Jak na čištění koberce, aby se neponičil?

Teplý a útulný interiér pomáhají vytvářet koberce, a to nejen po pocitové, ale i po praktické stránce. Běžná údržba je snadná – stačí je pravidelně vysát nebo vyklepat. Čas od času při zašpinění běžným provozem nebo v případě nějaké nehody potřebují pořádně vyčistit. Poradíme vám, jak na to, aby vám vydržely dlouho krásné.

shutterstock_1118035247-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Vysávání je základ (a správný kartáč k tomu)

Pravidelné vysávání je pro udržení dobré kondice koberce nejdůležitější. Přitom je ale nutné brát ohled na typ koberce. Právě délka vlasu je častým kamenem úrazu.

Typ s krátkým vlasem je v podstatě bezúdržbový, ale typ Shaggy, který má vlas dlouhý, je velmi náchylný na použití rotačního kartáče vysavače. Rotační kartáč na sebe může nabalovat dlouhá vlákna vytrhat je.

Proto byste se měli již při nákupu vysavače ptát po hlavici s nastavitelnou volbou sání a rotační hlavice. Pokud doma máte pouze kusový koberec, který lze přemístit, tak jej jednou za čas vezměte a venku vyklepejte. To je ostatně nejefektivnější způsob, jak zbavit koberec prachu.

Jak na skvrny?

Při skvrnách způsobených červeným vínem či kávou je nejdůležitější okamžité odstranění zašpinění. Koberec nejprve vysajte a následně na povrch nastříkejte čistič, pomocí houby nebo hadříku vytvořte pěnu a nechte ji adekvátně dlouho působit. Po vyschnutí stačí jen zbytky vyluxovat.

Takový přípravek mějte vždy doma, protože čím déle necháte skvrnu na koberci zasychat, tím je menší pravděpodobnost, že se vám ji podaří beze zbytku odstranit. Každý čisticí prostředek si nejprve vyzkoušejte na malé části koberce, abyste měli jistotu, že nedojde ke změně barvy koberce.

Jak oživit zašlý koberec

Pro rychlé oživení barev koberce je ideální suché čištění. Koberec stačí vyluxovat a následně na něj nanést prášek určený na suché čištění. Prášek zapracujte do koberce kartáčem nebo vysavačem s rotačním kartáčem. Nechte působit ideálně přes noc, a následně ho vysajete i s navázanými nečistotami.

Výhodou je, že koberec v podstatě hned po vyčištění můžete používat, a navíc bude o poznání měkčí. Suché čištění navíc zvládnou i citlivější materiály.

Kdy se obrátit na čistírnu?

Koberec si jednou za čas zaslouží vyčistit „z gruntu”. K tomu je vhodně zajistit si hustou pěnu, kterou koberec vykartáčujete zamokra. Neměl by se ale promáčet, jinak může ztratit svou kvalitu a barvu. K tomu je nejlepší  koupit nebo si vypůjčit vysavač určený  k vysávání za mokra, který důkladně vysaje vodu spolu se špínou a nechá ho jen mírně vlhký.

Čištění koberců v čistírnách se pak doporučuje převážně v případě, že máte doma dražší kousek, o který je potřeba se starat šetrně a s určitou znalostí materiálu.

„Čistírny v Česku a na Slovensku fungují ve dvou typech. Jedny jsou strojové, kdy koberec jede skrze válce, které jednotlivá vlákna čistí. Druhé jsou manuální a tam skutečně člověk čistí koberec kousek po kousku. Tato varianta je pracnější a tím pádem i dražší,“ komentuje Marek Černý z eshopu Mujkoberec.cz.

Využití čistíren se vyplácí zejména v případě ručně tkaných koberců či vyrobených z přírodních materiálů, jako jsou vlněné koberce. Tehdy na odborném očištění nešetřete, jelikož ruční čištění bude pro materiál vhodnější a koberec vám vydrží opravdu dlouho.

Více o tématu: čištění kobercekoberec

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist