Knihovna byt povyšuje

Vlastně to spolu docela úzce souvisí – knihovna a její obsah. Nábytek pro knihy působí v bytě podobně, jako knihy působí na člověka. Kultivují. Samozřejmě nemůžeme nikomu knihy do bytu vnucovat, ale většina domácností nějaký ten svazek doma má.

01_selecta1_-lema-1100x618.jpg Celá galerie 23 Zdroj: Salone del Mobile Milano

Protože tendence ke čtení a láska k psanému slovu spíš upadá, než roste, počítají s tím i nábytkoví designéři a připravují od solidních knihoven přes menší víceúčelové sestavy až k hříčkám pro pár knih opravdu pestrou nabídku.

Různé police jsou výhodou

Knihovna u zdi je samozřejmě nejběžnější, tedy nejběžnější je dnes kombinace otevřených, ne vždy pravidelných polic a skříněk s dvířky, která umožňuje vytvořit si i zajímavou skladbu knih a jiných předmětů, kterými police zabydlíme.

Knihovna sestavená z pravidelných malých poliček působí na pohled sice hezky, ale pro knihy moc praktická není, protože vydavatelé se nikdy nedohodnou na jednotném formátu svazku. Každé knize sluší něco jiného, encyklopedie nemůže být velká jako detektivka a naopak.

Proto při výběru knihovny (nebo stěny, kam přijdou i knihy) sledujte, jak moc je to, o čem uvažujete, variabilní. Protože v policích dobře vypadá a s knihami si rozumí i různá keramika, sklo, fotografie v rámečku, vkusné předměty, které jsme přivezli z dovolené…

Nejen u stěny

Tam, kde se knihy moc nemnoží, může police pro ně sloužit jako zajímavý předěl. Často se dává před kuchyňskou sestavu směrem k obytnému prostoru, stejně dobře vypadá přistavená k zadní části sedacího nábytku, není-li u zdi a moc parády by nenadělala stejně jako třeba zadní stěna nízké komody. Tam všude knihy v menší polici zpestří a zútulní a také dotvoří byt.

Pro vyložené nečtenáře, kteří jsou ochotni vzít do ruky něco ke čtení jen o dovolené, se dneska dělá spoustu zajímavých zarážek a drobných opor, mezi které těch pár knih zasunete a ještě to dobře vypadá.

Tam, kde jsou knihy doma

Lidi, kteří si naopak bez knihovny a knih nedokáží představit, určitě mají svoje sny o tom, jak bude jednou jejich knihovna vypadat. Potěšitelná zpráva? Pořád se vyrábějí ty klasické a velké, dokonce i s vodící konzolí, po které se posouvá žebřík, abyste mohli i ke knihám u stropu. Jestli zápasíte s místem, přemýšlejte o tom, že efektně a dobře se skládají knihy na stěně s dveřmi, prostě je jimi obložíte a do vedlejší místnosti procházíte knihami (samozřejmě na policích na míru knih).

A jestli prostě patříte do skupiny, kde by knihy jenom chytaly prach, aniž by se jich někdo dotkl, ale hřbety knih vám přitom připadají dekorativní, zkuste to s nějakou dobrou fototapetou.

Foto: Salone del Mobile Milano a archiv autorky

18.8.2017 10:30 | autor: Vladimíra Storchová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist