Zařizujete si interiér? A už máte svého designéra?

Zhlédli jste se v interiérovém designu? Rádi zvelebujete stávající bydlení? A kde hledáte nezbytnou inspiraci? Sázíte jen na vlastní vkus, nebo se necháváte inspirovat realizacemi věhlasných architektů a designérů? Zřejmě obojí. Pokud si však na zařízení svého domu či bytu netroufnete, přenechte to raději odborníkům.

6interior-1753743-1100x618.jpg Celá galerie 20 Zdroj: Pixabay.com

Zařizování interiéru svépomocí

Zařizování interiéru bez pomoci profesionála je stále poměrně běžná věc. Avšak ti, kteří si tuto cestu při rekonstrukci zvolili, často na konci přiznají, že se zcela určitě nejednalo o procházku růžovým sadem.

Naopak, vezmete-li v potaz počáteční vymýšlení toho, jak by měl interiér vypadat, následné shánění všech kusů nábytku společně s doplňky a dekoracemi a finální uspořádání jednotlivých místnosti, přijdete na to, že se jedná o poměrně zdlouhavý a vyčerpávající proces.

Často se navíc setkáte s tím, že po koupi jednoho konkrétního kusu zjistíte, že se do místnosti vůbec nehodí, případně ani nevejde. Koupě různého vybavení u různých dodavatelů se zároveň nezřídka pěkně prodraží a plánovaná finanční úspora je ta tam.

Designér nabízí, ale nic nevnucuje

Dobrý interiérový designér se vyzná v barvách, materiálech, moderních technologiích a je sleduje aktuální trendy. Ale neřídí se jimi za každou cenu. O co mu jde především, to jsou přání a vkus jeho klientů. Své nápady nabízí, ale nevnucuje. A vždy je připraven k diskusi.

„Obrovskou výhodou využití služeb interiérového designéra jsou bezesporu ušetřené peníze. Designér totiž navrhne interiér tak, aby vydržel opravdu dlouho nebo aby šel bez větších zásahů pozměnit. Zároveň však ochrání klienta před nevhodným nákupem něčeho, o čem později zjistí, že v interiéru vlastně vůbec nebude mít uplatnění,“ vysvětluje interiérová designérka Anke Glut.

Dobrý interiérový designér je tak trochu kouzelník. Dokáže skrýt nedostatky a vyzvednout přednosti téměř každého prostoru, s nímž pracuje. Taková kuchyně z pera profesionálního designéra je pak nejen funkční, ale zároveň vkusná. Měla by totiž sloužit ona nám, ne my jí.

Čas jsou peníze

Času nemá většina z nás nazbyt. Proto je důležité, že designér vám ušetří zbytečné tápaní a hledání vhodného zařízení. Nejdříve připraví tzv. moodboard, který by měl vystihovat barevné a stylové ladění projektu. Na výběr byste jich měli dostat několik, abyste si mohli zvolit skutečně ten vašemu vkusu nejbližší.

Některý designér vám pak vyhotoví skicu, jiný rovnou připraví tzv. vizualizaci. „Každý projekt prezentuji ve 3D realizaci, aby si mohl klient vše představit, a následně se starám i o kompletní realizaci. Navrhuji například dispoziční řešení interiéru v závislosti na počtu obyvatel dané domácnosti, správnou ergonomii, styl místnosti, vybírám barvy a materiály a kombinuji je a samozřejmě navrhuji konkrétní zařízení do konkrétních prostor. Na klientovi je potom jen to, jak moc se chce v daných dílčích činnostech angažovat,“ upřesňuje Glut.

„Pominu-li to, že designér šetří peníze hlavně díky svému know-how, pro klienty ze spolupráce s designérem plynou finanční výhody i například z jeho spolupráce s jednotlivými dodavateli. Po letech, kdy tuto profesi dělám, mám velmi širokou síť dodavatelů a ověřených řemeslníků, se kterými jsem schopna kolikrát vyjednat lepší cenu,“ dodává.

Jak tedy interiérového designéra vybírat?

S rostoucí poptávkou v Čechách po této službě lze očekávat, že přímo s tím poroste i nabídka, a tak může být těžké se zorientovat a vybrat zkušeného designéra, se kterým si padnete do oka. Jak tedy nešlápnout vedle?

„O dosavadní práci interiérového designéra hovoří zejména portfolio a recenze bývalých klientů. Při výběru designéra tak doporučuji projít jeho webové stránky, které zájemcům napoví i v tom, jakému stylu dává konkrétní designér přednost. Více se pak většinou ukáže na osobní schůzce. Při ní by měl designér zejména poslouchat a udělat si tak obrázek o tom, co si klient přeje, a zhodnotit, zda je schopen toho dosáhnout,“ uzavírá Glut.

Abyste se cítili jako doma

Sečteno podtrženo, interiérový designér je tu pro vás a pro potřeby vaší rodiny. Pomůže, navrhne, ukáže cestu. Skutečný život ale svému novému domu či bytu musíte vdechnout vy sami.

18.7.2019 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist