Co s nepotřebnými CD a DVD? Dejte je na střechu!

Pokud se vám doma povalují CD a DVD, která obsahují data, filmy, hudbu nebo jiné informace pro vás již nepotřebné, nemusíte je vyhazovat. Můžete je použít jako střešní krytinu.

113614-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Recyklace použitých disků je celkem nákladný proces, proto by jejich znovuvyužití bylo po všech stránkách přínosem. Když pomineme množství nepotřebných disků běžných uživatelů, je zde i obrovské množství CD a DVD velkých firem zábavního průmyslu, které jsou z různých důvodů vyřazeny z prodeje. Ročně tedy přispějí tuny cédeček a dévédéček svým nemalým dílem k již tak  dost hrozivým hromadám na skládkách.

Někteří umělci se ujali řešení problému po svém a z použitých disků vytvářejí zajímavá umělecká díla jako např. lampičky, podšálky, obrazy atd.

Tento  zajímavý nápad – využití disků jako střešní krytiny, vyšel z hlavy Jamese Williamsona, kterému se doma hromadilo velké množství použitých cédéček. Přišel na způsob, jak CD připevnit na střechu tak, aby nehrozilo, že během děště, či sněhu bude vrstva disků vodu propouštět. Jediný zádrhel je v tom, že se disky nejlépe připevňují na dřevěné desky. Pokud je tedy střecha tvořena dřevěným krovem a deskami,  pak můžete disky skládat podobně jako tašky (musíte  však dbát na vnitřní otvor disku – ten by měl být zakryt vrchním diskem) a pak vše přišroubujete. Na jeden čtvereční metr budete potřebovat 120 cédéček.

Velká fotogalerie střech

Postup aranžování CD
První řadu disků naskládáte vedle sebe a nad otvor uprostřed vždy vyvrtáte dírku. Disky zašroubujete a na ně pokládáte další řadu, tak jak vidíte na obrázku. Nejlépe se vyvrtává  průhledná okrajová část vnitřního otvoru. Pokud disky vrstvíte na sebe a překrýváte, v konečné vrstvě jich můžete mít naskládáno až 14, proto na tento fakt nezapomínejte při šroubování disků k desce.

cd%20strecha%207.jpg

Zdroj: archiv redakce

Zatím však není vyzkoušena maximální životnost takovéto střechy, i když jsou disky chráněny proti povětrnostním vlivům speciální ochrannou vrstvou. Pokud se vám nápad líbí, zkuste si takto vyzdobit třeba psí boudu, nebo kůlnu na nářadí a uvidíte, jestli vám její kvalita bude vyhovovat.

Sabrina Harisová
Foto: instructables.com

17.3.2011 11:43

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist