Láká vás půdní byt? Nejdřív jej zvažte!

Zaujala vás nabídka půdní vestavby a neustále váháte, zda do toho jít nebo ne? Půdní byt má díky zkoseným stěnám obrovské kouzlo, mnohdy mu nechybí úžasný výhled na město. Skýtá ale i řadu nevýhod. Zkuste se nad nimi zamyslet ještě dříve, než podepíšete smlouvu, a do bytu se nastěhujete. Jejich objevování „za pochodu“ by vás mohlo nemile překvapit.

Předně si uvědomte, proč chcete do půdní vestavby investovat. Mezi nesporné výhody jistě  patří již zmiňovaný výhled, originální řešení prostoru a mnohdy i cenová dostupnost. Půdní byty navíc bývají i přes umístění ve starší zástavbě nově zrekonstruované, proto není třeba se v nejbližší době obávat výměny oken nebo stupaček.

Myslete na možná úskalí

Takové vyvýšené bydlení ovšem skrývá i řadu nevýhod, o kterých je dobré vědět dopředu. Pokud se do bytu nadšeně nastěhujete a v průběhu prvního měsíce bydlení zjistíte, že život pod střechou není tak růžový, jak jste si představovali, bude nejspíš na krok zpět pozdě.

Zařízení bytu budete muset nejspíše koupit na míru. Záleží samozřejmě na počtu zkosených stěn s nižší výškou, nicméně už to, že je pokoj na jedné straně nižší než na druhé, znamená nemalé problémy.

Velká fotogalerie obývacích pokojů

Zapomeňte na nakupovací výlety do velkých obchodních domů s nábytkem. Skříně pořiďte vestavné a nechejte si je udělat u odborníků přesně podle rozměrů vašeho bytu. Nespoléhejte na to, že pokud se vám v obchodě nějaká skříň zalíbí, domů se vám prostě „vejde“. Nevejde. Proto zbytečně neriskujte.

Schody a schody

Kromě nábytku může nastat problém i s výtahem. Ve starších domech jednoduše žádný výtah není a pro vás, žijících téměř pod střechou bude výšlap ještě o něco delší. Nelze se spoléhat na to, že výtah nikdy potřebovat nebudete. Jeho absenci pocítíte už při stěhování.

Nadávat na schody bude vaše babička, která vás po čase odmítne navštěvovat, vědět rady si mnohdy nebudou ani maminky s kočárkem. Kočárek sice můžete ponechat v kočárkárně v přízemí (je-li tam nějaká), ne každá maminka však bude ochotná vláčet svou ratolest po schodech do pátého patra v náručí.

Je libo saunu?

V létě navíc v bytě pocítíte každou vyšší teplotu. Obecně se doporučuje pořídit byt na ose východ-západ, v případě severu-jihu totiž budete polovinu dne čelit slunečním paprskům.

Neoddávejte se ani lákavému pořizování střešních oken. Mnohdy se kvůli nim obyvatelé půdních bytů cítí jako ve skleníku. Pokud si ale byt pořizujete právě kvůli krásným výhledům do kraje, rada je i v tomto případě jednoduchá – pořiďte si klimatizaci a máte vystaráno.

Velká fotogalerie obývacích pokojů

Nebo snad koupaliště?

Problém s okny ale letními teplotami nekončí. Nezapomeňte, že pokud odcházíte, nesmíte nechat střešní okno otevřené. Nikdy nevíte, kdy začne pršet, a vždy je lepší mít doma padesát stupňů než potopu…

I přes to všechno však mají půdní byty své kouzlo, a pokud jdete do jejich pořízení s tím, že všechny nevýhody znáte a jste s nimi smířeni, nezbývá než popřát klidné, ničím nerušené a hlavně opravdu originální a malebné bydlení!

Další inspirace pro půdní podkrovní bydlení.

Martina Tlachová
Foto: Archiweb, www.pudnibyty.cz

18.8.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist