Monstera je královna pokojovek. Vejde se i do závěsného květináče

Módní vlny se nevyhýbají ani rostlinám. V sedmdesátých letech oblíbená monstera se později stala opovrhovaným symbolem socialistického bydlení, aby se v současnosti opět vyšvihla mezi neoblíbenější pokojovky zvláště mezi přívrženci botanic stylu. Majestátní vzhled, snadné pěstování a různé velikosti druhů mohou být důvodem, že si ji pořídíte i vy.

shutterstock_591850442-1100x618.jpg Celá galerie 11 Zdroj: shutterstock.com

Monstery pocházejí z tropických pralesů Střední a Jižní Ameriky. Když její objevitelé poprvé spatřili obří děrované listy této liány, docela se vyděsily. Druhá část jména – deliciosa, se pravděpodobně vztahuje k chuti ovoce, které v přirozených podmínkách plodí.

Monster existuje 22 původních druhů a nesčetně moderních kultivarů. Jde o liánu, která se v přírodě pne po kmenech stromů, neroste samostatně. Pro šplhání využívá vzdušné kořeny, kterými se přichytává až do výšky 20 metrů. Pokud vzdušné kořeny dorostou až k zemi, zakoření a mají pak pro monsteru i stabilizační funkci.

K nejoblíbenějším patří právě Monstera deliciosa. Ale pozor na ni, při dobrých podmínkách klidně zabere i půlku pokoje. Monstera adansonii, zvaná také Monkey Mask, sice dosahuje menšího vzrůstu, ale podobné popularity.

Pěstování monstery je snadné

Monstera je téměř ideální nenáročnou pokojovou rostlinou. Miluje teploty mezi 14–20 °C, zvládne ale i nižší a vyšší teploty a dokonce bude prospívat i poblíž topení.

„Při jejich pěstování myslete na to, že se jedná o liány z deštných pralesů. To napovídá, že jsou vlhkomilné a milují rosení,“ radí Lenka Hrubá ze Zahrady na na niti.

„Protože jsou zároveň velmi odolné, zvládají i sušší vzduch. Co se světla týče, je jim přirozené rozptýlené pralesní světlo s občasným slunečním zářením, v našich podmínkách tedy polostín. Snesou ale i poměrně špatné světelné podmínky chodeb a tmavších koutů kanceláří,” dodává zkušená pěstitelka.

Zalévejte přes léto hojně, občas je přihnojte, přes zimu zálivku omezte. Nedostatek vláhy může způsobit ztrátu listů, obecně ale monstera dobře snese i krátkodobé sucho.

Tip Living.cz: Vzdušné kořeny vzrostlé monstery zastrčte do lahve s vodou nebo do hlíny, urychlíte tím vývoj nových listů i růst rostliny.

Množení je hračka

Nejlépe monsteru namnožíte pomocí řízků, který vám jistě někdo z jejích pěstitelů rád poskytne. Stačí nařízkovat stonek se vzdušnými kořeny, vložit jej do vody nebo vlhkého rašeliníku a počkat pár týdnů, než vyžene kořínky.

Pak už jen přesazujete do nádob odpovídajících velikosti rostliny, Nezapomeňte, že malé druhy můžete klidně pěstovat v závěsném květináči. Vypadají opravdu úžasně.

Pokud nejste na pěstování, můžete ji mít třeba na tapetě, jako mísu nebo coby originální náušnice. Monstery jsou zkrátka hitem. V jaké podobě si ji pořídíte vy?

3.5.2021 10:30 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist