Jednoduchá krása severské elegance

Styl kombinující eleganci, jednoduchost, tradici, funkčnost a nadčasový design shrnuje dvousloví skandinávský design. Není divu, že si už léta razí cestu do našich domácností. Je totiž téměř dokonalý…

2vzorovy-byt-horomerice-18-1100x618.jpg Celá galerie 20 Zdroj: Tomáš Dittrich

Hodí se do jakékoliv místnosti a díky oblíbenému švédskému řetězci je navíc i cenově dostupný. Jeho hlavními znaky jsou bílé stěny, světlý nábytek, světlá dřevěná podlaha a velká okna. Světlý a čistý trend si Seveřané oblíbili zejména kvůli nedostatku denního světla, s nímž se lidé v severně položených zemích Evropy často potýkají. Pokud vám jejich styl přijde poněkud chladný a máte přeci jen rádi nějaké zpestření teplými odstíny, budou se vám jistě líbit nové trendy, s nimiž přicházejí designéři z Dánska.

05-ikea-stuva-detskapostylkasezastuvkami.jpg

Zdroj: archiv redakce

Esence toho nejlepšího

Ať už je to praktičnost, či moderní design, skandinávský styl si dokáže vzít ze všeho to nejlepší. V heslu „tvoříme moderní design, ale nezapomínáme na minulost,“ nyní představují dánští experti na trendy v bydlení nábytek, který je podařenou směsicí severské syrovosti a hřejivého pocitu domácí pohody.

Skandinávský styl je typický kombinováním bílého nábytku se světlým dřevem nebo s jeho imitací. I nyní je v hlavní roli vzdušnost a dřevo – jak v přírodní formě, tak z podýhovaného v dekoru dubu, jehož teplý odstín dodává nábytku venkovský i severský vzhled zároveň. Často používanými odstíny dřeva jsou také jasan, bříza nebo borovice. Do prostornějších místností mohou být na podlaze použity tmavší odstíny dřeva, v malých by naopak měly být světlé, aby prostor opticky ještě více nezmenšovaly.

K dalším oblíbeným prvkům nyní patří polstrovaná nebo kožená křesla, která se nesou na retro vlně 60. a 80. let. Výraznými doplňky jsou rovněž imitace kožešin – ať již bílé, nebo černé. Kromě bílé barvy bývá u Skandinávců oblíbenou stálicí také šedá. Dánové se však nebojí experimentovat ani s výraznějšími barvami. Oblíbili si zejména oranžovou, žlutou, černou a modrou. A právě modrá v kombinaci s bílou mívá široké využití v koupelnách.

Co dokáže textil a koberce

Nedílnou součástí severských interiéru jsou kusové koberce, které zahřejí nejen fakticky ale i pocitově. Když se spojí talentovaní dánští designéři a hebká 100% vlna ručně tkaná indickými řemeslníky, vzniknou úchvatné hebké koberce, kterým odolá jen málokdo.

Pořídíte-li si jej domů, budete mít nejen originální skvost, ale podpoříte zároveň tradiční indickou řemeslnou výrobu. Na konečné podobě těchto koberců se podílel celý tým dánských designérů a je to znát. Vybírat můžete z celé palety barevných provedení i stylů. Vyjímají se zejména na dřevěné podlaze pod jednobarevnou pohovkou, alespoň tak by jej prý použili samotní Dánové s citem pro estetiku sobě vlastním.

162805.jpg

Zdroj: archiv redakce

Foto: IKEA, Bonami, DesignVille, Hanák Zlín

4.8.2020 5:09 | autor: Eva Dömény

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist