Jak vytvořit útulný domov

Asi se shodneme na tom, že univerzální návod na to, jak zařídit útulný domov, neexistuje. Každý totiž vnímá pojem „útulno“ jinak. To ale neznamená, že neexistují pravidla a poučky, které fungují univerzálně a mohou pomoci těm, kteří nemají takové zkušenosti a schopnosti, jako interiéroví designéři, a snaží se, aby jim bylo doma dobře.

shutterstock_1073122061-1100x618.jpg Celá galerie 24 Zdroj: shutterstock.com

Sázka na jistotu

Ideálním základem je pohledově i tvarově neutrální interiér, který si můžete dotvořit podle svého ať již různými drobnými doplňky, nebo něčím výraznějším, např. nábytkovými solitéry. Vaším cílem by mělo být si zařídit byt tak, aby nepůsobil nevkusně, ale na druhou stranu, aby nebyl chladným, nezabydleným prostorem, kde veškeré vybavení nevýrazně splývá.

Pravděpodobně neuděláte žádnou chybu, když vsadíte na přírodní materiály, jemné pastelové odstíny a přitom se budete držet zásady, že méně je někdy více.

Vezměte to od podlahy

Víte, že poměrně zásadní roli hraje při zařizování interiéru podlaha? Vyplatí se řídit jednoduchým pravidlem: Když je interiér hodně světlý, zútulní ho tmavší podlahy v kombinaci s pastelovými odstíny béžové, zelené a okrové. Pokud ale máte doma málo světla, zaměřte se na světlejší podlahy laděné do béžové a medové, což bývají většinou různé varianty dubu.

Hřejivý pocit samozřejmě nejvíce umocní dřevo. K dostání jsou ale i různé moderní materiály s poměrně autentickým vzhledem dřeva, které jsou často finančně dostupnější. Jejich dalšími výhodami jsou jednoduchá údržba a větší odolnost.

Kombinujte dřevo se sklem

Nábytek se samozřejmě líbí každému jiný. Avšak pokud jste si v oblasti zařizování interiérů nejistí, opět se raději zaměřte na dřevo a jeho dekory i u umělých materiálů. K ozvláštnění přispějte třeba kombinace se sklem. Leckdy však stačí jen místnost vyvážit zajímavým kobercem, závěsem nebo čalouněním.

Akcentujte bílou a černou

Rovnováhu barev a materiálů bezpečně zajistíte střídáním bílé a černé. Určitou optickou prostorovost většinou zajišťují bílé stropy. Ale bílou barvou v podstatě prosvětlíte cokoli. Jen jí nesmí být příliš, protože pak by interiér působil příliš chladně a vy byste se určitě necítili příjemně.

Z tohoto pohledu je šťastnější volbou černá. Využijte ji na detaily, ať už se jedná o svítidla, rámy obrazů či vázy a jiné dekorace. Vytvoříte tím skvělý kontrast k ostatním barvám a navíc tak snadno a nenásilně zvýrazníte některé maličkosti.

Nezapomeňte na textilie

Útulnost si nelze představit bez hřejivých textilních materiálů. Tady klidně uplatněte svůj osobitý vkus. Avšak radši barvy kombinujte tón v tónu a vyhněte se extrémním kontrastům. Vyzkoušejte například olivově zelenou a hnědou nebo okrovou a hnědou.

Pokud toužíte po něčem výraznějším, jděte třeba do azurové a červenohnědé nebo temně fialové a zemité hnědé. Jen dejte pozor, abyste to nepřehnali a výsledek nepůsobil příliš temně.

Využijte různé formy osvětlení

Z hlediska útulnosti je docela důležité správně vybrat a rozmístit osvětlovací tělesa. Osvědčeným fíglem je rafinovaně využít několik zdrojů světla, jako je kromě různých lustrů a lamp nepřímé osvětlení v nábytku a stropních podhledech.

Poslední tečkou jsou doplňky

Osobitost interiéru často tvoří právě doplňky. Teprve ty vdechnou neutrálnímu interiéru skutečný život. Vždyť každý z nás má jiné zájmy, asociace a preference. Nepřistupujte proto k této fázi formálně a nehledejte inspiraci v showroomech a katalozích. Dejte si na zeď či na poličku jen věci, které vám připomenou něco příjemného, co je vám blízké nebo co symbolizuje váš pohled na svět.

Vyhněte se klasickým suvenýrům z cest, na které bude bez užitku jen padat prach, ale přivezte si z dovolené třeba atypickou vázu nebo mísu, prostě něco užitečného, co pro vás bude zároveň připomínkou hezkých chvil. A právě tím dotvoříte to správné teplo domova.

20.1.2022 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist