Domů > Tipy a triky > Čalouněný nábytek – výhoda nebo nevýhoda
Čalouněný nábytek – výhoda nebo nevýhoda
Máte své oblíbené křeslo po babičce? Nebo snad sedačku, která už slouží desetiletí a vy ne a ne se s ní rozloučit? Pravdou je, že kostra čalouněného nábytku může být i po těch letech naprosto v pořádku, znatelně horší to bude s čalouněním. Mějte na paměti, že nové čalounění vás může přijít na víc peněz, než pořízení nového nábytku.
Je nasnadě, že součástí kupní smlouvy čalouněného nábytku by měl být i návod na údržbu. Je třeba jej chránit před urychleným stárnutím materiálů, včetně čalounění, které může podlehnout slunečním paprskům a vyblednout nebo změnit barvu. Ale ať čistíte často nebo méně často, léta jsou na čalouněném nábytku znát.
Mohou tu být za ta léta proseděná místa, z fleků na čalounění by se dal kdysi sepsat jídelní lístek. Na čištění už ani nepomýšlíte, aby se potah nerozpadl? Pak je tu jednoznačná volba: žádné nové čalounění, ale nový celý nábytek. Je třeba myslet na to, že i vnitřní materiály podléhají určitým změnám a mohou zvyšovat například nepřiměřené zvýšení prašnosti v bytě. To není zrovna dobré prostředí pro dennodenní bydlení a už vůbec ne vhodné pro děti nebo dokonce alergiky.
Navíc čalouněný nábytek je obvykle v přímém kontaktu s tělem, a tak nesprávný výrobek může dokonce ovlivnit nepříznivě váš zdravotní stav.
Nezapomeňte: k čištění čalouněného nábytkunelze používat chemikálie. Ty totiž mohou narušit nejen barvu potahu, ale i jeho kvalitu. Vždy dodržujte při údržbě čalouněného nábytku pokyny uvedené v návodu. Pokud jsou ve vaší domácnosti malé děti, měli byste vybírat čalouněný nábytek s odolným potahem.
Velká fotogalerie stylového nábytku
Snímatelné čalounění musí mít také své symboly pro péči a údržbu. I pokud jsou vhodné k praní, neměli bychom to s ním přehánět. Po vyprání pouze nechat okapat a sušit volně přehozené, neždímat a nekroutit.
Čalounění se nesmí příliš násilně ani vysávat, už vůbec ne klepat, kartáčovat a jinak dřít. Pokud vysáváte, mělo by to být speciálním nástavcem bez kartáče. A nastavte vysavač rovnou na nižší výkon, jinak budete čalounění zbytečně vytahovat na povrch a je docela možné, že tím narušíte vnitřní strukturu čalounění, což je naprosto nežádoucí.
Nezapomeňte počítat s tím, že do specifických prostor je potřeba pořídit například nábytek se speciálním potahem se sníženou hořlavostí, což se může týkat místností s krbem i místností kuřáckých. Taktéž příjemné posezení v zimní zahradě nebo u vnitřního bazénu zabezpečí spíše nábytek zvlášť odolný proti absorpci vlhka ze vzduchu i oblečení.
A nám nezbývá než vám popřát šťastnou ruku při volbě, pokud jste se při vašem výběru rozhodli opět pro čalouněný nábytek. Ať vám slouží dlouho a k vaší spokojenosti. Při výběru vám může být nápomocný náš článek s názvem: Sedačky, které jsou letos IN.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: process-experts.com, freshinteriorideas.com, furnitures2you.blogspot.com, moyoao.com, custommade.com, furniturez.blogspot.com, homeincast.com, netinterior.net, zastavki.com, globalmarket.com, decoratingdenblog.com, timelessinteriors.com.au, blog.lafurniturestore.com, cleaningexperts.co.uk, fastcarpetcleaners.co.uk, blog.london-carpet-cleaners.co.uk, awake.atspace.co.uk, donghia.com, orangebox.com, orangebox.com