro zlepšení může udělat něco málo každý z nás. Je to tak jednoduché.

shutterstock_1176094861-1100x618.jpg Celá galerie 19 Zdroj: shutterstock.com

Většina z nás je pohoršena a vyděšena při sledování dopadů lidské činnosti v televizi, ale v reálu nechceme vystoupit ze zajetých zvyklostí třeba v přístupu v zahradničení. Výmluva je snadná – za všechno může intenzivní zemědělství, co já sám zmůžu? Nebo ještě lepší: Sousedi taky nic nedělají, tak proč bych měl já? Jenže každý musí začít od sebe, a když něco udělá třeba jen polovina, příroda to pozná a odmění nás.

Biodiverzita a ekonomika

Biodiverzita je klíčová pro produkci potravin a léčiv. Velká část plodin je totiž přímo závislá na opylování. Rapidní úbytek hmyzu proto představuje riziko pro ekonomiku. V jeho důsledku dochází ke snížení produkce některých potravin a přímo tak ovlivňuje to, co máme „na talíři“.

Zejména pesticidní přípravky si vybírají vysokou daň. Jedovaté látky obsažené v chemických postřicích nezabíjejí pouze škodlivý hmyz, ale také užitečné organismy nezbytné pro biologickou rovnováhu.

Co můžu udělat já?

Nejde o nic světoborného, vlastně to ve finále znamená méně práce na zahrádce. Přírodě vyhovuje nepořádek, takže přestaňte být na své zahradě přehnaně úzkostliví.

Trávu sečte co nejméně a na vysoko. Vysoká tráva lépe absorbuje a uchovává vlhkost, a to nejen ze srážek, ale i z ranní rosy. Navíc mají šanci vykvést různé „plevely“ v trávníku, které jsou tak důležité po opylovače. Nejlépe uděláte, když necháte na zahradě kout, který budete sekat jednou nebo maximálně 2x ročně. Ve vysoké trávě se bude dobře dařit nejen hmyzu ale i obojživelníkům.

 Vytvořte na zahradě broukoviště. Stačí navršit hromadou kamení, cihel a větších kusů dřeva. Záhy je obydlí desítky druhů hmyzu. Důležité je nechat tuto hromadu léta bez povšimnutí, někteří dřevokazní brouci potřebují ke svému vývoji mnoho let.

Divoké včely a další hmyz se usídlí v hmyzím hotelu. Budete na nic potřebovat chemicky neošetřené dřevo, vruty nebo hřebíky, síť s jemnými oky a přírodní materiály na výplň jednotlivých poliček. S čistým svědomím použijte pro stavbu starší dřevo, to se bude hmyzu líbit mnohem více než čerstvě zpracované. Zapomeňte na jakékoliv nátěry. Hmyzu někdy vadí dokonce i ty ekologicky šetrné.

Zrušte podezdívky – sebelepší hotel a podmínky budou k ničemu, když se k vám užiteční živočichové nedostanou. Hmyz je překoná, ale obojživelníci či ježci už budou mít problém.

Na zimu nechte na zahradě hromadu spadaného listí a staré trávy, kde najdou své zimní útočiště ježci.

Osázejte záhony bylinkami, kvetoucími rostlinami a keři tak, aby nabízely potravu opylovačům během celé sezony, tedy od března do prvních mrazů. Zvolte raději staré druhy s jednoduchými květy, protože čmeláci se do plnokvětých kultivarů svým krátkým sosáčkem nedostanou.

Zahradní jezírko jako centrum života

Jezírko v zahradě může plnit nejen okrasnou funkci. Svůj domov v něm najde také mnoho malých i větších živočichů či druhů hmyzu. Budou se v něm koupat ptáci a žabí koncerty už jen dotvoří jedinečnou atmosféru.

Pokud ozdobíte svou zahradu jezírkem, nemine vás povinnost pravidelně pečovat o čistotu vody.

„Při údržbě zahradního jezírka paradoxně platí, že čím je jeho vodní plocha větší, tím méně práce bude jeho uživatel mít. Aby jezírko získalo samočisticí funkci, musí mít minimální rozlohu kolem 50 čtverečních metrů, ideální plocha začíná na 80 m2,“ uvádí Daniel Brychta.

K údržbě průzračné vody přispějete výsadbou vhodných vodních rostlin, které plní nejen funkci okrasnou, ale i tu čisticí.

Přilákejte na zahradu ptáky

Ne všechen hmyz je pro zahradu užitečný. Každý zahrádkář se už ve své praxi setkal se škůdci, jejichž likvidace často vyžaduje drastický zásah. Než však hned sáhnout po chemických prostředcích, zkuste pro všechny organismy a živočichy nejprve zajistit vhodné podmínky.

Ptáci hrají důležitou roli v přirozené regulaci škodlivého hmyzu, larev a hlodavců na zahradě i v sadech, čímž nás chrání před jejich přemnožením. Ptačí návštěvy samozřejmě nezaručí úplné vymýcení škodlivého hmyzu, přítomnost ptactva je ale i tak důležitou součástí ochrany před mnoha škůdci.

Mnozí ptáci však během zimních měsíců uhynou kvůli nedostatku potravy. Pokud chcete, aby se ptáci do vaší zahrady opětovně vraceli i po zimě, pomozte jim v dobách nouze pořízením krmítek či napajedel. Zvyknou si pravidelně se vracet.

Z přítomnosti ptáků bude vaše zahrada profitovat. Věděli jste, že jediný pár sýkorek dokáže v ovocném sadě zničit až 80 % přezimujících housenek obaleče jablečného, který je nejrozšířenějším škůdcem jabloní?

31.7.2020 11:38 | autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist