Podlaha do kuchyně. Harmonie praktičnosti a vzhledu

Podlaha do kuchyně patří v celém bytě k nejnamáhavějším a nejohroženějším, proto bychom měli kromě vzhledu věnovat pozornost hlavně vlastnostem krytiny. Na možnost máte z mnoha alternativ, až se rozhodnete pro materiál, určitě nebude problém najít ideální dekor.

9norsu-interiors_dining-and-kitchen-room-1100x618.jpg Celá galerie 25 Zdroj: norsu interiors

V kuchyni se vaří – tedy pracujeme s vodou, občas upadne na zem nádobí a nože, o surovinách nemluvě – proto by měla být podlaha dostatečně tvrdá, aby vydržela nárazy těžkých či ostrých předmětů, zároveň by se měla dát snadno uklidit, tudíž by měla být hladká bez zbytečných spár a také voděodolná, protože se často stane, že se rozlije mléko nebo vycákne voda při práci u dřezu. Zkrátka podlaha v kuchyni by měla být taková superpodlaha s výjimečnými vlastnostmi. A protože každá hospodyňka touží po svém království co nejkrásnějším, měla by splňovat i vysoké estetické nároky. Žádané jsou také protiskluzové vlastnosti, abychom předešli zbytečným úrazům.

1_impressive-im1862-burned-planks-lamin-t-ks.jpg

Zdroj: archiv redakce

Nejprve se rozhodneme pro materiál

Podlaha nepatří mezi nejlevnější investice a neobměňujeme ji příliš často a tak by měla vydržet. Jiné nároky bude mít rodina s dětmi a zvířecími miláčky, kde se několikrát denně vaří, než muž žijící single, který kuchyni využívá k přípravě snídaně a vaření špaget o víkendech.

Na výběr máme z několika možností:

Dlažba a kámen – pocitově chladná, v případě podlahového vytápění je však příjemně teplá. Nehodí se do kuchyně, kde jsou obyvatelé zvyklí chodit bosí, neboť tvrdá dlažba jakož i kámen působí neblaze na páteř, kolena a kyčle. Proto je dobré nosit po dlažbě pružnou obuv.

Linoleum či marmoleum – přírodní materiál, který ocení nejen alergici, se vyrábí z lněného oleje, pryskyřice, vápencového prášku, korkové a dřevné moučky a barevných pigmentů. Do kuchyní je často doporučována, nicméně naši respondenti ji na základě zkušeností spíše nedoporučují do náročnějších prostor, protože se dá snadno prorazit či poškrábat. Výhodou je sice relativně snadná opravitelnost, ale je to zbytečná komplikace.

1_p-rodn-linoleum-marmoleum-click-zna-ky-forbo-prod-v-kpp-od-1-258-za-m2.jpg

Zdroj: archiv redakce

Korek – přírodní materiál, který poskytuje příjemný došlap, většinou se pokládá v dlaždicích a jako poslední krok se nalakuje, aby nebyly mezi jednotlivými dlaždicemi spáry. Pokud toužíte po korkové podlaze, doporučujeme několik vrstev laku, zabráníte tak vsakování rozlité vody.

Vinyl a PVC – jde o stejný materiál s různými vlastnostmi. Dělí se na homogenní a heterogenní, ty se skládají z více vrstev – z vrchní vrstvy PVC a ze spodních měkkých a izolačních textilií. Prodávají se v rolích nebo jako plovoucí podlaha, případně dílcích, které se lepí speciálními lepidly. Jejich výhodou je snadná údržba, dlouhá životnost, vhodnost do vlhkého prostředí a nekonečná škála dekorů a barev. Jejich hlavními nevýhodami je možnost snadného proseknutí, nemožnost renovace.

1_vinyl-wineo-designline-kolekce-bacana-stars-dekor-calma-ferrum-prod-v-kpp-1-434-k-za-m2.jpg

Zdroj: archiv redakce

Laminát – do kuchyně je třeba pořídit dražší laminátovou podlahu vzhledem k ohrožení vodou. Levné laminátové podlahy rychle nasáknou vlhkost a ta pak způsobí vypoukliny a poškození podlahy. Nicméně materiál je tvrdý a dobře snáší mechanické poškození.

Dřevěné podlahy – další přírodní materiál do kuchyně. Je třeba ho navoskovat případně nalakovat, pak vydrží velice dlouho. Po delší době je však třeba ho přebrousit a povrchově upravit. Vlhkost snáší lépe tvrdé dřevo, jako jsou exotické dřeviny, z našich stromů ideálně dub. Měkká dřeva do kuchyní nedoporučujeme.

Lité podlahy – dříve byly využívané hlavně v komerčních a výrobních prostorách, což dokazuje jejich odolnost a snadnou údržbu. Jde podlahu vylitou z materiálů na bázi epoxidu, polyuretanu nebo cementu. Díky přidávaným pigmentům nabízí širokou barevnou a dezénovou paletu. Povrch se upravuje speciálními hladicími technikami – malbou, vkládáním obrazců nebo pískováním. Do kuchyní vhodný materiál v kombinaci s podlahovým topením, protože samy o sobě jsou chladné.

Přizpůsobte podlahu interiéru

Když jste si vybrali materiál, měli byste věnovat pozornost vzhledu. Dezén by měl korespondovat se stylem kuchyně. V současnosti oblíbené otevřené prostory, které v sobě spojují obývací pokoj, kuchyni a jídelnu obvykle zařizujeme jednotnou podlahou. Jakýkoli přechod působí zbytečně rušivě.

K interiérům ve venkovském či rustikálním stylu je nejvhodnější dřevěná podlaha nebo alespoň podlaha s dřevěným dekorem, případně terakotová či jiná dlažba přírodního vzhledu. Mnohem větší možnost nabízí moderní interiér, tam je dovoleno prakticky cokoli. K industriální kuchyni se hodí litá podlaha stejně jako dřevo či marmoleum.

1_d-ev-n-kr-bauwerk-kolekce-unopark-vintage-prodava-kpp-3-146-k-za-m2.jpg

Zdroj: archiv redakce

Barevný odstín dokáže hodně

Ať už jste se rozhodli pro materiál a jakémkoli dezénu, nezapomeňte, že vždy máte možnost volit z mnoha odstínů a barev. Světlá podlaha menší prostor zvětší, tmavá zútulní nebo v kombinaci se světlým nábytkem nabídne hru kontrastů.

Vždy uvažujte v kontextu celé místnosti a barvě linky. Na dosažení kontrastu k tmavému nábytku volte světlejší odstín podlahy a naopak, ke světlému nábytku můžete vybrat tmavší odstín podlahové krytiny.

Foto: Quick step, KPP, Kährs, Bauwerk, mFLOR, 1FLOOR, Wineo

3.4.2020 5:30 | autor: Kateřina Šedivá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist