Nejjednodušší cesta k domácímu koupání? Nadzemní bazén

Co může být příjemnější v horkých letních dnech než vyjít na zahradu a smočit se v bazénu? Ne každý ale má dostatečné prostředky na stavbu zapuštěného bazénu nebo čas na jeho zbudování, když léto zrovna začíná. V tom případě můžete zvolit tu nejlevnější a nejrychlejší variantu a pořídit si nadzemní bazén. Osvěží vás stejně dobře jako ten nejluxusnější.

shutterstock_31583119-1100x618.jpg Celá galerie 15 Zdroj: shutterstock.com

Nadzemní bazény sice nemají takové rozměry jako velké zapuštěné, ale to neznamená, že byste si v něm nemohli zaplavat. Vaše děti nebudou řešit, jeho některé nevýhody, a budou nadšené, že mají na zahradě vlastní koupání. A dovolit si může opravdu každý.

Vybírat můžete z bazénů s rámovou konstrukcí nebo nafukovacích. Tvary mají kruhové či oválné, obvykle s hloubkou kolem jednoho metru a průměr 3–4,5 metru, což na plavání kolem dokola postačí. V nabídce jsou ale i větší.

Nafukovací nebo rámový?

Nafukovací bazény nemají žádné kovové části a jsou proto bezpečnější pro děti. Při jejich stavbě stačí pouze nafouknout horní límec a stoupající vodní sloup bazén postaví. Na zimu je nutné je vypustit, vyčistit a uklidit na suché nemrznoucí místo.

Bazény s rámovou konstrukcí jsou o něco dražší než nafukovací, ale také více vydrží. Základem tohoto bazénu je plastová nebo kovová konstrukce s protikorozní vrstvou v kombinaci s měkčeným PVC. Některé druhy není třeba na zimu uklízet, pouze stačí odpojit filtraci, ošetřit vodu přípravky k zazimování a dát do vody prázdné PET lahve, aby mrznoucí voda neroztrhla bazén a měla se kam rozpínat.

Jak postavit nadzemní bazén?

Pro nadzemní bazény je vhodný jakýkoliv rovný podklad. „Nedoporučuji ale podklad z písku, bazén na něm nebude pevně stát a mohl by se poškodit. Pro vyrovnání použijte raději kompaktní zeminu,“ radí David Benda z Hornbachu. Mezi bazén a zeminu se vkládá plachta, aby se jeho spodní část nepoškodila. Při montáži nezapomeňte na provozní prostor, který je kolem bazénu třeba ponechat. Oceníte ho během čištění.

Nafukovací bazén má ideální hustotu nafouknutí ve chvíli, kdy je pevný, ale stále má lehkou vůli. Zabráníte tak prasknutí nebo poškození švů. Bazén napusťte vodou maximálně do 80 % jeho objemu. Pravidelně vyměňujte vodu a zakrývejte ho vždy, když ho nepoužíváte. Déle čistou vodu pomůže udržet bazénová chemie.

Co potřebujeme k fungování bazénu?

I ty nejlevnější bazény vyžadují péči, která vyžaduje nákup dodatečných komponentů, jako jsou filtrace, chemie a kovové schůdky. Navíc nafukovací bazény jsou náchylné k mechanickému poškození, přestože jsou boční stěny z odolného, třívrstvého PVC a polyesteru.

K nadzemním bazénům se hodí kartušové filtrace. Jejich přednost je především v ceně a snadnosti instalace. Filtraci stačí jen napojit k bazénu pomocí hadic a vložit filtrační kartušovou vložku, kterou je potřeba čas od času vyčistit.

Bazénové příslušenství, které se bude hodit

Bazénové hadice a spojky potřebujete na propojení bazénu s filtrací, ohřevem, UV lampou a dalším příslušenstvím. Při výběru dbejte na správný průměr a délku hadice.

Vždy, když bazén nepoužíváte, přikryjte ho krycí plachtou. Ochráníte ho tak před poškozením a voda vydrží déle čistá. Vyzkoušejte například solární plachtu, která ohřívá vodu.

Vhodným pomocníkem je i bazénový alarm. Zaznamenává pohyb vodní hladiny a při velkých vlnách spustí sirénu. Upozorní tak například na pád dítěte do vody.

Drobný defekt? Využijte sadu na opravu bazénu. Zachrání od nákupu nového bazénu. Pokud jste si pořídili větší nafukovací bazén, na jehož údržbu lidská síla nestačí, poohlédněte se po pomocnících v bazénové technice. Čerpadlo, vysavač nebo solární ohřev ušetří čas a vy se můžete věnovat rodině a odpočinku.

2.6.2021 5:30 | autor: Kateřina Šedivá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist