Leopoldova bouda v Jizerských horách nahradila polorozpadlou chalupu

Architekti Stanislav Fiala, Jiří Václavů a Jana Štefuráková z pražského ateliéru Fiala + Němec s.r.o. se vypravili za svými klienty do Šumburku nad Desnou na svahy Jizerských hor. Podívejte se, jak se jim podařilo v chráněné krajinné oblasti zkombinovat původní ráz horských chalup s moderními materiály.

8rinseevw1492781748-1440x1078-1100x618.jpg Celá galerie 13 Zdroj: Filip Šlapal

Skvělé útočiště pro rodinu s dětmi

Leopoldova bouda je horská chalupa v CHKO Jizerských hor, kde nahradila již silně zchátralou stavbu. Majitelé si přáli ji upravit tak, aby ji mohli využívat k trávení volných chvil se svými dětmi. Charakter chalupy vychází z tvarosloví tradičních staveb v této oblasti. Proto byly na její stavbu použity především přírodní materiály z místních zdrojů, jako jsou dřevo a kámen.

Do tohoto základu jsou citlivě zakomponovaná moderně pojatá okna, která zajišťují potřebné denní světlo uvnitř a nabízí nádherné výhledy z obytných podlaží do různých stran. Střecha je vytvořená prolnutím dvou sedlových střech. Strop v přízemí a konstrukce centrální části krovu je z dřevěných povalů z kulatiny.

Lichoběžník zapuštěný do svahu

Chalupa je i v důsledku svažitého terénu třípodlažní, lichoběžníkového půdorysu, částečně zapuštěná do svahu. Zajímavé je, že všechna podlaží jsou přímo přístupná zvenku.

V suterénu jsou umístěné úložné prostory a technologické zázemí domu. Přízemí slouží jako hlavní obytné podlaží. Na otevřený obytný prostor s kuchyní navazují tři ložnice.

Terasa jako bezpečnostní prvek

Celá jižní stěna chalupy je prosklená a posuvné panely umožňují propojení obytné části s terasou, která navazuje přímo na terén. Netypickým prvkem je podlaha terasy, kterou je možné vyklopit do svislé polohy a tím ji využít jako okenice v době nepřítomnosti majitelů.

Hlavní vstupem do domu, který je v úrovni půdy, se dostanete ze severní strany přímo do otevřeného prostoru podkroví. Zde najdete pokoje pro hosty, které jsou situované podél dvou štítů.

Celým domem prochází „golem“

Dostatečný přísun denního světla zajišťují svislé pásy oken, které pohledově z exteriéru doplňují svislý dřevěný obklad. Středem domu prochází přes všechna podlaží „golem“, jádro ukrývající hygienické zázemí, relaxační zónu, schodiště a krby, které zajišťují tepelnou pohodu důležitou obzvlášť v zimních měsících.

11.2.2021 10:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist