Kouzlíme se šablonami

Každý z nás holduje jinému typu dekorací, někdo má rád dekorace koupené, jiný dá zase jednoznačně přednost těm vlastnoručně vyrobeným. A právě do druhé skupiny můžeme zařadit dekorace vytvořené za pomoci šablon. Je to spíše zábava než práce – chce to jen vybrat vhodnou šablonu pro to či ono místo a pustit se do toho.

111992-1100x618.jpg Celá galerie 8 Zdroj: archiv redakce

Na první pohled mohou dekorace se šablonami vypadat složitě, ale věřte nám, nejsou složité. Ve skutečnosti je vytvoříte velmi snadno.

Za pomocí šablon si můžeme vytvořit například krásné motivy na stínítka lamp, nebo na povlaky polštářů, případně na výrobu srdíček, ze kterých pomocí provázků pak snadno uděláme drobný závěs na kličku okna nebo dveří. Šablony mohou ale velmi dobře posloužit i k dekoracím velkých prostor, jako jsou například stěny dětského pokoje nebo stropu, kde chceme upozornit na zvlášť krásný lustr a pěknou šablonou k němu ihned přilákáme patřičnou pozornost.

Jak tedy postupovat, pokud si troufneme třeba na koupelnu a vybereme si šablony ve tvaru mušlí, abychom koupelnu působivě vyzdobili?

Stěny, na které chceme aplikovat vzory dle šablony, nejprve opatříme základním nátěrem disperzní barvou. Šablony si předem můžeme zakoupit ve specializovaných obchodech, ale také si je můžeme sami vytvořit.
Nyní šablonu na patřičném místě zafixujeme zakrývací páskou v potřebné poloze. Poté naťukáváme přes šablonu pomocí houby barvu kontrastní k barvě plochy. Pro představu – pokud máme koupelnu vymalovanou v sytě modré, použijeme na výplně šablon barvu bílou. Tato kombinace je pro koupelnu přímo skvělá. Barva nesmí zatéct pod šablonu, na to je třeba dávat pozor.

Pokud chceme motiv ze šablony opakovat, šablonu sejmeme a umístíme ji v potřebné vzdálenosti na další místo. Opět zafixujeme páskami a postup opakujeme tolikrát, kolikrát chceme daný motiv aplikovat. Mezi jednotlivými aplikacemi vždy ze šablony důkladně odstraníme zbytky barev ulpělé na šabloně.

Pro zvýraznění některých částí motivu anebo pro vybarvení celkově menších motivů použijeme místo houbičky malý šablonový štětec. Ten však do barvy namáčíme pouze trochu, aby z něj barva nestékala.

U vodorovných a svislých lemů buďto opakujeme stále tutéž šablonu anebo můžeme střídat šablony dvě i více. Uvidíte, že vás výsledek vlastnoručně vyrobené dekorace bude hřát u srdce mnohem víc, než kdybyste si dekoraci pouze zakoupili.

Další bytové dekorace najdete v našich článcích: „Jednoduché, levné a působivé dekorace do ložnice“ nebo „3 typy na levné nástěnné dekorace“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: etsy.com, giantwallstencils.com, arcadianhome.com, architecture-buildings.com, casa-diseno-blog.com, ehow.com, designbolts.com, dovetaleshome.com

4.10.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist