Zase zmatky. Začíná velká změna štítkování spotřebičů: dnešní A+, může být zítra C

Aby to nebylo jednoduché, tak se změny energetických štítků týkají jen určitého segmentu, například praček, myček nádobí či ledniček. Od 1. března se stupnice energetických tříd vrací k původní škále A až G a došlo i k úpravě informací, které štítky nesou.

shutterstock_385464304-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

S energetickými štítky se na spotřebičích setkáváme od roku 1995. Jejich zavedení mělo pomoci s výběrem spotřebičů s nižší spotřebou energie. A svůj účel splnily. Podle reportu Eurobarometr 492 z konce roku 2019 zná energetické štítky 93 % evropských spotřebitelů a 79 % je při nákupu nového spotřebiče bere v potaz. Dobře je přijali i Češi.

„Naši zákazníci se o energetickou náročnost spotřebičů zajímají, je to dokonce jeden z nejdůležitějších parametrů při výběru,“ uvádí Tomáš Urban, divizní ředitel pro nákup a prodej z Alza.cz. „Ať už vezmeme v potaz jakoukoliv kategorii domácích spotřebičů, vždy v ní evidujeme největší zájem právě o energeticky nejúspornější spotřebiče. Vůbec nejdůležitější je energetická účinnost pro kupující u kategorií praček, sušiček, myček, ledniček a mrazniček,“ dodává.

Návrat ke starému značení doplní QR kód

Během svého fungování byl koncept několikrát aktualizován, například v roce 2010 do něj k původním energetickým třídám A až G přibyly třídy A+, A++ a A+++, do nichž se aktuálně řadí většina nejnovějších spotřebičů, zatímco spodnější třídy zůstávají skoro neobsazené.

V letošním roce přichází další velká aktualizace energetických štítků, která se ve snaze o větší přehlednost vrací právě k původní stupnici. „Nově se tak spotřebiče dosud spadající do nejvyšších tříd A+ až A+++ mohou objevit ve třídách B až D. To ovšem vůbec neznamená, že se nějak mění jejich faktická úspornost, pořád lidem ušetří úplně stejně energií jako před přeštítkováním. Třída A by zatím měla zůstat prázdná a poskytnout tak prostor pro budoucí ještě úspornější inovace,“ popisuje David Vandrovec, generální ředitel společností REMA, které v tuzemsku zajišťují zpětný odběr a recyklaci elektroodpadu.

Změna jen pro ledničky a spol.

Nové energetické štítky se týkají zatím šesti skupin výrobků, jimiž jsou myčky nádobí, pračky, pračky se sušičkou, chladničky, vinotéky, svítidla, elektronické displeje včetně displejů televizorů, monitorů a digitálních informačních displejů a chladicí spotřebiče s přímou prodejní funkcí. Poslední jmenovaná skupina je přitom co do označování štítky nováčkem.

Nové energetické štítky podle druhu výrobku neuvádějí jen spotřebu elektřiny, ale také jiné informace, ať už týkající se energií nebo dalších vlastností daného výrobku – u praček se sušičkou na nich najdete například i dobu trvání cyklu. Výrazným prvkem nových štítků je QR kód, přes který se spotřebitelé budou moci dostat k oficiálním údajům z databáze EPREL, do níž mají výrobci povinnost registrovat své produkty.

Podpora oprav

Dobrou zprávou je, že v rámci nové směrnice začala platit i nová pravidla pro takzvaný ekodesign. V praxi to znamená, že je výrobci musí zajistit náhradní díly, aby spotřebiče při první poruše neskončily ve sběrném dvoře.

„Výrobci či dovozci spotřebičů budou nově povinni nabízet profesionálním opravářům klíčové náhradní díly pro jednotlivé modely svých produktů, a to po dobu nejméně 7 až 10 let od chvíle, kdy byl na evropský trh dodán poslední kus daného modelu. Některé náhradní díly musejí výrobci nabízet i koncovým spotřebitelům, opět i léta poté, co je ukončen prodej daného modelu,“ doplňuje David Vandrovec s tím, že nová pravidla pro ekodesign dále také usnadňují demontáž a recyklaci spotřebičů po skončení jejich životnosti.

Oprava se ale musí vyplatit, a tak teprve zavedení do praxe ukáže, zda budou „povinné“ náhradní díly využívány. Nebo jde jen o plácnutí do vody, které sice hezky vypadá na papíře, ale ve skutečném životě rozbitý spotřebič raději nahradíme novým, protože oprava by byla dražší.

Foto: Shutterstock.com

23.3.2021 10:29 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist