Soběstačné domy a minidomky – ekologický trend nebo nutnost, abychom vůbec měli v čem bydlet?

Minidomky a soběstačné domy jsou cestou, jak žít ekologicky. Navíc dávají mnohem více svobody, protože mnohé z nich jsou mobilní a nevážou obyvatele k jednomu místu. V neposlední řadě je jejich pořízení jednodušší a život v nich levnější než stavba klasického domu.

shutterstock_1435690826-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Když si vystačíte sami aneb Bez sítí a obchodů

Soběstačný způsob života neznamená jen posadit si na střechu fotovoltaické panely, je totiž mnohem komplexnější. Vlastně jde o návrat k životu, který jsme opustili před nějakými osmdesáti roky, ale vaši praprarodiče vám o něm mohou vyprávět.

Zahrnuje nejen výrobu vlastní elektřiny, abychom si zachovali veškeré pohodlí, kterou současné vymoženosti nabízejí, ať jde o praní v automatické pračce, myčku na nádobí, mobilní telefony a podobně.

Součástí soběstačného způsobu života je i pěstování vlastní zeleniny, ovoce a chov zvířat na vejce, mléko či maso. Pochopitelně to neznamená, že až nikdy nenavštívíte obchod s potravinami, ale výrazně to omezíte.

Ostrovní domy aneb Když si vystačíte sami

Takové domy se nazývají ostrovní a vznikají nejen ve světě, ale i u nás. Jedná se o koncept, za nímž stojí mladí architekti a je založený na svobodě, nezávislosti a šetrném přístupu k přírodě, tedy na hodnotách, které vyznává zejména nastupující generace. Ostrovní domy jsou proto nabité technologiemi a chytrými řešeními, které jim pomáhají efektivně nakládat s energiemi, vstupy i odpady. Jejich principem je fakt, že nejsou napojeny na žádné sítě, ale fungují zcela autonomně.

„Jedná se o relativně mladý koncept – energeticky a materiálově soběstačný a nezávislý dům, do nějž je voda přiváděna ze studny, dále recykluje dešťovou a šedou vodu, energii si vyrábí sám a odpady recykluje. Energii většinou dodávají fotovoltaické panely, tepelné výměníky v kombinaci s tepelným čerpadlem. Jednoduše a stručně se jedná o bydlení celkově nezávislé na energetických vstupech i výstupech,“ říká Jakub Raček z Vysokého učení technického v Brně.

Není divu, že na zvyšující poptávku po tomto způsobu života reagují i developeři. Velkým aktuálním projektem je padesát až osmdesát ostrovních domů u Stříbrné Skalice, které bude stavět stavební společnost Wirtuuu.

„Objekty mají mít rozlohu zhruba po 350 metrech čtverečních. Celkový koncept ostrovního bydlení pak počítá i se společnou produkcí potravin, malým chovem zvířat a sdílením přebytků elektřiny s obcí. Ostrovní domy pracují se solárními panely, dřevoplynným provozem kogenerační jednotky, tepelnými čerpadly a dalšími moderními technologiemi,“ uvádí Jiří Bonk z Wirtuuu.

Kolik opravdu potřebujeme k životu?

Dalším trendem je zmenšování obytné plochy bytů a domů. Souvisí to se stále zvyšujícími se náklady na energie a vytápění, ale i astronomickými cenami nemovitostí ve městech, na které už velká část lidí nedosáhne. Dnes se bydlení v malých levných domcích stává moderním trendem, který šetří životní prostředí, zbytečně se zde neplýtvá prostorem, ani náklady na běžný provoz.

Takový koncept nabízí například tzv. tiny house, což jsou malé kompaktní domy, kde je promyšlený a dobře využitý každý centimetr. Další výhodou minidomků je i svoboda, jejich stavba většinou není zatížena přílišnou byrokracií, a proto je lze často postavit rychleji a dokonce svépomocí.

Výhodou konceptu tiny house může být i mobilita. Malé domky lze totiž většinou postavit i na kolečkách, fungují pak podobně jako například karavan, takže s nimi můžete vycestovat na různá místa, kde bydlíte stále ve svém vlastním domě. Bydlení v takto omezeném prostoru nejčastěji využívají svobodomyslní lidé, umělci nebo cestovatelé, kteří tak nemusí zůstávat svázaní jedním místem.

Cesta z města

Stěhování z center měst na periferie či rovnou venkov je dalším příkladem, kde se potkala touha po ekologickém způsobu života se sociálními a finančními potřebami. Nahrává tomu i stále rozšířenější trend práce z domu, který šetří nejen náklady zaměstnavatele na provoz kanceláří, ale i zaměstnanců na provoz automobilu či MHD, které vynakládají na cestu do práce. A samozřejmě se tak uleví i přetíženým komunikacím.

„Bydlení na venkově nebo v okolí měst nabízí únik od konzumního způsobu života. Poskytuje větší soběstačnost i klid, aniž by lidé ztratili možnosti se kulturně nebo společensky zapojit do okolního dění, které zde bývá často komunitnější, a lidé žijí více v pospolitosti, než je tomu v anonymitě města,“ říká Kamil Dunaj ze společnosti Getberg.

Výhodou bydlení za městem jsou dostupnější ceny bydlení, mnoho zeleně a přírody nebo možnost využívat vlastní zahradu a pěstovat bylinky, ovoce i zeleninu pro vlastní spotřebu.

 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist