Pár dobrých tipů do pokoje pro školáky. Dejte jim krásný prostor!

Vaše dítko nastoupilo další cestu ke vzdělání a zjistilo, že jejich pokojík se během prázdnin stal absolutně out, a tak si ani nemůže nikoho pozvat, protože by se absolutně ztrapnilo? Máme pro vás pár tipů, jak jeho příbytek vylepšit!

04_varianta-s-vysokou-posteli-s-tyrkysovymi-doplnky_foto-studio-viabel-1100x618.jpg Celá galerie 15 Zdroj: Viabel

Dětské pokoje se často stávají odkladištěm nepotřebného nábytku z celé domácnosti. To je ale špatně – to, jak děti bydlí, je ovlivňuje do budoucna, vytváří jejich vkus i smysl pro pořádek či ladění barev. Proto bychom tyto místnosti neměli zanedbávat. Vždyť i dítě si chce pozvat kamarády do hezkého prostředí, stejně jako dospělí do svého vyšperkovaného obýváku.

„Vždycky se najde pár tipů, jak dětem jejich pracovní místo vylepšit, i když je pokojíček malý, a musí se o něj třeba dělit se sourozenci,“ říká Šárka Richtrová ze studia Viabel, které se na navrhování a zařizování dětských pokojů specializuje už více než deset let.

Zkušenosti ukazují, že nejlepší investicí je nábytek, který funguje jako stavebnice a lze k němu snadno dodávat další prvky, takže může růst spolu s dětmi.

Základem dětského pokoje by měla být kvalitní postel s dobrou matrací, na které si dítě nepřivodí problémy se zády a dobře si odpočine. Stejně tak by neměl chybět pracovní stůl s dostatečně velkou, rovnou deskou, z kvalitního materiálu. Židle by měla být výškově nastavitelná – dítě se musí při sezení opírat nohama o zem – zároveň je ale dobré volit ji tak, aby její obsluha byla co nejjednodušší.

Pokoje pro děti každého věku

„Zejména u prvňáčka a menších školních dětí se vyplatí uvážit, jestli se ke stolu vejde i židle pro mámu nebo tátu: Jinak budete s psaním úkolů zbytečně zápasit za vysokým kuchyňským stolem,“ říká Šárka Richtrová, která si oblíbila španělský nábytek značky Asoral – z dřevěného masivu, takže vydrží pěkný mnoho let, s možností postupného dokupování dalších prvků tak, jak děti rostou.

Zatímco malí školáci rodičovskou pomoc potřebují a často i sami vyžadují, u větších ratolestí je situace jiná. „Větší děti se už neučí jen u stolu, takže velmi ocení „válecí zónu“ s nábytkem určeným k pohodlnému studiu, hře nebo relaxaci. Velmi oblíbené jsou např. barevné sedáky typu Bool, připomínající velký tenisový míček,“ radí specialistka na dětské bydlení.

Radost větším dětem obvykle udělají v pokoji i tlumenější a méně „dětské“ barvy a naprostým hitem bývá vysoká postel, která jim navíc v pokojíku ušetří mnoho vzácného místa: Při šikovném řešení lze ostatně pracovní kout umístit právě pod ní. A sestavu doplnit třeba úložnými schody se šuplíky.

V pokojíčku sourozenců či dvojčat se pak vždy vyplatí pracovní zóny alespoň opticky či barevně rozdělit, aby se zabránilo zbytečným strkanicím.

Veselé barvy pomohou

Zatímco nábytek bychom měli volit v neutrálních barvách, protože vkus dětí se mění ještě rychleji než u dospělých, vyřádit se můžeme na doplňcích a výmalbě, jejichž výměna rodinný rozpočet nezatíží. Jejich výběr bychom pak měli ponechat na obyvateli pokoje, protože on v něm bude bydlet.

A co dokážou barvy? Studiu prý svědčí žlutá, ale i modrá nebo zelená. Zatímco první jasná barva aktivizuje, podporuje chuť k jídlu, zlepšuje paměť a potlačuje chvilkovou únavu, druhé dvě napomáhají lepšímu soustředění – ideální je tedy jejich vyvážená kombinace.

V holčičím pokojíku se uplatní i všechny odstíny růžové od cukrátkové přes pudrovou až po svítivě lízátkovou – uvedené odstíny jsou teď nejen módní, ale mají v pokojíčku i harmonizační a uklidňující efekt. A vyhýbat se nemusíme ani univerzální bílé, oblázkově šedé nebo barvě tyrkysové: Právě ta prý podporuje spontánnost a lze jí tak rozveselit pokojíček méně smělých dětí.

Kam s nimi?

Aby se dětem v pokoji dobře udržoval pořádek, potřebují dostatečné množství praktických a dostupných úložných prostor.

Zásadní pro zdárné studium je dostatek úložných prostor na učebnice a školní potřeby. Šikovné a u dětmi oblíbené jsou třeba jezdící kontejnery.

Výborně slouží i hranaté boxy k zavěšení na kraj stolu, na hranu skříňky nebo postele. Na očích a hezky uspořádané tu mohou čekat pastelky, pravítka a další drobnosti či hračky.

Stylová pomůcka

Skvělým, finančně nenáročným doplňkem do studijního koutku je magnetická tabule, která dětem poslouží jako připomínač, organizér i galerie. Dobře se na ní uplatní rozvrh hodin, oblíbené fotografie a lze ji využít i jako nenásilnou učební pomůcku.

Tabule v podobě kytičky, obdélníku s oblými rohy nebo dlouhých pásků navíc studijní koutek krásně zútulní.

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist