Pokoj, kde si děti mohou hrát na zelené louce a kreslit po stěnách

Podívejte se, jak si designérka Kateřina Kratochvílová ze studia Katerina Kersey Design poradila s nelehkým zadáním: Vytvořit dva dětské pokojíčky v jednom, které se svými obyvateli porostou, resp. po čase budou rozděleny a každý ze sourozenců získá svůj samostatný pokoj.

14-1100x618.jpg Celá galerie 24 Zdroj: Nikol Obrová

Dva pokoje nebo jen jeden?

„Přáním klienta bylo vytvořit vlastní svět pro jeho dvě malé děti (tříletou holčičku a ročního chlapečka), kde si budou moci společně hrát, usínat a sdílet své nejranější zážitky. Zároveň měl však daný prostor společně s dětmi růst – a to zhruba do věku 11 let – a podporovat jejich kreativitu, motorické i intelektuální schopnosti,“ upřesňuje designérka.

Děti jsou zatím poměrně malé, takže v prvním pokoji, který je situovaný na západ, vznikla klidová, spánková a studijní zóna s úložným prostorem pro oblečení a jiné osobní věci denní potřeby. Vévodí mu bílá barva v kombinaci s přírodním dřevem, doplněná pastelově modrým a růžovým odstínem s neutrálním vzorem soviček. Dominantu zde bezesporu tvoří na míru vyrobená dvoupatrová postel do písmene L, opatřená kapsářem a látkovým domečkem, kde se děti mohou schovat před zraky rodičů.

Druhý, východní pokojíček je určený pro hraní a tvořivé aktivity ratolestí. Motiv zelené louky s hmyzími přáteli v pozadí podněcuje fantazii a evokuje živost a bezpečí. Děti si tady mohou kreslit na křídovou stěnu, hrát si na indiány v látkovém týpí, stavět kostičky na zeleném koberci či relaxovat v houpacím pytli při oblíbené pohádce.

„Zcela přirozeně lze předpokládat, že jinak bude vypadat království mladého badatele zkoumajícího teleskopem vesmír než drobné baletky, která bude potřebovat velké zrcadlo. Druhý pokojíček poskytuje především místo pro hraní. Z toho důvodu jsme do něj začlenili více stimulačních barev a aktivních prvků,“ dodává Kateřina.

Nechybí psací stůl a úložný prostor

Stůl je tvořen jednolitou deskou, která plynule navazuje na vestavěné skříně. Ty poskytují dostatečný úložný prostor pro oba sourozence. V současné době je pracovní prostor rozdělen pořadačem šuplíků, který lze v budoucnu posunout či zcela zrušit. U stolu jsou dvě rostoucí židličky s podsedáky, které zajišťují pohodlí a správné sezení dítěte.

Během let se mění také nároky dětí na úložné prostory. Zpočátku potřebují prostor k ukládání hraček, později spíše pro oblečení, sportovní vybavení a jiné zájmové aktivity. Designérka umístila plyšáky a jiné malé poklady do závěsného kapsáře, který tvoří dekorativní součást pevné zábrany zajišťující bezpečnost dítěte spícího nahoře. Bočnice schodů k hornímu lůžku skrývají výsuvné zásuvky pro ukládání sezonních věcí.

V levé části konstrukce podpírající horní postýlku vznikl prostor pro oboustrannou knihovnu. Spodní lůžko zahrnuje dva velké výsuvné šuplíky. Batůžky, řetízky, pásky či jiné drobnosti pak děti mohou zavěšovat na háčky ve výklenku vestavěné skříně, který zároveň slouží i jako sedací taburet během oblékání.

Kreativitu podporují herna a kreslicí stěna

Nejdůležitějším místem v pokojíčku malých dětí je bezesporu prostor pro hru. A protože si hrají nejraději na zemi, je vhodné dát na podlahu kusový koberec s protiskluznou podložkou. Hodí se také měkké sedací vaky s náplní z polystyrenových kuliček, které jsou velice bezpečné. Odpočívat mohou v houpacím hnízdečku připevněném ke stropu nebo v bavlněném indiánském týpí se spoustou barevných polštářků uvnitř.

Kreativitu dětí podporuje také magnetická tabule, na kterou lze kreslit klasickými křídami. Povrch však musí být před samotnou aplikací tabulové barvy naprosto hladký. V kombinaci s dětským flip-chartem a „nekonečnou“ papírovou rolí bude výsledek naprosto dokonalý. Vytvořené kresby navíc snadno připevníte k povrchu stěny jakýmkoliv magnetem.

Úklid usnadní pořadače a boxy

Naučit děti uklízet je většinou velmi obtížné. Proto jim to designérka usnadnila výsuvnými kontejnery, boxy, koši, pytli a krabicemi. Pro lepší zapamatovatelnost rozlišila pořadače barvami. Chytrým řešením je také hrací stoleček, jenž se dá snadno rozdělit na dva díly a každému ze sourozenců poskytne samostatný prostor k vlastní tvorbě. Vnitřní část je vybavena volitelnými pořadači, které slouží jako úložiště pro stavebnice, kostičky, lego, pastelky, omalovánky či jiné drobné předměty.

11.5.2021 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist