Barvy v kuchyni: Ve kterých vám bude chutnat a které podpoří hubnutí?

Barvy ovlivňují náš život mnohem víc, než jsme si ochotni připustit. Při jejich výběru bychom neměli podléhat pouze vkusu, ale raději se řídit psychologií barev. Dobře zvolená barva v kuchyni totiž dokáže ovlivnit naši chuť k jídlu, ale také nastartovat hubnutí. Takže jakou zvolit?

barvy-v-kuchyni-4-1100x618.png Celá galerie 19 Zdroj: shutterstock.com

Obecně platí, že teplé barvy chuť k jídlu podporují, chladné naopak od jídla spíše odrazují. Ale není to tak jednoduché. Protože záleží i na tom, kde, jak a v jakém množství je použijeme.

Kuchyň, obzvláště je-li spojená s jídelnou, je prostor, kde trávíme jako rodina nejvíce společného času. U snídaně si plánujeme, co nás dnes čeká, u večeře si vyprávíme, co nás ten den potkalo. Proto by barvy v kuchyni měly také podporovat komunikaci a navozovat vzájemnou pohodu.

Když se chcete pořádně najíst

Barvy teplé škály evokují oheň a ten zase máme geneticky zakódovaný jako bezpečí, místo scházení se s blízkými a také s přípravou a konzumací jídla.

Barvy ohně – žlutá, oranžová a červená podporují chuť k jídlu i komunikaci. Žlutá nebo oranžová vám v kuchyni zaručeně pomohou navodit tu správnou atmosféru a přitom budou působit neotřele.

S červenou je to trochu složitější. Podporuje tvorbu červených krvinek a zrychluje metabolismus. Na druhou stranu ve velkém množství vzbuzuje agresivitu a vztek. Takže s ní raději šetřete – odpusťte si velké červené plochy, ale také červený ubrus či talíře.

Když potřebujeme v jídle ubrat

Modrá je barva harmonie a klidu, působí proti stresu a pomáhá relaxovat. Chuti k jídlu však moc nepřeje. Pokud máte velký apetit, dopřejte si ji v jídelně ve větší míře.

Zelená je barva přírody a mnoha zdravých potravin, takže zelená patří spíše na talíř, ať už ve formě salátů, zeleniny či koření. Zelená také navozuje optimismus, dobrou náladu a zklidňuje.

Čtěte také:

V malé míře si ji dopřát můžeme, ale ne na talířích, ubrusech či stěnách, jejichž stín bude dopadat na talíř. Zelená je totiž barva zkažených potravin, hlavně masa, a to si pak rozhodně nepochutnáte.

Kýžené neutrály…

… jako bílá, šedá či hnědá mohou působit nudně, ale jídlo bude vždy vypadat nejlépe na bílém talíři prostřeném na bílém ubrusu. Hnědá ve dřevě zase navozuje klid, bezpečí a hlavně útulnost.

Neutrály se tak výborně hodí jako základní barvy, které budou vybraný odstín zjemňovat a rozptylovat. A pomohou tak k vyváženému prostředí vaší kuchyně.

Jako základ je navíc můžete doplňovat výraznějšími odstíny na doplňcích podle potřeby, případně experimentovat. Bílá, černá a dřevodekory jsou stálice, které budou vypadat moderně a vkusně i řadu dekád a vy budete mít jistotu, že vaše kuchyně nezastará.

Světlo je důležité

Při výběru barev myslete také na množství světla v místnosti. Pokud máte skutečně prosvětlenou kuchyni, nebojte se sáhnout po sytějších a tmavších odstínech – tmavě modré, sytě červené a klidně také černé. Tyto barvy vám pomohou propojit především moderní interiéry. Pokud však dostatkem světla v kuchyni nedisponujete, tmavých barev se vyvarujte.

Podobně zásadní roli hrají také použité materiály – ty s komplikovanější strukturou a texturou většinou lépe vypadají v kombinaci se světlejšími a méně výraznými barvami.

Jak by taková barevná kuchyně mohla také vypadat, se podívejte v naší fotogalerii:

15.6.2022 7:00 | autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist