Posviťte si na lampy

Zapomeňte na premisu, že hlavní světlo stačí k dokonalému osvětlení místnosti. Velmi důležité jsou stojací a stolní lampy rozmístěné podle potřeby po místnosti tam, kde je nejvíce potřebujete – u křesla na čtení, na psacím stole, u pohovky… Navíc se mohou stát i důležitým designovým prvkem, stačí jen vybrat ty pravé.

1nedgis_lampe-Ă-poser-aĂrostat-f27-blanc-laiton-Ă228cm-h37cm-fabbian-1100x618.jpg Celá galerie 40 Zdroj: Nedgis

Jednoduchost a funkčnost

Při výběru podlahových svítidel (podobně jako je tomu u ostatního interiérového vybavení) je v poslední době kladen důraz především na to, aby nerušila v minimalisticky vybavených místnostech a aby bezezbytku splnila svou hlavní úlohu – správné nasvícení daného prostoru.

Lampy jsou ideální způsob, jak si doma vytvořit příjemnou a pohodovou atmosféru. Zároveň však mohou být užitečné i při různých činnostech, jako je například čtení, na které potřebujete dobře vidět, a proto je při něm lokální svítidlo nezbytné.

Frčí oblouk

Není však pochyb o tom, že lampy jsou zároveň důležitým designovým doplňkem. Velmi oblíbené jsou teď stojací lampy se štíhlým a do oblouku tvarovaným tělem, které dosahuje třeba až nad konferenční stolek. Jejich stabilitu zajišťuje masivní základna, takže nehrozí, že by se převážily. Stojací lampu však oceníte nejen v obýváku, ale třeba i v ložnici u postele.

Právě sem si můžete dát zajímavý designový solitér, který místnost příjemně ozvláštní. Do obývacích pokojů se spíše volí několikadílné sety, které vám zajistí, že při kombinování svítidel nešlápnete vedle.

Nejen dekorace

Někdy jsou spíše nenápadné, jindy jim přisoudíme dekorativní roli, ale pokaždé platí, že jsou velmi užitečné. Svým světlem umocní náladu okamžiku. Mohou však naopak přispět k nasvícení detailů při některé z rukodělných činností. A také jsou nepostradatelným pomocníkem na psacím stole.

Škála jejich určení je tedy skutečně široká. Tomu se přizpůsobují také jejich konstrukce i způsob osvětlení. Proto při výběru stolní lampy mějte na paměti, za jakým účelem si ji pořizujete. Letos mají zelenou především industriální kousky. Trendy jsou konstrukce vyrobené z pochromované nebo nerezové oceli, v kombinaci s neprůhlednými stínidly, která brání oslnění.

Jak má vypadat pracovní lampa

Atraktivní designová lampa asi jen stěží splní požadavky, které na ni má člověk často pracující dlouho do noci nebo student, který se musí učit. Intenzita světla pro čtení, kreslení či studium by podle odborníků měla dosahovat asi 300 lumenů a ještě o polovinu víc vyžadují činnosti zaměřené na detail, jako je např. vyšívání.

Příjemným bonusem pracovní stolní lampy je možnost natáčení stínidla podle potřeby. K tomu jsou ideální typy lamp s kloubovou konstrukcí nebo s tzv. husím krkem. Praktické jsou také lampy s klipsou, které můžete připevnit do libovolné výšky.

21.3.2022 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist