20 tipů, jak dodat obýváku šmrnc pomocí barev

Obývací pokoj je místo, kam přivedete návštěvu, kde trávíte čas s rodinou a přáteli. Ať už dáváte přednost reprezentativní, elegantní atmosféře, nebo ho zařídíte v relaxačním duchu, měl by být jedinečný stejně jako vy. A k tomu vám pomůžou i barvy!

vymalba-pokoje-2-1100x618.png Celá galerie 20 Zdroj: shutterstock.com

Výmalba je snad nejjednodušší způsob, jak dodat příbytku výraz. Navíc jde o univerzální prostředek, který zásadně ovlivní interiér, aniž by vám udělal díru do kapsy. Samozřejmě, že barvy lze dostat do interiéru i jinak, například pomocí různých obkladů či tapet. Nechte se inspirovat nápady, jak dodat vašemu obýváku nový kabát.

 

Přidejte výraznou zeď

Nejčastěji jsou všechny stěny pokoje natřené jednou stejnou barvou. U světlých barev to není takový problém, ale pokud majitel zvolí výrazný nebo tmavý odstín a nemá prostor s 50 m2 a okno přes celou stěnu, získá příbytek depresivní nebo naopak příliš agresivní náladu. Použít výraznou barvu pouze na jednu stěnu nebo její část ale dodá prostoru dynamiku. Temné odstíny šedé či hnědé lépe pasují k elegantnímu interiéru, zářivé barevné tóny rozjasní byt pro mladé. Zeď nemusí vždy zdůraznit jen barva, může to být zrcadlo přes celou zeď, seskupení uměleckých děl, výrazná tapeta nebo zajímavé obložení.

Strop není neviditelný

Strop je plocha, která je často přehlížena. Přidáním barev nad hlavu můžete vytvořit vizuálně zajímavý kontrast ke stěnám a prostor ozvláštnit. Efektní bude už jen velmi světlounký odstín. Zajímavě také působí strop ve stejné barvě jako stěny, ale ve světlejším nebo tmavším tónu. Tmavou si můžete dovolit, když máte vysoké stropy a bílé stěny. V případě nízkého stropu sáhněte po chladných odstínech například modré nebo fialkové, které pomohou oklamat oko a řeknou mu, že pokoj je větší.

Natřete podlahu

S barvou si můžete hrát třeba v případě dřevěné podlahy, na jejíž repasi či výměnu nemáte zrovna peníze. Barva vám pomůže zakrýt nevzhledné skvrny a poškození do doby, než si našetříte. Možná se do barevné podlahy zamilujete a už nebudete chtít jinak. Skýtá netušené možnosti a nikdy nebude působit tuctově. Pro moderní jednoduchost interiéru volte jasné barvy a i bílá bude působit dobře. Můžete zkusit napodobit vzhled tradičních šachovnicových dlaždic ze dvou kontrastních barevných odstínů. Betonové podlahy vypadají opravdu elegantně s lesklým epoxidovým nátěrem, který odráží světlo zpět do prostoru.

Čtěte také:

Strukturovaná zeď

Velmi zajímavě také působí různě strukturovaný povrch zdí. Tradiční techniky zahrnují válečkování za pomoci zmačkaného hadru, tečkování, tupování. Mramorování můžete docílit pomocí nanesení více barev nejlépe hadrem nebo houbičkou. Působivé jsou i různé štuky a stěrky.

Vlastní výjev

Tak tohle zvládnou sami jen velmi nadaní jedinci, ale můžete si přizvat talentovaného kamaráda nebo sousedova kluka, který po nocích stříká graffiti. Možná budete překvapeni, co v tom uličníkovi dřímá za umělce. Takové dílo na stěně může dokonale odrazit vaši osobnost. Třeba tím, že naznačí, co máte rádi. Můžete napodobit práci oblíbeného umělce, naznačit siluetu běžce, pokud patříte k těm, co rádi sportují, napodobit strukturu lesa, protože v něm se cítíte nejlépe. Možností je tolik, kolik po světě chodí lidí.


Je jen na vás, po čem sáhnete a jakou barvu vyberete. Jedno je jisté, obývací pokoj i celý byt by měl odrážet vaši osobnost a hlavně byste se v něm měli cítit dobře. Barvy, které vyhovují jednomu, mohou být pro druhého nepříjemné. Nechte se inspirovat, ale volte podle svého citu.

A tady už je těch slíbených 20 tipů, jak dodat obýváku šmrnc. Inspirujte se v naší galerii:

Text: Trixie, Foto: Shutterstock.com

15.7.2022 2:00 | autor: Trixie

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist