Jak správně třídit odpad? Ruličky od toaletního papíru do tříděného nepatří!

Třídění odpadu je stále vzrušujícím tématem. Na jedné straně stojí nadšení ze záchrany planety, na té druhé stálá snaha argumentovat jeho zbytečností. Přesto se třídění odpadu stává v domácnostech samozřejmou činností. Nejen z důvodů ekologických, ale i ekonomických.

Dbejte na smysl barev

Barevné rozlišování kontejnerů na tříděný odpad se dnes učí děti ve školkách a základních školách. Opakování je však matkou moudrosti a není na škodu objasnit si některé mýty a polopravdy.

Zelené a bílé kontejnery jsou určeny na sklo a podle barevného rozlišení kontejnerů třídíme i samotné sklo. Čiré putuje do bílého kontejneru, barevné sklo do zeleného. Pokud je v okolí vašeho bydliště pouze jeden typ kontejnerů na sklo, nezoufejte. Jednotlivé sklo netřiďte, poradí si s tím svozová firma v třídírně odpadů. Díky svým vlastnostem je možné sklo recyklovat do nekonečna a není nutné jej ani rozbíjet a odstraňovat etikety. Vyvarujte se však vhazování porcelánu a keramiky, stejně tak do kontejneru nepatří kovová víčka od sklenic.

Žlutý kontejner znají české domácnosti snad nejdůvěrněji. Slouží k třídění nejčetnějšího odpadu domácností, tedy plastu. Abyste v kontejnerech dopřáli dostatek místa i svým sousedům, plastový odpad sešlapávejte a zmačkávejte. Nemusíte precizně vymývat kelímky od jogurtů a lahve od mléka. Jen dbejte na to, aby do odpadu neputovaly zbytky jídla a silně znečištěné kusy. Recyklovatelnost narušuje mastnota, je tedy nutné vyplachovat nádoby od rostlinných olejů. Do kontejnerů na plast nikdy nevhazujte obaly od chemických čistidel, žíravin, lepidel a barev. I lahvičky od dětských akrylových či temperových barev poputují do sběrny nebezpečného odpadu.

Modrý kontejner slouží k ukládání papíru. Ty tam jsou léta papírových brigád, kdy se školní třídy předháněly ve sběru novin a přečtených časopisů. Roztříděný papír se sice stále vykupuje, jeho cena je však velmi nízká. I proto se kontejnery na papír plní stále více a opět je ohleduplné snažit se odpad minimalizovat a nevytvářet zbytečné vzduchové prostory. Při třídění odpadu se nemusíte zdržovat odstraňováním spon ze sešívaček či foliemi v obálkách. S tím vším si poradí třídírny. Je ale nutné oddělovat plastové výplně bublinkových obálek. Do kontejneru nepatří knihy (případně z nich odstraňte vazby) a mastný papír.

Samostatnou kapitolou jsou pak nápojové kartony, které mají své speciální kontejnery označené oranžovou nálepkou. Ne vždy má však obec či městská část takový kontejner k dispozici a je tudíž nutné být trochu investigativní. Záleží na obci a svozové firmě, jak si v takovém případě třídění nápojových kartonů nastaví – někde je alternativním místem kontejner na plast, jinde na papír. Pokud ve vašem bydlišti oranžově označený kontejner chybí, zjistěte si od obecního úřadu, kam s daným odpadem. Do speciálních kontejnerů pak patří kartonové obaly od mléka, džusů či krabicového alkoholu.

Snažte se o důslednost

Pokud si nejste jisti, který odpad kam patří, snažte se informace vyčíst. Pro třídění odpadu vznikl mezinárodní systém piktogramů a díky němu se snadno zorientujete, co kam patří. Stačí porovnat symboly uvedené na obalu se symboly vypsanými na kontejneru.

Věnujte čas i prozkoumání informací obecního úřadu, co se specifickým odpadem. Do zmiňovaných kontejnerů ani popelnic na směsný odpad nepatří materiály, které však domácnosti běžně produkují. Jedná se o kovy, textil, nebezpečný odpad, elektroniku (a vybité baterie), velkoobjemový odpad a bioodpad. Obce mohou využívat speciální kontejnery, sběrné dvory či plánovaný mobilní sběr. Je tedy vhodné seznámit se s možnostmi a případně si zavčas zapsat termíny mobilních sběrů do kalendáře.

Vše do koše nemusí

  • Není nutné veškerým materiálem kontejnery zahlcovat. Některé obaly jistě v domácnosti využijete a některé se do tříděného odpadu zkrátka nehodí. Zažité mýty a první pohled na materiál vás mohou snadno zmýlit.
  • Papír lze recyklovat maximálně sedmkrát, proto obaly z recyklovaného papíru poputují do směsného odpadu. Kartony od vajec, ruličky od toaletního papíru či kuchyňských utěrek jako papír netřiďte.
  • Do papíru nepatří ani použité kapesníky. Mastnota a znečištění totiž recyklaci ztěžují.
  • Skleněné kousky obohacené o barevné kovy do kontejneru na sklo nepatří. Proto i zrcadla poputují do směsného, v lepším případě velkoobjemového odpadu.
  • Naopak polystyren se nemusíte obávat roztřídit do kontejneru na plast. Ale pozor, jedná-li se o izolační polystyren, na kterém zůstaly kusy omítky, budete se jej muset zbavit jako stavebního odpadu.
  • Zachovalých kelímků, skleniček či krabiček se nezbavujte. Jistě je využijete pro uskladnění potravin při balení na dovolenou, pro přenášení ochutnávkových pochoutek nebo na dětské pokusy či kreativní výtvory. Na barvení velikonoční nadílky rozhodně využijete papírová plata od vajec – hodí se pro odkládaní nabarvených vajec i jako stojánek při dekorování.

Jak si pomoci s místem

Třídění odpadu je pro domácnosti zejména ekonomickým řešením. Díky selektování plastů či papírů zbyde méně směsného odpadu a zejména majitelé domů tak ušetří za vývoz popelnice. Na druhou stranu třídicí systémy dokážou zabrat velký kus místa v domácnosti.

Díky třídění však není nutné mít přehnaně velké odpadní nádoby. Na místo jedné rozsáhlé si můžete pořídit systém několika menších. Všechny by však měly být opatřeny víkem. Praktické jsou systémy, kdy otevřením dvířek skříňky odpadní nádoby samy vyjedou a víko odklopí. Nevýhodou systému je však ztížená údržba. Systém se špatně omývá a je nutné si ohlídat, aby vám do mezer kolejnic nezapadla například slupka od jablka. Přestože je okamžité třídění praktické i hygienické, nejsou pohodlné výsuvné systémy nezbytně nutné.

Pro směsný odpad biologického původu můžete v kuchyni využít drtič odpadů. K jeho instalaci je nutné počítat se stavebním zásahem a vyššími finančními náklady. Ale pro hospodyňky je práce s tímto pomocníkem velmi pohodlná. Pokud je vaše domácnosti napojena na veřejnou kanalizaci, je nutné před instalací získat vyjádření provozovatele kanalizace. Nejen, zda je zásah možný, ale v jaké míře můžete kanalizaci svým odpadem zanášet.

Odpadu biologického původu se můžete v kuchyni zbavovat i neinvazivní cestou a navíc jej zužitkovat. Pořiďte si adekvátně velkou uzavíratelnou nádobu, kam můžete vhazovat slupky od ovoce a zeleniny, čajové sáčky či ve vodě nadrcené skořápky od vajec. Pak jen stačí smíchat s použitou zeminou a můžete si přihnojovat například truhlíky s bylinkami.

Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com, Shutterstock.com

28.1.2016 4:14

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist