Nízkoenergetická dřevostavba šetří peněženku majitelů

Žádné rozhodování většinou není jednoduché. A to platí i o stavbě nového rodinného domu u Staré Boleslavi. Majitelé a architekti stáli před otázkou, zda zbourat původní objekt. Je pravda, že vzhledem k jeho havarijnímu stavu to nebyla volba nijak složitá. Bohužel stavbě nového domu muselo ustoupit i několik vzrostlých borovic.

1vj4v5emj1493105694-1440x958-1100x618.jpg Celá galerie 7 Zdroj: Vojtěch Herout

Původní chata musela být odstraněna

Autory projektu nového, jednopodlažního rodinného domu s bazénem ve středočeské vesnici Lhota u Dřís jsou čtyři architekti z kanceláře ARCHZONE architects: Jaroslav Šimek, Jan Zelinka, Petr Vlasák a Klára Křivánková.

Pozemek, na němž je dům postaven, má tvar obdélníku. Původně na něm stála chata, která byla kvůli novostavbě zbourána. Ostatní terénní úpravy byly naštěstí minimální. Bohužel ale bylo nezbytně nutné pokácet několik borovic. Naštěstí se podařilo většina porostu zachovat.

Konstrukčně jde o sloupkovou dřevostavbu s difúzně otevřenou konstrukcí smontovanou z předpřipravených prvků na místě stavby. Zastřešení je řešeno dvouplášťovou provětrávanou střechou. Ke stínění oken slouží střešní přesah a venkovní žaluzie.

Kuchyň je propojená s obývákem

Vnitřní uspořádání domu představují tři základní celky: hlavní obytný prostor s kuchyní a jídelnou, ložnicové křídlo a vstupní zóna s technickým zázemím domu a parkováním. Obytná zóna je orientovaná na jih a západ.

Kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem jsou propojené. Jedná se o velmi oblíbenou dispozici, protože rodina se může věnovat svým oblíbeným činnostem a přitom tráví čas společně. Interiér je zařízený minimalisticky ve skandinávském stylu. Dominantním prvkem je zde stejně jako v exteriéru dřevo.

Důležitá je kvalitní izolace

Dům je navržen jako nízkoenergetický, v energetické třídě A, a je tedy mimořádně úsporný. Úspor bylo podle majitelů dosaženo především kvalitním zateplením obvodových zdí objektu a instalací dřevěných bezrámových oken, která splňují požadavky pro minimální tepelnou ztrátu. Navíc jsou okna vybavena izolačními trojskly.

Izolaci obvodového pláště tvoří několik vrstev. Důkazem mimořádné kvality zateplení jsou nejen minimální tepelné ztráty v zimním období, ale i skutečnost, že se dům v létě nepřehřívá.

Nechybí čerpadlo voda/vzduch a rekuperace

Vytápění objektu je vyřešeno pomocí podlahového teplovodního systému, přičemž zdrojem tepla je tepelné čerpadlo vzduch/voda v kombinaci s doplňkovým integrovaným bivalentním zdrojem (elektrokotlem) a multifunkčním zásobníkovým ohřívačem teplé a otopné vody.

Ani k větrání objektu nedochází nahodile. Dům je vybavený rekuperačním systémem, díky němuž je zajištěna optimální výměna vzduchu. Tím jsou zároveň zajištěny minimální tepelné ztráty, které v objektech bez rekuperace dosahují až 40 % celkových tepelných ztrát.

11.2.2020 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist